אביתר
אביתר צילום: ועד הישוב אביתר

ארגון השמאל 'לוחמים לשלום' פנה לשר הביטחון, בני גנץ, לשר המשפטים, גדעון סער ולפרקליט המדינה, עמית איסמן, בדרישה לתבוע את הוצאות האבטחה, עלויות סקר הקרקע והכנת תוכנית המתאר ממקימי היישוב אביתר.

הדרישה יוצאת הדופן טענה כי "לנוכח העובדה כי מקימי המאחז אביתר, 'נחלה-תנועה להתיישבות' ועמותת 'גאולה תתנו לארץ', במעשיהם ו/או במחדליהם גרמו את הנזק, הם אלה שצריכים לשאת בו ולשפות את המדינה בגינו".

התנועה מנסה גם להסביר את הדרישה שהיא מעלה. "השקעת כספי ציבור במימון סקר הקרקע והכנת תוכנית המתאר, במיוחד אינה מוצדקת לאחר שהאלוף ידעי כבר קבע בהחלטתו לדחות את ההשגה כי מקימי המאחז לא הגישו מסמך כלשהו המעיד על זכויותיהם במקרקעין, לא טרחו לפנות מבעוד מועד בבקשה להיתרים מהגורמים המדיניים והתכנוניים, וכי מבדיקה ראשונית של לשכת התכנון עלה כי אין היתכנות להסדרה תכנונית וקניינית".

לטענתם, אם לא ייגבו ההוצאות מהמתיישבים, יהווה הדבר "הוספת חטא על פשע".

זאת משום ש"אין מדובר רק בביצוע פשע לפי החוק הישראלי וצווי המפקד הצבאי, אלא גם בפשע מלחמה לפי החוק הבין-לאומי האוסר על הקמת התנחלויות בשטח כבוש ועל גירוש ונישול של ה'תושבים המוגנים' הפלסטינים, וכן בסיבוך חמור של מדינת ישראל מול הקהילה הבין-לאומית, בית הדין הפלילי הבין-לאומי בהאג ומועצת הביטחון של האו"ם".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו