רומן זדורוב
רומן זדורוב צילום: יונתןן סינדל, פלאש 90

לקראת קבלת ההחלטה האם לקיים משפט חוזר נגד רומן זדורוב באשמת רצח תאיר ראדה או לבטל את כתב האישום ולאפשר את שחרורו מהכלא, מתפרסמים פרטים חדשים על החקירה.

בחדשות 12 הובאה עדות יוצאת דופן שנשחפה בתוכנית "צל של אמת" בערוץ HOT8 על החקירה. יצחק אילן, לשעבר סגן ראש השב"כ ומי שהיה מועמד מוביל לעמוד בראש הארגון, בחן לעומק את התיק.

אילן, שהתראיין לתוכנית לפני שנפטר לפני כעשרה חודשים מנגיף הקורונה, טען שלדעתו נתפר לרומן זדורוב תיק על ידי המשטרה והפרקליטות.

"אני התגייסתי לשב"כ ב-1982, שירתי 31 שנה. אני שמעתי אלפי הודאות ושמעתי הרבה מאוד הודאות שווא, ואני יודע להבדיל בין אלה לבין אלה. הבנתי שיכול להיות שאדם חף מפשע יושב בכלא. ישבתי ויום ולילה, זה לקח לי כשנתיים לעבור על כל החומרים האלה והגעתי למסקנה חד משמעית: רומן זדורוב חף מפשע, הוא לא רצח את תאיר ראדה, מדובר בהודאת שווא – והודאת שווא כל כך מוחשית וברורה. אומר את זה אחד ששמע הרבה הודאות שווא, גם ברציחות", הסביר.

לדבריו, "ההודאה של זדורוב מלאה בפרטים מוכמנים שליליים, שגויים. מתוך 40 פרטים יש רק פרט אחד שהוא ניחש, שזה מספר התא. אני שמעתי את ההודאה שלו בשפתו, ברוסית - אף שופט לא ידע רוסית, בשום ערכאה".

אילן ז"ל הוסיף כי לשם התאמת החקירה גם הושמדו ראיות. "היו הפסקות בהקלטה בחדר החקירות כאשר הווידאו ממשיך לרוץ. זה הדהים אותי, אין חיה כזו, אין תקלה כזו. זו לא תקלה כמו שהם טענו בבית משפט, אלו הפסקות יזומות. אני יודע את זה כי אני מכיר חדרי בקרה לפני ולפנים, הם שיקרו בבית משפט. אין דבר כזה שווידאו ממשיך והקלטת קול נמשכת".

"זדורוב גם התחנן שייקחו אותו למזבלה לחפש את המכנסיים שהוא זרק כדי להוכיח שאין שם שום כתמי דם ושום דבר. כמובן שלא לקחו אותו אבל המשטרה חיפשה. מצאו שמונה זוגות מכנסיים, שלחו אותם למכון לרפואה משפטית כדי למצוא אם יש שם דם של תאיר ראדה. לא מצאו אז מה הם עשו? הם השמידו את המכנסיים מבלי להראות את זה לזדורוב, מבלי לעשות מסדר תמונות. זה פשע, זו השמדת ראיות. למה? כי זה לא הסתדר להם לתזה שלהם שזדורוב הוא הרוצח".

האו קבע כי "זדורוב נפל במלכודת של שוטרים מושחתים, הם חוקרים שתפרו תיק לרומן זדורוב ביחד עם הפרקליטות והמשטרה לא מוכנה להודות בזה. ככל שהיא לא תודה בזה, ככה יימשכו החקירות בישראל – זה הפרצוף של המשטרה, זה מה שהציבור רואה".

הפרקליטות מסרה בתגובה: "על אף שיצחק אילן ז"ל לא היה קשור לטיפול בתיק זדורוב, הפרקליטות אפשרה לו בעבר להציג את טענותיו בפירוט. טענותיו נבדקו שוב ושוב, ביסודיות רבה. טענותיו של אילן ז"ל מתעלמות מראיות משמעותיות רבות שבהסתמך עליהן הורשע זדורוב במחוזי ובעליון. בהחלטתו על משפט חוזר, לא מצא השופט מלצר מקום לקבל את חוות דעתו של אילן ז"ל".