הרבנים בשטרסבורג
הרבנים בשטרסבורג צילום: באדיבות הקהילה היהודית בשטרסבורג ואן סופי סטוקבואר

כ-100 רבנים ודיינים מצרפת השתתפו בוועידה השנתית שנערכה בשטרסבורג במעמד רבה של צרפת הרב חיים קורסיה, נשיא ׳ועידת רבני אירופה׳ ורבה של מוסקבה הרב פנחס גולדשמידט וראש ממשלת סלובניה יאנז יאנשה שהחל מהחודש מכהן כנשיא התורן של האיחוד האירופי.

במהלך הועידה שהתקיימה תחת מגבלות הקורונה שמעו הרבנים שיעורי הלכה ואגדה ומומחים בעיקר בנושאי הקורונה הנפוצה עדיין באירופה.

הרבנים נועדו עם בכירים בממשל הצרפתי כדי לשמוע על הליכי החקיקה להגבלת קיצוניים הפועלים בשם הדת בצרפת.

במהלך הדינר המיוחד שקיימה הקהילה היהודית אמר ראש ממשלת סלובניה יאנז יאנשה כי הוא מתחייב לבטל את איסור השחיטה הכשרה וברית המילה בארצו.

הרב פנחס גולדשמידט אמר כי רבני צרפת הם דוגמא ומופת לפעילות יהודית נבונה בקירוב קהילות שבהן רבים אינם שומרי תורה ומצוות. הוא שיבח את מנהיגותו של הרב קורסיה שנבחר זה עתה לכהונה שניה על פעילותו למען הרחבת מוסדות התורה והחסד בקהילות צרפת ועל מלחמתו הנחושה יחד עם הרב גוגנהיים והרב לוין להסדרת חלקות הקבורה בפאריס.

הרב גולדשמידט סיפר למשתתפים כי זה עתה הגיע לכינוס מברלין שם נועד עם הקנצלר המיועד של גרמניה ארמין לאשט, ראש ממשלת מדינת המחוז נורדיין ווסטפליה. "סיכמנו בעז"ה על המשך שיתוף הפעולה עם גרמניה במלחמה בנגיף האנטישמיות, ובאנטישמיות החדשה - המוטציה של הנגיף הקטלני בדמות החקיקה נגד מצוות הדת".

ביומו השני של הכינוס התארחו המשתתפים בבית מועצת אירופה בשטרסבורג. הרבנים נועדו לישיבת עבודה עם סגן המזכיר הכללי של מועצת אירופה ביורן ברג. לאחר מכן קיים יו"ר ועדת השרים של האיחוד האירופי נציג הונגריה במועצת אירופה השגריר הארי אלכס רוס קבלת פנים מרשימה לרבנים.

המשתתפים שמעו דברים מפי נציג אוסטריה במועצת אירופה השגריר גרהרד ג'נדל, והרצאה מקיפה על 'מדיניות צרפת למאבק באנטישמיות' מפי הנציגה הקבועה של צרפת במועצת אירופה השגרירה מארי פונטנל.

לאחר מכן שמעו המשתתפים דברים ממנהל העניינים הפוליטיים של מועצת אירופה אלכסנדר גויסל ועל 'המאבק באנטישמיות באירופה' מהנציג המיוחד של מזכ"ל מועצת אירופה למאבק באנטישמיות ודובר מועצת אירופה דניאל הולטגן. כך גם שמעו הרבנים סקירה על 'בית הדין האירופי לזכויות אדם ופסיקתו בנושא חופש הדת' ממנהל לשכת נשיא בית המשפט פטריק טיטיון.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו