תלמידי ישיבת בית אל בסיור במשתלה
תלמידי ישיבת בית אל בסיור במשתלהצילום: נעם פרץ

תלמידים ואברכים מהישיבה הגבוהה בבית אל הלומדים בכולל רבנות עיר בראשות הרב רואי מרגלית, סיירו בשבוע שעבר בחממות ובמפעלי מזון בדרום במטרה להעמיק את הידע ההלכתי שלהם בנוגע למצוות התלויות בארץ.

במהלך הסיור, שהתקיים בשיתוף 'מכון התורה והארץ', הגיעו התלמידים שמתכוננים למבחני הרבנות למאפיית 'בונז'ור' בקריית גת, למפעל 'חסלט' ולמשתלה במושב עין הבשור.

במאפיית 'בונז'ור' הם פגשו את מנהל המפעל שפרס לפניהם את מבנה המפעל ודרך ייצור, וכמובן את המשגיח שסיפר על הדילמות והדיונים ההלכתיים בנוגע למצוות הפרשת חלה בתעשיית המזון המודרנית. בנוסף, רבני מכון התורה והארץ העבירו במקום שיעור על מצוות הפרשת חלה.

המשך הסיור היה במפעל 'חסלט', שם רבני המכון העבירו סיור הלכתי בנוגע למצוות הפרשת תרומות ומעשרות, תוך שימת דגש על דרך ההפרשה במפעלים גדולים. גם בנושא זה ניתן שיעור המעלה את השאלות והדיונים שעולים בנוגע להפרשת תרומות ומעשרות. כחלק מהסיור במפעל 'חסלט' פגשו הלומדים גם את סוגיות הכשרות הנוגעות לנקיות ירקות עלים מחרקים.

במשתלה במושב עין הבשור פגשו הלומדים את הסוגיות הנוגעות להלכות ערלה, כלאיים ושביעית. הסבר מפורט קיבלו הלומדים מבעל המשתלה על המציאות בשטח, ואת ההסבר ההלכתי קיבלו מאגרונום של מכון התורה והארץ, וכן מרבני המכון שליוו את הסיור לכל אורכו.

תלמידי ישיבת בית אל במאפיית 'בונז'ור'
תלמידי ישיבת בית אל במאפיית 'בונז'ור'צילום: נעם פרץ

"יש משהו מאוד מיוחד בשילוב בין הלימוד בבית המדרש, ממקור הדברים, בהרחבה ובעיון עד להלכה למעשה, ולאחר מכן ללכת ולראות כיצד בפועל הדברים קורים בשטח", אמר איתן מינקוב שהשתתף בסיור בשיחה עם ערוץ 7.

"הסיור הזה חידד לי את הצורך בידע ההלכתי הרחב שצריך כל לומד לרכוש בכדי להצליח לפסוק בכל השאלות המתחדשות. הדרך המשלבת בין לימוד מעמיק, יסודי ורחב, ובין הכרת המציאות, החידושים והשאלות שבאות בעיקבותיהם. תודה רבה לראש הכולל הרב רואי מרגלית על הליווי הצמוד והמסור, וכן לרבני מכון התורה והארץ שהחכימו אותנו וענו על השאלות בסבלנות ובהבנה", כך איתן מינקוב.