אבו מאזן
אבו מאזן צילום: רויטרס

ברשות הפלסטינית בונים על ממשל ביידן שיספק רוח גבית ויאפשר הישגים על גבה של ישראל, כתנאי לחזרה למשא ומתן המדיני, כך חשף הפרשן אהוד יערי בחדשות 12.

על פי הדיווח, אחת הדרישות הבסיסיות היא פתיחה מחדש של ה"אוריינט האוס" ויתר המוסדות הפלסטיניים, שנסגרו מאז 2001 במזרח ירושלים - פעילות שנמנעת כיום על ידי המשטרה והשב"כ.

דרישה נוספת היא להגביל את פעילות המשטרה סביב המסגדים בהר הבית והפחתת ביקורי היהודים במקום.

עוד בדרישות: הפסקת פינוי של ערבים מבתיהם בירושלים, ביצוע הפעימה הרביעית של שחרור אסירים פלסטיניים מלפני שנים רבות, הפסקת הבנייה ביו"ש ובמזרח ירושלים ופינוי מאחזים היושבים על אדמות של ערבים, הפסקת כניסת צה"ל ערים פלסטיניות ומתן נשק למנגנוני הביטחון הפלסטיניים.

דרישות אחרות עוסקות בחיזוק הכלכלה הפלסטינית וכוללות: העברת סמכויות תכנון ורישוי לרשות הפלסטינית וחיזוק פעילותה בשטחי B, הגדלת מספר הרישיונות לעבודה בישראל, בניית מסילת רכבת בשטחי הרשות, הקצאת כ-60% משטחי C למפעלים פלסטיניים וכן שדרוג התשתית הסלולרית.

לאמריקנים וגם לפלסטינים ברור שהממשלה הנוכחית לא תוכל להיענות לחלק ניכר מן הדרישות. על פי הערכות, המסמך נועד כדי להצהיר הצהרות גדולות כשגם ברשות מבינים שיוכלו לקבל מעט מאוד מהדרישות, אם בכלל.