עינו הפצועה של מ'
עינו הפצועה של מ' צילום: חוננו

ארגון חוננו הגיש היום (חמשי) תלונה למחלקה לחקירות שוטרים בעקבות מעצר אלים שביצעו שוטרים במהלך ריקוד הדגלים בירושלים לפני מספר שבועות.

בתלונתם כתבו 'חוננו' כי בעקבות האלימות שהופעלה בעת המעצר נפצע העצור ונזקק לטיפול רפואי. כמו כן, המשטרה כתבה כי במהלך המעצר תקף העצור את השוטר, דבר שלטענת העצור לא היה ולא נברא.

בתלונה הגיש עו"ד מנשה יאדו מארגון 'חוננו' נכתב כי בזמן ריקוד הדגלים צעד מ' יחד עם חבורת צעירים יהודים במעלה רחוב יפו, מכיוון שער שכם לשער יפו. "קבוצה של שוטרי מג"ב דחקו בצעירים להתקדם, ואילו הצעירים רצו להישאר בשטח על מנת להפגין נוכחות יהודית ומבחינתם לממש את זכות ההפגנה שלהם", כתב.

לדבריו, "הצעירים עלו במעלה הרחוב אם כי לא במהירות שציפו מהם השוטרים, התקדמות איטית אבל ממושמעת ועקבית, ונטולת התלהמות או אלימות כלשהי. בשלב מסוים החל שוטר או מג"בניק לדחוף את מרשי. מרשי נדחף לעבר גדר, נעמד עם הגב לגדר ותפס בה בשתי ידיו כדי לא ליפול וכדי שהשוטר לא ידחוף אותו עוד. או אז תפס השוטר את ראשו של מרשי, וקיפל את פלג גופו העליון של מרשי כ90 מעלות מטה, ודפק בעוצמה את הראש של מרשי אל הקסדה שהיתה רכוסה לשכפ"ץ השוטר".

כתוצאה מכך נפצע מ' בפניו ונזקק לטיפול רפואי.

עוד נכתב בתלונה כי בדו"ח הפעולה רשם השוטר דבר שקר, לפיו מ' כביכול דחף את השוטר. "טענה זו היא טענה שקרית, ויש לנו סרטון שמתעד את רגעי התקיפה אשר לפיו לא דחף מרשי את השוטר, לא הפעיל כוח ולא יצר מגע כלשהו עם השוטר", כך בתלונה.

בנוסף לדו"ח, השוטר טען כי לא נמצא בחומר החקירה תיעוד של מצלמת גוף השוטר. מדובר בעבירה על נהלי הסיור, ולפי עו"ד מנשה יאדו העדר התיעוד מצד השוטר מקים חזקה נגד גרסתו בדו"ח הפעולה.

בתלונה ציין עו"ד יאדו את החלטת השופט ליבוביץ על תנאי שחרור העצור, בה כתב כי בעוד הסרטון שהציג העצור תומך בגרסתו כי לא תקף כלל את השוטר, ואכן רואים בסרטון את השוטר מטיח מטה בעוצמה את פלג גופו העליון וראשו של העצור, אין בסרטון של המשטרה תמיכה לטענותיה נגד העצור.

לפי עו"ד יאדו קביעה זו של השופט מחזקת את הנטען בתלונה, "לא רק שהשוטר תקף שלא לצורך את מ', אלא אף כדי להצדיק את המעשה רשם דו"ח פעולה לפיו מ' כביכול דחף אותו, ובכך גם הכניס את המתלונן ליומיים במעצר".

עו"ד מנשה יאדו, המייצג את מ' מטעם ארגון חוננו, מסר: "שמענו את סיפור של הבחור, ראינו את הראיות שהציג לנו ואנו חושבים שיש מקום להילחם לבירור העובדות, ולראות אם באמת כמו שהוא טוען נגרם לו עוול. עוול במסגרתו גם הותקף, וגם ישב שלא כדין יומיים במעצר בגין טוענת שווא של שוטר כאילו התקיף שוטר. הדברים לכאורה מצדיקים בירור, ואנו פועלים לעשות זאת".

נזכיר כי התקיפה אירעה לפני כשלושה שבועות, במהלך ריקוד הדגלים בירושלים. מ', צעיר חרדי, נעצר באלימות רבה כשהיה בגבו לגדר, נפצע בפניו כתוצאה מהמעצר ונזקק לטיפול רפואי והדבקה. למרות שהמעצר תועד והוסרט הוארך מעצרו של מ', והוא שוחרר בתנאים רק לאחר יומיים. כאמור, כעת הגיש תלונה למח"ש נגד השוטר שביצע את המעצר האלים.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו