הרב שבתי סבתו
הרב שבתי סבתוצילום: יעקב אפללו, ישיבת מצפה יריחו

מה עושים בשנת השמיטה? כיצד מתכוננים במטבח, בגינה ובשדה? מה הסודות הטמונים במצוות השמיטה? לקראת שנת השמיטה השאלות רבות וצריך לתת מענה הלכתי עמוק, ברור ומשמעותי לציבור.

בישיבה הגבוהה במצפה יריחו קיימו יחד עם ׳מכון התורה והארץ׳ וארגון ׳אוצר הארץ׳ יום עיון בנושא שנת השמיטה - עיון בהלכה ובאגדה עם השלכות מעשיות ורעיונות מחשבתיים.

ביום העיון השתתפו ראש ישיבת מצפה יריחו הרב שבתי סבתו, ראש ישיבת הר המור הרב מרדכי שטרנברג, ראש בית המדרש של מכון לב הרב יוסף צבי רימון, ראש הישיבה הגבוהה במצפה יריחו הרב יצחק סבתו, הרב יואל פרידמן מרבני "מכון התורה והארץ" והרב משה שחור - ר''מ בישיבת שדרות.

צילום: ישיבת מצפה יריחו
צילום: ישיבת מצפה יריחו

הרבנים לימדו את נושא שנת השמיטה בהלכה ובאגדה על מנת להדריך את הציבור בענייני השמיטה וכן לחבר את הציבור לקדושת השביעית ולזכות שלנו לקיים את מצוות השמיטה בארץ.

ראש בתי המדרש של המרכז האקדמי לב, הרב יוסף צבי רימון, אמר במהלך שיחתו: ''שאלו אותי למה כתבתי ספרים על השמיטה. שנת השמיטה לפעמים מציפה באנשים פאניקה, לחץ, מה נעשה? זה קשה. המטרה שלנו היא לראות את הזכות שלנו להיות בארץ ישראל, להפוך את שנת השמיטה לאתגר שאנחנו רוצים בו, שמחים בו''.

במהלך שיחתו הרב רימון תימצת את ההלכות הבסיסיות בנושא השמיטה במטבח, והרחיב על ההתייחסות ההלכתית לאכילת פירות מקדושת שביעית וההשלכות השונות של מטבח מוכן לשמיטה.

במהלך ההסברים על 'פח שמיטה' אמר הרב: ''פח ושמיטה זה לא הולך יחד. אצלנו בבית יש כלי חרס מפואר, בכניסה לבית, שכתוב עליו 'קדושת שביעית'. אפשר פשוט לשנות את ההסתכלות ולראות את הקדושה שבמצווה היקרה הזו, לראות את הזכות שנפלה בחלקנו כאן בארץ ישראל''.

ראש הישיבה הגבוהה במצפה יריחו, הרב יצחק סבתו, אמר כי ''האגדה היא השער להבין את ההלכה. הרבה הלכות קשות מתבארות כאשר חודרים לעומקם ומגלים את המימד הפנימי בהן. כך בכלל, ובהלכות שמיטה בפרט''.

במהלך שיחתו הרחיב הרב יצחק על תוספת קדושת שביעית, והקשר שלה לבית המקדש ולשבת קודש, כברכה שבאה מהקודש אל החול ומחייה אותו. הרב סיים בברכה שנזכה להתחבר לקדושת השביעית, בזכות שמירת שנת השמיטה גם כיום אף בזמן שאין לנו בית מקדש ואין כל ישראל מסודרים בנחלותיהם.

הרב שבתי סבתו ראש ישיבת מצפה ירחו עסק ביסוד תוקף השביעית מהתורה או מדברי חכמים, הרב יואל פרידמן מרבני מכון התורה וארץ הרחיב על היסודות ההלכתיים והמעשיים של אוצר הארץ, והרב משה שחור ר"מ בישיבת שדרות הדגיש את חשיבות הירתמות הציבור כולו למהלך זה המחזק את השמיטה והחקלאות העברית כאחת.

יום העיון נחתם על ידי ראש ישיבת הר המור, הרב מרדכי שטרנברג, שהעביר שיעור באגדה ובהלכה בנושא ׳ייסוד חיוב שביעית׳ בצורה מעמיקה במשך למעלה משעה, בה באר את היסוד של הלכות שביעית בהבנה שאין האדם בעלים על ארץ ישראל בשמיטה אלא הוא אורח של ריבונו של עולם.

הרב שבתי סבתו, ראש ישיבת מצפה ירחו, הביע שמחה גדולה בראותו את ידידו הותיק הרב שטרנברג ואף בירך עליו ברכת שהחיינו, וסיפר לתלמידי הישיבה כיצד היה פונה אל הרב שטרנברג במשא ומתן של הלכה מתוך שמחה ו''ריתחא דאורייתא'' כאשר למדו יחד בישיבת מרכז הרב.

צילום: מיכאל פרחי ושלמה דווק - ישיבה גבוהה מצפה יריחו