זוגיות. תזמון. טיימינג
זוגיות. תזמון. טיימינג צילום: istock

הערב במסגרת התרגול השבועי בפרויקט 252, יתארח הרב משה ברלינר ראש מכון 'נתיבות' ובעל תואר שני בעבודה סוציאלית, לשיחה עם הרווקים על אחת התפיסות שעומדות בבסיס קבלת ההחלטה שלנו לגבי הטיימינג הנכון לזוגיות.

"חשוב דבר ראשון להבין", מציין הרב ברלינר, "כאשר אנחנו מדברים על טיימינג נכון לזוגיות, - מה בדיוק אני מתכוון. זה מעבר ל-'מתי כדאי להתחתן, עכשיו או עוד שנתיים'. למעשה, כל פעולה שאנחנו עושים בחיים, יכולה להיעשות בשתי דרכים, האחת היא - מה שאנחנו בוחרים לעשות, מתוך ראיה מושכלת ושיקול של מידע, והשניה היא, מה שפשוט קורה לנו, מעצמו, ללא הכנה או בחירה שלנו.

"ההבדל בין האפשרויות הללו הוא עצום מכפי שנראה לנו ברגע הראשון. החיים שלנו עסוקים ומלאים באינסוף דברים, וכולם חשובים. כל שלב בחיים תופס אותנו בדברים שנראים לנו הכי בוערים והכי חשובים כרגע. ובעצם, אם לא נקום ברגע כזה או אחר ונבחר להוביל מהלך כלשהוא דווקא בטיימינג מסוים - אנחנו נתגלגל כל הזמן בשרשרת אילוצים ומקרים ונמצא את עצמינו שואלים לא פעם: 'איך הגעתי לכאן? זה ממש לא היה חלק מהתוכנית שלי...'

לעומת זאת, בחירה של פעולה בטיימינג נכון, ממצבת אותנו בעמדה שבה אנחנו בחרנו לעשות את מה שאנחנו עושים, והיתרונות הם גדולים, הגישה של: 'מה עלי לעשות, ובאיזו דרך' מביאה אותנו לשיטת עשייה בה אנחנו מודעים, מביאים בחשבון את מכלול הנתונים והאפשרויות שלפנינו, שואלים את השאלות הנכונות ופועלים בצורה הרבה יותר מושכלת.

"זה נכון לגבי כל דבר בחיים" מוסיף ברלינר, "ועל אחת כמה וכמה כלפי דבר משמעותי כמו זוגיות, כשאנחנו 'גוררים רגליים' ואומרים 'טוב זה יקרה מתישהוא', זה מביא אתנו לפוזיציה של מקריות, שבה אנו נחותים מאוד ביכולת שלנו להשפיע על איכות התהליך, וממילא גם על תוצאותיו"

מה אתה אומר לרווקים שנמצאים בשלב בחיים בו הם רוצים להספיק דברים כאלו ואחרים לפני החתונה? אם זה לימודים, השתלמויות, או אפילו חופשה לפסק זמן עצמי, איך נכנס כאן מודל הטיימינג הנכון וקבלת ההחלטה שלהם?

"אני אומר בראש ובראשונה שזה לגיטימי לחלוטין, כל הדברים הללו הם חשובים וכמו שאמרנו, הכל צריך להיעשות בהחלטה מושכלת ומתוך בחירה, בסוף צריך לזכור שישנם סדרי עדיפויות ואין לנו מלאי בלתי מוגבל של זמן, של אנרגיה, של יכולות. וככל שאנחנו מתכננים לטווח רחוק יותר - אנו עלולים להיות מופתעים בהמשך הדרך, לכן חשוב מאוד החיבור הזה של בחירה וטיימינג נכון, ואנו נרחיב על כך הערב בשיעור השבועי"

ההרצאה של הרב משה ברלינר תתקיים הערב ב-21:00 לחברי פרויקט 252,

עדיין לא מנויים? הצטרפו עכשיו והתחילו להשקיע בזוגיות שלכם >>

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו