איקאה
איקאה צילום: איסטוק

בית המשפט המחוזי בירושלים קיבל היום (חמישי) את עמדת המדינה והורה על ביטול החלטת ועדת הערר בעניין מתחם "איקאה אשתאול" וקבע כי תוקף התכנית המקומית וההיתרים שהוצאו מכוחה יפקעו.

המדינה ומתכננת מחוז ירושלים, שירה תלמי באבאי, הגישו לביהמ"ש לעניינים מנהליים עתירה נגד החלטת ועדת הערר המחוזית לתכנון ובנייה ירושלים, אשר נתנה תוקף לתוכנית המכשירה בדיעבד עבירות בנייה בדרגת חומרה גבוהה ביותר ובהיקפים חסרי תקדים במתחם "איקאה אשתאול", וכן לביטול היתר הבנייה שניתן מכוח תוכנית זו.

המדינה טענה כי היקף עבירות הבנייה הוא של כ-9,500 מ"ר מתוך מבנה העולה על כ-25 אלף מ"ר, כשהדבר נעשה בהליך זוחל אך מכוון מטרה של תכנון ורישוי בשיטת ה"סלאמי".

בעתירה נאמר, בין היתר, כי זהו מקרה חריג שבו מתכננת המחוז עותרת לביהמ"ש נגד החלטה של ועדת ערר, אשר מקרה דומה לו אירע בעבר אגב בנייה של חנות "איקאה" בראשון לציון ובמקרים בודדים נוספים.

עמדת המדינה גובשה על דעת המשנה ליועץ המשפטי לממשלה ארז קמיניץ, המשנה לפרקליט המדינה אורית קוטב, ופרקליטת מחוז ירושלים עו"ד כוכבית נצח דולב, אשר סברו כי לא היה מנוס מהגשת העתירה ונקיטה בהליכים חריגים נגד תוכנית שחוסר החוקיות שלה הוא כה בוטה, וזאת כחלק מהמאבק בבניה בלתי חוקית שהפכה למכת מדינה.

לעמדתם, מדובר במקרה קיצוני של עבירות בנייה שביצוען מהווה פגיעה חמורה בשלטון החוק. הקדמת הבנייה לתכנון, תוך הצבת עובדות בשטח, ולאחר מכן פניה לרשויות כדי שיכשירו את הבינוי הלא חוקי באופן פסול ואת המהלכים שקדמו לו, הוא מצב שהמדינה לא תוכל להשלים עמו.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו