רבני אירופה
רבני אירופהללא

בטקס מרשים ומרגש נחנך השבוע באודסה שבאוקראינה הסניף הראשון של "מרכז החסד האירופי", אחד מתוך עשרות סניפים שיפתחו בחודשיים הקרובים בכל רחבי אירופה.

מדובר במיזם ייחודי המהווה בשורה של ממש לקהילות היהודיות באירופה שכן מרכזי חסד דומים להם קיימים בישראל וחסרים ברחבי אירופה. כל מרכז השאלה כולל ציוד רפואי מלידה עד זקנה בשווי עשרות אלפי יורו, כשבחלק מהמדינות הציוד מגיע לסניפים בימים אלו .

הטקס עמד במרכזו של סמינר מקצועי שעורך "מרכז רבני אירופה" לרבני אירופה בנושא הקורונה והשלכותיה. עשרות רבני קהילות מכל רחבי אירופה הגיעו לאודסה במטרה לקחת חלק בדיונים מקצועיים שיסייעו להם בעבודת הקודש.

טקס הפתיחה באודסה נערך בראשותו של רבה הראשי של אודסה הרב אברהם וולף, הרב הראשי לאוקראינה הרב משה אסמן, נציגי הממשל העירייה והרשויות, בכירי מחלקת הבריאות בעיר, ונציגי ציבור.

ראשון הדוברים היה רבה הראשי של העיר אודסה ודרום אוקראינה הרב אברהם וולף, שהעלה על נס את המהפכה הגדולה שיצאה השבוע לדרך, מהפכה שכבר מכה גלים בכל הקהילות באוקראינה והביע הערכה רבה ל"מרכז רבני אירופה" על שבחר להקים את הסניף הראשון באודסה.

הרב הראשי לאוקראינה הרב משה ראובן אסמן סיפר כי היוזמה הייחודית יוצאת לדרך בזמן שזקוקים לו כל-כך, והעלה על נס את העובדה שעשרות רבות של יהודים ניצלו בעקבות מחוללי החמצן שהקהילה היהודית בקייב הצליחה להשיג בחודשי הקורונה.

מנכ"ל "מרכז רבני אירופה" הרב אריה גולדברג, סיפר בהתרגשות כי לאחר שראה את העשייה העצומה של הקהילה היהודית באודסה בראשות רב העיר הרב וולף בקנה מידה חסר תקדים, הוא קיבל החלטה לפתוח את הסניף הראשון של מרכז החסד היהודי דווקא באודסה.

בדבריו הודה ליו"ר המרכז ואיגוד הקהילות היהודיות הרב מנחם מרגולין שהשקיע רבות במיזם זה, ולסמנכ"ל ומנהל הפרויקט הרב יוסף ביינהקר שעשה לילות כימים עד שהגענו הלום.

סגן ראש עיריית אודסה פאבל וואלדימרוביץ' העלה על נס את היוזמה הייחודית שלא הייתה קיימת עד היום באודסה ובאוקראינה כולה.

ניקוגן רובנוביץ יו"ר מחלקת הבריאות באודסה ציין את ההיבט המקצועי של הסניף כשלפי מראה עיניו לא חסכו בעלות והביאו את הציוד הרפואי היקר והמשוכלל ביותר.

מעמד הפתיחה עמד במרכזו של סמינר מקצועי לרבנים מכל הקהילות היהודיות באירופה, שהתכנסו זה לראשונה מאז פרוץ הקורונה לשלושה ימים של דיוניים מעשיים ומקצועיים בדרכי ההתמודדות עם הקורונה והשלכותיה.

במהלך הסמינר שמעו הרבנים הרצאות מקצועיות ממומחים בראשם איש החינוך הרב פנחס ברייער יו"ר ארגון 'לגדל' והרב אברהם ריינמן מבכירי אנשי המקצוע והייעוץ החינוכי בישראל.

במהלך הסמינר ביקרו הרבנים במוסדות החינוך, בבית היתומים, בבית היתומות ובאוניברסיטה היהודית באודסה, ועמדו נפעמים מהעשייה העצומה הנעשית מסביב לשעון ברשת המוסדות הכוללים את בני כל הגילאים, המהווים יחד אימפריה לתורה חינוך וחסד בכל מערב אוקראינה.