מרכז בדיקה לנגיף הקורונה
מרכז בדיקה לנגיף הקורונה צילום: רויטרס

518 חולי קורונה חדשים אובחנו בישראל אתמול (רביעי) לאחר שבוצעו 74,421 בדיקות.

ישנם 46 חולים שמצבם מוגדר קשה, מהם 16 מונשמים. מניין הנפטרים מסיבוך הקורונה בישראל עומד על 6,429 בני אדם.

שר הבריאות ניצן הורוביץ אמר לגלי צה"ל: "אנחנו לא נמנעים מהגבלות, אלא מקבלים החלטות בשיקול דעת על פי המצב - שונה ממה שהיה בשנה שעברה. אם נראה שזה יוצא משליטה, ניאלץ לנקוט גם בצעדים קשים".

בכאן רשת ב' דווח כי ראש הממשלה נפתלי בנט ושר הבריאות הורוביץ לא שוללים את קיצור מספר ימי הבידוד - אבל מבהירים: הכול תלוי בנתונים שיציג משרד הבריאות.

הסיבה המרכזית - לימי הבידוד הארוכים יש השלכות כלכליות בין השאר במקרה שבו הורה צריך להישאר עם ילדים עד גיל מסויים בבית, וגם בעצם האפשרות שקיצור ימי הבידוד יגרום לאנשים באמת לעמוד בהם. בהתאם לכך ביקש ראש הממשלה ממשרד הבריאות להביא לו מתווה לקיצור ימי הבידוד.

המשרד יציג כעת נתונים עם אפשרויות שיראו כמה כל קיצור של ימי הבידוד ישפיע על התחלואה וייתכן שהנתונים יוצגו כבר בישיבת הקבינט הבאה. במשרד הבריאות מבהירים כי טרם החליטו אם להמליץ על קיצור. כמה שרים, בהם בני גנץ ואורית פרקש הכהן, הביעו בדיונים האחרונים תמיכה ברעיון לקצר את ימי הבידוד ואמרו כי "צריך לתמרץ את האנשים".

ניתוח מגמות התחלואה בקורונה, שערך חוקר בכיר, מעלה כי בחודשים הקרובים לא צפויה עלייה חדה בתחלואה הקשה, כפי שהיה בישראל בהתפרצויות קודמות, וכי מרווח הביטחון לקבלת החלטות הוא גדול נכון לעכשיו.

לפי ניתוח המצב שהוצג בקבינט הקורונה על ידי פרופסור ערן סגל ממכון ויצמן, אם מניחים שמקדם ההדבקה בהתפרצות הנוכחית יהיה 1.1, אין צפי לחזרה לשיא המגפה וההערכה היא כי בישראל יהיו בין 600 ל-1,200 חולים חדשים שמצבם קשה בסך הכול. בניתוח המצב נכתב כי מספר משמעותי של מתחסנים יוכל לסייע בהורדת מקדם ההדבקה וכי לפי ההערכות יתווספו בחודשים אלה כ-100 אלף מחלימים.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו