בג"ץ קבע: אין מקום לפסילת חוק הלאום

בהחלטתם קבעו השופטים בין היתר כי "החוק נועד לעגן את מרכיבי זהותה של המדינה כיהודית מבלי לגרוע ממרכיבי זהותה הדמוקרטית".

אורלי הררי - ערוץ 7 , כ"ח בתמוז תשפ"א

בג"ץ קבע: אין מקום לפסילת חוק הלאום-ערוץ 7
בית המשפט העליון
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

שופטי בג"ץ קבעו הערב (יום ה') בהרכב מורחב של 11 שופטים כי אין מקום לפסול את חוק הלאום, שנחקק ב-2018 כחוק יסוד ומעגן את ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי.

ברוב של 10 שופטים קבע בג"ץ כי אין מקום להתערב בחקיקתו וכי הוא אינו שולל את אופייה הדמוקרטי של המדינה.

הנשיאה חיות כתבה בפסק הדין ביחס לסמכות בית המשפט לערוך ביקורת שיפוטית על תוכנו של חוק יסוד, "אבקש להציג את המורכבויות השונות ואת השיקולים הנוגעים לעניין, אך להותיר את ההכרעה בסוגיה לעת מצוא. זאת, משום שאף אם אניח כי סמכות כזו אכן נתונה לבית המשפט, חוק יסוד: הלאום אינו שולל, לגישתי, את אופייה של מדינת ישראל כיהודית ודמוקרטית ומשכך הוא אינו מקים ממילא עילה להתערבות שיפוטית בתוכנו".

לפסק הדין המלא

השופט ג'ורג' קרא סבר בדעת מיעוט כי קיימים בחוק סעיפים שפוגעים בזהות הדמוקרטית של המדינה.

סגן ראש הממשלה ושר המשפטים גדעון סער הביע סיפוק מהחלטת בית המשפט. "‏חוק יסוד הלאום הוא חוק חשוב המהווה פרק נוסף בחוקת המדינה, אשר מעגן את מהותה ואופיה של ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי".

"טוב עשה בית המשפט כשהחליט לדחות את העתירה, שכן לא הייתה קיימת עילה כלשהי להתערבות בחקיקה. אין גם בחוק פגיעה בזכויות הפרט של מי מאזרחי ישראל", דברי סער.

יו"ר ועדת החוקה, ח"כ גלעד קריב, טען כי "בג"ץ צדק בהחלטתו שלא לפסול את חוק הלאום, וצדק לא פחות בקביעה שחוק הלאום אינו יכול לפגוע בערכים החוקתיים הדמוקרטיים של מדינת ישראל ובראשם הזכות לשיוויון".

"זהו תפקידה של הכנסת לתקן את חוק הלאום ולוודא שעיקרון השיוויון זוכה לעיגון ברור בחוקי היסוד ולצידו המסר שמדינת ישראל היא מדינת העם היהודי וגם המדינה של אזרחיה הלא-יהודים", דברי קריב.

שרת הפנים, איילת שקד, אמרה כי "בית המשפט העליון הכריע את המובן מאליו - אין כל בסיס להתערבות בחוק יסוד: ישראל – מדינת הלאום של העם היהודי. יחד עם זאת, עצם הדיון בשאלת פסילת חוקי יסוד נעשה בחוסר סמכות מוחלט".

"שלילת סמכות העם לקבוע את אופיה וזהותה של מדינת ישראל בשם עקרונות מופשטים שומטת את בסיסו של ההליך הדמוקרטי", דברי שקד.

יו"ר עוצמה יהודית ח"כ איתמר בן גביר מתח ביקורת על שופטי בג"ץ. "אמנם, טוב עשו שופטי בג"ץ שדחו העתירה ברוב דעות מול דעתו החולקת של השופט קרא, אך יחד עם זאת, השופטים היו צריכים לדחות העתירה על הסף, משום שאין להם סמכות לפסול חוקי יסוד".

"יש להצטער כי השופט קרא אינו מקבל את העובדה שישראל היא בראש ובראשונה מדינה יהודית. לטעמי, אם היו ממנים שופטים בשימוע, השופט קרא לא היה נבחר. העלתי בימים האחרונים בכנסת הצעת חוק שמחייבת מינוי שופטים לעליון בשימוע בכנסת. רק כך נעשה רפורמה במערכת המשפט", הוסיף בן גביר.

בתנועה למשילות ודמוקרטיה אמרו, "אפילו אהרן ברק, אבי האקטיביזם השיפוטי, לא חשב שיש לבית המשפט סמכות לדון בתוקפם של חוקי היסוד".

"בפסק הדין מהיום בג''ץ מעמיד את עצמו מעל המחוקק ופוגע קשות בדמוקרטיה הישראלית. הכנסת חייבת להסדיר את היחסים בין הרשויות, ולחוקק את חוק יסוד: החקיקה", לשון תגובת התנועה.