שי ראובני
שי ראובניצילום: עצמי

עכשיו, אני בטוח שלכל אחד שקורה את הטור הזה יש איזו שהיא השערה מה הדבר הכי גרוע שיש בממשלת בנט-עאבס.

אני בטוח שגם ישנם כאלה שמגרדים בראשם ואומרים "בנט? גרוע? מה יכול להיות גרוע כשראש הממשלה הוא נפתלי בנט? תראו אפילו יש לו כיפה!" כמובן שלטענה זו לא אתייחס כיוון שכבר דובר עליה בטור אחר שלי.

במקום להמשיך לדבר סחור סחור הגיע הזמן לחשיפה הגדולה, תנשמו אוויר, מציע למי שלא רוצה להתעצבן שילך לקרוא מתכון לפשטידה או משהו בסגנון כי זה עלול להרגיז.

לא, חמישים ושניים מיליארד שקל (אגב יש אומרים חמישים ושלושה, אבל זה בסך הכל מיליארד אחד, מי סופר) שבנט נתן למדינה הבדואית שקמה לה בנגב המהווה כידוע שני שלישים משטחי מדינת ישראל זה לא הדבר הכי גרוע בממשלת בנט.

לא, אני גם לא מתכוון להצעה הבזויה ולשוחד הלאומי ששרת ה"על הפנים" איילת שקד רצתה לתת למשפחות ערביות על בסיס סירוס חוק איחוד משפחות, המחורר מעיקרו (אני כבר שומע את הציקצוקים "אבל גם ביבי עשה את זה" ושואל בבגרות, ממתי "הוא התחיל" זה תירוץ טוב למשהו בכלל?). אני לא מדבר על חלוקת הג'ובים האגדית ואישור "יבוא מקביל" של ח"כים על בסיס החוק הנורבגי המורחב.

אני לא מדבר על חוסר האנושיות של שר המשפטים גדעון סער, שהביא את חבר מפלגתו האבל בשעת לילה להצבעה בכנסת. האמת, התעייפתי, בטוח שכל אחד מהקוראים הנכבדים יוכל לאבחן מחלות רבות בממשלת בנט, אני רוצה להתמקד בדבר אחד.

אביגדור "נקי כפיים" ליברמן, ידידו של אלכסנדר לוקשנקו הרודן מבלרוס, הידוע בממשלת בנט בכינוי "שר האוצר", חתם היום על צו בתוך משרד האוצר, הצו קובע כי "הסבסוד למעונות יום יכלול קריטריון של מיצוי כושר השתכרות" או במילים אחרות פוגע ולוקח את מעט העזרה של עשרות אלפי בתי אב בהם אב המשפחה לומד תורה.

עכשיו תראו, אני אוהב את לומדי התורה, מכל הציבורים ובפרט מהציבור החרדי, אלו אנשים שבדור האינסטגרם טיקטוק, מוכנים לשבת במשך שעות רבות על טקסטים עיוניים לא קלים בלשון המעטה, מתוך אמונה שהדבר הזה מועיל, מגן ושומר על עם ישראל והעולם כולו.

עכשיו יש כאלה שיגידו, "שוויון בנטל" "למה החרדים הבטלנים האלה זכאים לקבל 400,000,000 שקל (הסכום שהמדינה "תחסוך" בעקבות הצו) בזמן שאנחנו עובדים כמו חמורים".

אני בכלל לא מתכוון להתייחס לטיעון ההזוי והאבסורדי בסגנון "חיסכון למשק" או חלוקה צודקת של משאבי המדינה, הכל קורס ומתמוטט כשנותנים לעאבס שוחד של חמישים ושניים מיליארד שקל. אבל למרות שזה כואב, זה נורא וזה בא סמוך ליום ט' באב, בו בית מקדשנו השני נחרב על שנאת חינם, גם זה לא הדבר הכי גרוע.

אתנחתא קטנה וחשובה, אני לא מתכוון לדבר על היתרונות של ממשלת בנט, כי אין כאלו בכלל. כל דבר חיובי בטל בים הדברים השליליים שמסביבו (היישוב אביתר תמורת כל הנגב לבדואים, מה גם שרק הזמן יגיד אם היישוב יקום בכלל), כל דבר חיובי יושב על פירוק יסודות המדינה היהודית ונעשה בחוסר הסכמה מוחלט של המחנה הלאומי (גזרות על הציבור החרדי, נתינת מרחבי פעולה מרחיקי לכת לשונאי ישראל בקואליציה, נתינת במה משמעותית ופתיחת מחלקות לרפורמים במשרדי ממשלה).

הדבר דומה לאדם שנחטף, זה שהחוטף נותן לחטוף מזון ומים לא אומר שהוא צדיק או שמגיע לו צל"ש על כך, החוטף הוא חוטף והחטוף נמצא שם בעל כורחו ואין לו ברירה אלא לאכול ולשתות, הוא היה מעדיף להיות חופשי ולא להיות תלוי בחוטפו.

נחזור לעניין, ליברמן העביר את ההחלטה בתוך המשרד שלו, הוא לא צריך לשאול אף אחד, לא צריך להתייעץ עם אף אחד והאמת היא, שלאף אחד אין דרך למנוע ממנו החלטה שמתקבלת בתוך המשרד שלו. העובדה הזו נכונה כלפיי כל שרי הממשלה, מתמר זנדברג לעיסאווי פריג' לניצן הורוביץ, כולם כולל כולם, כל שרי הממשלה יכולים להעביר החלטות בתוך המשרד שלהם בלי שאף אחד יוכל לנקוף אצבע.

על חלק מהעוולות כמו זו של ליברמן אנחנו שומעים, מה יהיה עם כל ההחלטות עליהן לא נשמע? לא נדע? כמה שינויים מרחיקי לכת יתרחשו כאן בלי שנשים לב בכלל?

אתם יודעים מה הדבר הכי גרוע בממשלת בנט? שזאת רק ההתחלה.