בג"ץ: חוק הפונדקאות יחול גם על להט"ב

בית המשפט קבע כי בתוך שישה חודשים תבוטלנה ההגדרות הקבועות בחוק, המדירות גברים יחידים ובני זוג מאותו מין מגישה להסדר הפונדקאות.

ערוץ 7 , ב' באב תשפ"א | עודכן: 14:55

בג"ץ: חוק הפונדקאות יחול גם על להט"ב-ערוץ 7
בג"ץ. ארכיון
צילום: חזקי ברוך

בית המשפט קבע היום כי בתוך שישה חודשים תבוטלנה ההגדרות הקבועות בחוק, המדירות גברים יחידים ובני זוג מאותו מין מגישה להסדר הפונדקאות.

זאת, בהמשך לפסק הדין החלקי שניתן לפני למעלה משנה שבו נקבע כי הסדר הפונדקאות פוגע באופן בלתי חוקתי בזכות לשוויון ובזכות להורות של קבוצות אלה.

לאחר שבמשך למעלה משנה לא עשתה המדינה דבר לצורך קידום תיקון חקיקה מתאים, קבע בית המשפט כי לא ניתן להשלים עם המשך הפגיעה הקשה בזכויות אדם הנגרמת כתוצאה מהסדר הפונדקאות הקיים ויש ליתן סעד אופרטיבי לעותרים.

בפסק הדין החלקי שניתן בפברואר בשנה שעברה, נקבע כי הסדר הפונדקאות המעוגן בחוק הסכמים לנשיאת עוברים ובהוראות הקשורות אליו בחוק תרומת ביציות - אינו חוקתי.

עם זאת, ונוכח מורכבות הסדר הפונדקאות נתנו השופטים לכנסת פרק זמן של 12 חודשים לצורך קידום תיקון חקיקה שלדבריהם, "יבטא מחויבות לזכותם לשוויון ולהורות של גברים יחידים ובני זוג מאותו מין".

בחלוף שנה ממועד מתן פסק הדין החלקי, ביקשה המדינה להאריך את פרק הזמן שנקצב למתן פסק דין סופי בהליך, במטרה לאפשר קידום פתרון חקיקתי שירפא את הפגמים החוקתיים שנפלו בהסדר הפונדקאות.

אלא שהשופטים קיבלו הודעה לפיה, "בעת הנוכחית אין היתכנות פוליטית מעשית לקידום הליכי חקיקה בסוגיה הנדונה".

לפיכך, הם החליטו פה אחד על "ביטול ההגדרות אשר מדירות באופן גורף מהסדר הפונדקאות גברים יחידים ובני זוג מאותו מין תוך פירוש יתר הוראות ההסדר בהתאם לאמות המידה שהותוו בפסק הדין החלקי ולחזקה לפיה כל דבר חקיקה מבקש לקדם זכויות אדם ולא לפגוע בהן".

לנוכח העובדה שמחיקת ההגדרות בחוק ההסכמים מרחיבה את הגישה להסדר הפונדקאות, הוחלט לתת שהות של שישה חודשים בטרם ייכנס הסעד המוצע לתוקפו, וזאת על מנת לאפשר גיבוש הנחיות מקצועיות מתאימות.

לקריאת פסק הדין המלא לחצו כאן

בתנועה למשילות ודמוקרטיה מתחו ביקורת על הפסיקה. "‏תפקידו של בג"ץ הוא להעניק סעד לנפגע ספציפי, במקרה ספציפי. אין זה תפקידו של בג"ץ להחליף את הרשות המחוקקת בתיקון חקיקה ראשית.
‏לא ראוי, לא דמוקרטי ולא הגיוני שבית המשפט, שאינו נבחר, מתנדב להפוך לזירת ההכרעות הערכיות במדינת ישראל במקום הכנסת".

יו"ר מפלגת הציונות הדתית ח"כ בצלאל סמוטריץ' אמר כי "הממשלה הזו, יחד עם בג"ץ סימנה לעצמה מטרה - כרסום ביהדותה של מדינת ישראל. אלפי שנים שרדנו את מי שביקש לפגוע ביהדות, נשרוד גם את לפיד, ליברמן ובנט. אין לי ספק שארגוני הנשים ילחמו נגד החלטת בג"ץ שמתירה סחר בנשים למטרת פונדקאות".

יו"ר ש"ס ח"כ אריה דרעי ציין כי "החלטת בג"צ הינה פגיעה חמורה ונוספת בזהותה היהודית של מדינת ישראל. רוב העם חפץ בשמירת מסורת ישראל, שמירת ערכי המשפחה היהודית. בג"צ בהחלטותיו חפץ למחוק את מסורת ישראל".

מנגד, יו"ר כחול לבן ושר הביטחון בני גנץ, טען כי "החלטת בג"ץ היום אומרת את המובן מאליו - שכל אדם, גבר או אישה, סטרייט או להט"ב, שווה וזכאי לזכויות שוות. לצד התיקון שהביא בג"ץ, עלינו לעגן את המובן מאליו בחקיקה. כחול לבן תמשיך לקדם את החוק של ח"כ איתן גינזבורג שיסדיר את השוויון בפונדקאות לכל אזרח תוך שמירה קפדנית על זכויות האדם בתהליך".

יו"ר תנועת 'חזון' הרב דרור אריה מסר: "ההחלטה של בג"ץ היום היא המשך ההפיכה השיפוטית נגד העם, נגד הנורמליות, נגד האנושיות. בג"ץ מכשיר סחר בנשים פונדקאיות, פגיעה בילדים שלא יזכו לאמא, פגיעה ברוח העם וזהותו. בג"ץ הרים יד לא רק נגד תורת משה, אלא נגד יסוד הקיום האנושי, אבא ואמא, משפחה".