אחת מניצולות השואה המפורסמות ביותר, שורדת "תזמורת הנשים מאושוויץ" אסתר בז'רנו, הלכה לעולמה בגרמניה בגיל 96. בז'רנו נולדה בשנת 1924 בגרמניה ולמדה לנגן בפסנתר.

בגיל 15 ניסתה להימלט מהנאצים ולעלות לישראל, אך נלכדה על ידם ונשלחה למחנה עבודה, ממנו הועברה בשנת 1943 למחנה ההשמדה אושוויץ-בירקנאו. בזכות הידע שרכשה במוזיקה הצליחה להתקבל לתזמורת הנשים של אושוויץ שם ניגנה באקורדיון, כאשר תפקיד התזמורת היה לנגן עבור האסירים החדשים שהגיעו למחנה.

בכך ניצלה למעשה ממוות ודאי, אך איבדה במהלך המלחמה את הוריה ואחותה רות שנרצחו על ידי הנאצים. "ניגנו עם דמעות בעיניים. המגיעים החדשים לאושוויץ נכנסו תוך שהם מנופפים בידיים ומוחאים לנו כפיים, אבל אנחנו ידענו שהם יועברו ישירות לתאי הגזים", סיפרה בראיון לסוכנות הידיעות AP בשנת 2010. לאחר ששרדה את השואה עלתה בז'רנו לישראל, אך בשנות ה-60 חזרה לגרמניה יחד עם בעלה, ומאז נחשבה לאחת הלוחמות הקולניות ביותר נגד האנטישמיות והגזענות. היא גם הזהירה פעמים רבות מפני עליית הימין הקיצוני לשלטון בגרמניה.

"עבור אלה שחיו את זה, אי אפשר לתאר כמה חמורה היא עליית מפלגת הימין הקיצוני "אלטרנטיבה לגרמניה" ותנועת האנטי-איסלאם פגידה".

בנוסף כתבה בז'רנו רומנים אוטוביוגרפיים רבים והייתה חברה בוועדת אושוויץ הבינלאומית. שר החוץ הגרמני הייקו מאס ספד לבז'רנו וצייץ כי "קול חשוב במאבק נגד הגזענות והאנטישמיות עזב אותנו. אנו נתגעגע לחיוניותה, סיפורה המדהים ולקולה".

גם ראש מרכז החינוך על שם אנה פרנק, מרון מנדל, כתב לזכרה כי "אסתר בז'רנו שרדה את אושוויץ כי ניגנה באקורדיון בתזמורת הנשים במחנה. היא הקדישה את חייה למוזיקה ולמאבק בגזענות ואנטישמיות".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו