אביגדור ליברמן
אביגדור ליברמן צילום: Yonatan Sindel/Flash90

שר האוצר ויו"ר מפלגת ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, עונה לביקורת החריפה נגד החלטתו לבטל את הסבסוד של מעונות היום למשפחות אברכים.

ליברמן כתב בחשבון הטוויטר שלו: "אני מתחבר לשותפיי בקואליציה, אכן 'יש מה ללבן', לילדים צריך להעניק 'מה שהם צריכים' - השכלה ויכולת להשתלב בשוק התעסוקה, להתפרנס בכבוד ולא להתבסס על קצבאות ונדבות.

''ולידידיי מהמגזר החרדי, אני קורא לכם לחזור למקורות ולדברי הרמב"ם (שעבד במשרה מלאה), שאמר: 'כל המשים על לבו שיעסוק בתורה ולא יעשה מלאכה ויתפרנס מן הצדקה, הרי זה חילל את השם וביזה את התורה וכיבה מאור הדת, וגרם רעה לעצמו, ונטל חייו מן העולם הבא'", כך ליברמן.

יממה חלפה מאז השיק שר האוצר ליברמן את הרפורמה לשינוי הקריטריונים לסבסוד מעונות היום הצפויה לפגוע בעיקר במשפחות אברכים, וכבר מתברר שאין לה קונצנזוס בממשלה.

בעוד ראש הממשלה נפתלי בנט ממלא פיו מים סביב הרפורמה הנפיצה המרחיבה את הקיטוב בינו למפלגות החרדיות, דווקא שר הבריאות ניצן הורוביץ מביע התנגדות פומבית כלפיה. "אני בעד לתת לילדים מה שהם צריכים - במנותק ממה שההורים שלהם עושים. ילד הוא ישות בפני עצמה, ואם טובתו היא להיות במעון - אני לא בעד לשלול ממנו את זה", אמר בראיון לגל"צ.

על פי התוכנית, הזכאות לסבסוד מעונות יום תשונה על מנת לעודד השתלבות בשוק התעסוקה, כך שעל מנת להיות זכאי לסבסוד ממשלתי לשכר הלימוד במעונות, יצטרך בן הזוג לעבוד בהיקף משרה של לפחות 24 שעות שבועיות. בנוסף, הוחלט לאפשר קבלת סבסוד במקרים בהם בן הזוג רוכש השכלה או כישורים שיאפשרו בעתיד השתלבות בשוק העבודה. ככל שההורים ישתלבו בשוק העבודה במהלך שנת הלימודים הם יוכלו לקבל סבסוד החל מיום תחילת העבודה.

מוקדם יותר בראיון לגל"צ תקף ח"כ יעקב ליצמן בחריפות את ראש הממשלה בנט. "איפה ראש הממשלה בנט שהבטיח 20 פעם שלא יפגע בחרדים? הוא שקרן פתולוגי, זה לא משנה".

ליצמן התייחס לשאלה אם המפלגות החרדיות ייכנסו לממשלה. "שטויות והבלים. עושים הכל כדי להפיל את התקציב ואת הממשלה. לא מאמין ללפיד או ליברמן לכלום".

בדבריו אמר כי הצעת חוק האזרחות כמעט והצליחה להפיל את הממשלה. "היינו כפסע מלהשיג 61 אצבעות לאי אמון בממשלה. לא למדתי ליבה, אני לא יודע מה זה עריקים - אבל זה היה אפשרי", אמר.