הערבים לוחצים - מסי וברצלונה יבטלו?

בעוד פחות מחודש אמור להתקיים משחק ידידות בין בית"ר י-ם לברצלונה באצטדיון טדי. ח"כים ערבים וההתאחדות הערבית דורשים למנוע זאת

נרי וייס - ערוץ 7 , א' באב תשפ"א

הערבים לוחצים - מסי וברצלונה יבטלו?-ערוץ 7
ליאו מסי
צילום: רויטרס

האם ליאו מסי, שחקן הכדורגל הטוב בעולם, שוב יבטל הגעתו לישראל בשל לחץ ערבי? בעוד פחות מחודש, ב-4 באוגוסט, אמור להתקיים באצטדיון טדי שבבירה, משחק ידידות בין בית"ר ירושלים לברצלונה הספרדית, זאת כחלק ממשחקי ההכנה של קבוצת הפאר הספרדית לקראת העונה שבפתח.

בתחילה תוכנן המשחק להתקיים באצטדיון טדי שבבירה בין ברצלונה למחזיקת הליגה האירופית, ויאריאל הספרדית, אך בשל אילוצים של ויאריאל, יחד עם הקשרים הטובים שיש בין משה חוגג הבעלים של בית"ר לנשיא ברצלונה לאפורטה והעובדה כי את שתי הקבוצות מאמנים אחים - ארווין קומאן את בית"ר ורונאלד קומאן את ברצלונה, הוחלט לקיים את המשחק מול הירושלמים המקומיים.

כעת עומד המשחק בספק רב ובסימן שאלה גדול, כאשר בספרד אף מדווחים כי המשחק עשוי להתבטל, זאת בעיקר בשל לחצים ערבים.

ראשון המתנגדים בפומבי למשחק הידידות בין שני מועדוני הכדורגל היה סאמי אבו שחאדה, יו"ר מפלגת בל"ד בסיעת הרשימה המשותפת, כאשר במכתב ששלח לברצלונה קרא להם לבטל את המשחק. "המסר הזה מגיע לאור הגזעניים והפשיסטים שיש בקהל בית"ר ירושלים. אוהדי הקבוצה הזו הביעו את סירובם לקבל כל ערבי או פלסטיני כשחקן בקבוצה, והניפו שלטים שהיא חייבת להישאר ‘טהורה’ מהערבים, כשהם שרים ‘מוות לערבים’", כתב אבו שחאדה והוסיף "‘לה פמיליה’ הינו ארגון שתומך בטרור יהודי והמשתייכים לו אף לקחו חלק מהתקיפות האלימות והגזעניות כנגד האזרחים הערבים הפלסטינים, במיוחד בתקופה האחרונה".

עוד כתב בין היתר אבו שחאדה: "נעשה ככל שביכולתנו, כולל הפעלת לחצים פוליטיים, דיפלומטיים ותקשורתיים על מנת לבטל את המשחק, אשר פוגע ברגשות של אוהדי קבוצת ברצלונה הפלסטינים בישראל ובכלל הערבים בעולם הערבי. קבוצת בית"ר ירושלים ידועה בגזענותה ועוינותה כלפי החברה הערבית, ואוהדי הקבוצה מתגאים להפגין את השנאה והגזענות המקוממת באמצעות קריאות גזעניות נגד ערבים במגרשים. את הגזענות יש להוקיע, ולא לתת לה לגיטימציה ועידוד".

אל דרישתו של אבו שחאדה הצטרף גם יו"ר ההתאחדות לכדורגל הערבית, ג'יבריל רג'וב שפנה לפיפ"א בכדי למנוע את קיום המשחק בירושלים.

"למרות שאין לנו זכות לומר לשום מועדון איך לארגן את משחקי הידידות שלו, יש לנו זכות להתנגד לבחירה בירושלים כמקום לאירוע הזה. על פי החוק הבינלאומי, ירושלים היא עיר מפוצלת והחלק המזרחי שלו נמצא על אדמה פלסטינית כבושה, מה שמקנה להתאחדות הפלסטינית סמכות על כל פעילות כדורגל באזור הזה", כתב רג'וב.

כזכור, רג'וב עצמו הושעה ונקנס בעבר על ידי פיפ"א על דבר דומה, כאשר ב-2018 גרם לביטול משחק ידידות בין מסי ונבחרת ארגנטינה לנבחרת הכדורגל של ישראל בארץ, כאשר בין היתר קרא לשרוף את חולצתו של מסי ובפיפ"א החליטו להשעותו לשנה בגין הסתה.

רג'וב וההתאחדות הערבית לא הסתפקו רק במכתב לפיפ"א, כאשר הוציאו במקביל מכתב לברצלונה בבקשה שלא להגיע לירושלים לקיום משחק ידידות מול בית"ר.

"צר לנו על החלטת ברצלונה לקיים משחק ידידות נגד בית"ר בעיר הכבושה של ירושלים. אנחנו מבקשים מהמועדון לשקול מחדש את מיקום המפגש. בעוד ההתאחדות הערבית מכבדת את הזכות של כל קבוצה לשחק מול כל קבוצה אחרת, חשוב להזכיר שבירושלים יש שטחים כבושים".

"ב-2013, כשהמועדון עם המוטו, 'יותר מעוד מועדון' הגיע לישראל עם מסר של שלום, שני הצדדים היו יכולים להזדהות. היום, המסר הזה נראה מעורפל עבור מיליוני ערבים וכל אותם אנשים שמאמינים במאבק נגד גזענות".

בהתאחדות הפלסטינית הוסיפו והזכירו כי "בבית"ר ירושלים מעולם לא היה שחקן ערבי בסגל. שחקנים צ'צ'נים שהגיעו הושפלו על ידי האוהדים ונאלצו לעזוב. לבית"ר יש קבוצת אוהדים בשם "לה פמיליה", שנוסעת עם הקבוצה לכל המשחקים ומעורבת באופן ישיר במקרי ונדליזם, טרור ואלימות נגד ערבים. שירי העידוד שלהם כוללים סלוגנים גזעניים, עלבונות על רקע דתי וקריאות לשרוף כפרים ערבים ולהרוג ערבים".

אם אכן תגיע ברצלונה לישראל ותקיים את משחק הידידות מול בית"ר באצטדיון טדי, זו לא תהיה הפעם הראשונה בה בית"ר מארחת קבוצת פאר ספרדית למשחק ידידות באצטדיונה הביתי, כאשר לפני שנתיים אירחה את אלופת ספרד הטריה, אתלטיקו מדריד, עליה גברה בתוצאה 1:2.

‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il