חיסון לקורונה
חיסון לקורונה צילום: Olivier Fitoussi/Flash90

במשרד הבריאות חוששים שמי שהתחסן מוקדם לקורונה, עלול לא להיות מוגן בשלב הנוכחי מפני ווריאנט הדלתא.

בעיתון' ידיעות אחרונות פורסם כי לאחרונה הציג ד"ר אריק האס את המידע המצטבר במשרד הבריאות על ההדבקות הגוברות בוריאנט דלתא. הנתונים הוצגו צוות הטיפול במגיפות במשרד ולפיהם יש מתאם גובר בין מי שהתחסנו מוקדם - בדרך כלל בחודש ינואר - ובין הנדבקים החדשים.

עם זאת, גם לפי נתונים אלה ההגנה מפני מחלה קשה נשמרת בינתיים.

חברת פייזר, יצרנית החיסון השימושי ביותר בישראל, כתבה בשולי הודעה שפרסמה בסוף השבוע כי הנתונים המגיעים מישראל "תואמים את הניתוח המתמשך של ניסוי השלב ה־3 של החברה". המשמעות היא שגם בניסוי של פייזר נראו הדבקות של מחוסנים.

בהודעתה גם קראה פייזר לשקול באופן רציני זריקת חיסון שלישית נגד הקורונה. ההודעה עוררה זעם בארה"ב והמרכז לבקרת מחלות הוציא הודעה כי אזרחים אמריקניים שחוסנו בשתי זריקות אינם נזקקים לאחת נוספת.

גם חוקרים רבים בישראל שאינם קשורים למשרד הבריאות מפקפקים במסקנה שהועלתה בפני בכירי משרד הבריאות.

פרופ' רן בליצר, ראש מנהל חדשנות בקופת חולים כללית, כתב בתגובה, "עוד לא ראיתי עדות משכנעת לגבי מתן מנה שלישית לכל. הציטוט לפיו רוב המקרים של הדבקת מחוסנים קרו במתחסני ינואר פברואר לא מסייע, שכן 80% מהישראלים שהתחסנו קיבלו בחודשים האלה מנת חיסון ראשונה".

הבוקר אמר שר הבריאות ניצן הורוביץ אומר כי החל מהיום מדוכאי חיסון יוכלו לקבל מנה נוספת שלו כדי לחזק את יכולתם להתמודד עם נגיף הקורונה.

בראיון לכאן ב' אמר הורוביץ כי לגבי כלל האוכלוסיה, נבדק הצורך האמיתי במתן חיסון שלישי.

לדבריו, אין מחסור בחיסונים. "יש לנו חיסונים של מודרנה ומבוגרים שרוצים יכולים להתחסן בהם. אז אין לנו מחסור בחיסונים. אתמול תם מבצע חיסון בני הנוער. אנחנו מנסים להקדים את משלוח החיסונים של פייזר ואנחנו מקווים שתהיה תשובה בימים הקרובים. כך שאפשר יהיה להמשיך בלי בעיה. הגענו למשהו כמו 200 אלף בני נוער שהתחסנו".