פרופ' חגי לוין: יעילות החיסון פוחתת? אלו שמועות לא מבוססות

האפידמיולוג והמומחה לבריאות הציבור פרופ' חגי לוין דוחה בראיון לערוץ 7 את הטענות לפיהן מורגשת ירידה ביעילות החיסון נגד קורונה.

ניצן קידר - ערוץ 7 , ב' באב תשפ"א

פרופ' חגי לוין: יעילות החיסון פוחתת? אלו שמועות לא מבוססות-ערוץ 7
חיסון לקורונה
צילום: Olivier Fitoussi/Flash90

פרופסור חגי לוין, אפידמיולוג ומומחה לבריאות הציבור מהאוניברסיטה העברית ובתי החולים הדסה מתייחס היום (ראשון) בשיחה עם ערוץ 7 לדיווחים לפיהם במשרד הבריאות התקבל מידע שיש ירידה ביעילות החיסון בקרב מי שהתחסנו ראשונים.

"גם אני התחסנתי בין הראשונים", אומר פרופ' לוין ומציין כי "לטענה הזו, של דעיכת החיסון לאורך הזמן, אין שום ביסוס כרגע. זה בגדר שמועות ולא פורסם שום חקר מדעי מבוסס. לכן, אני מציע לכולנו, להתבסס על מדע".

עוד הוא מסביר כי "הראשונים שחוסנו היו עובדי הבריאות ואנשים מבוגרים שהם אולי גם בסיכון יותר גבוה להידבק. אז אם נערוך השוואה בצורה לא נכונה נקבל תוצאות שגויות. צריך לערוך השוואות של הנתונים, לבחון אותם ואם יהיו עדויות של דעיכת יעילות החיסון ויעלה צורך במנה שלישית נתמוך בעניין הזה".

לדבריו תרחיש אחר שקשור בחיסונים מדאיג אותו יותר. "מה שמטריד אותי הוא שייתכן שיגיע ורייאנט חדש שהחיסון יהיה פחות יעיל מפניו. לכן צריך לפתח אפשרות לתת מנה אחרת נגד ורייאנט אחר, כמו שנותנים נגד שפעת. צריך להכין את הציבור שייתכן שנידרש לחיסון חדש נגד נגיף חדש, אבל כל דבר בעתו. אנחנו לא שם".

לגבי המצב הנוכחי, שבו הממוצע הוא קרוב ל-500 נדבקים ביום, אומר פרופ' לוין, "אנחנו בעיצומה של מגיפה עולמית עם למעלה מארבעה מיליון מתים ברחבי העולם ובודאי שאנחנו צריכים להיות עם היד על הדופק ולקבל החלטות נכונות - גם כדי להגן על בריאות הציבור וגם כדי לא לשבש את שגרת החיים שלא לצורך.

לדעתו, יש להיות נחושים יותר בחיסון מבוגרים שטרם התחסנו. "עלינו לקדם את מבצע החיסון, בפרט עבור אנשים בסיכון גבוה. אני מודאג מאותם כ-200 אלף בני 50 ויותר שטרם חוסנו בישראל. צריכים לזמן אותם למפגש רפואי באופן אישי, לענות לשאלות שלהם ואני בטוח כפי שהצלחנו לעשות את זה בעבר, רובם המכריע יתחסנו".

גם לבני הנוער, אומר פרופ' לוין, אין סיבה לדאגה מהחיסון. "הבן שלי התחסן ואני מקווה שרוב חבריו בני ה-12 עד ה-16 ילכו ויתחסנו. החיסון יעיל ובטוח. אמנם דווחה תופעת לוואי נדירה וקלה ברוב המקרים של דלקת שריר הלב ואני מבין את החששות כי גם אני חששתי. אבל, כשמסתכלים על תמונת המצב הכוללת מתוך הבנה שזו מגיפה עולמית שתלווה אותנו עוד זמן רב, נכון יותר להתחסן ובכך לצמצם משמעותית את הסיכון להידבק בנגיף שגם אם חולים בצורה קלה הוא יכול לגרום לנזקים ארוכי טווח".

"אנחנו צריכים לפעול לפי המדע, כי אני שומע קריאות על מתן מנת חיסון לילדים מתחת לגיל 12, שאיש לא יודע מה המינון הנדרש ואין מספיק עדויות לגבי הבטיחות והיעילות של החיסון לגילאים האלה ולכן הוא לא אושר. אין טעם לבלבל את הציבור בנושא הזה אלא להתמקד במה שאנחנו יודעים. שתי מנות של החיסון טובות ולכן יש לעודד את אוכלוסיות היעד לקבל שתי מנות חיסון. היום גם החלו לחסן מדוכאי חיסון בישראל במנה שלישית. אני חושב שזה צעד מוצדק, כי אצלם שתי מנות חיסון הן פחות יעילות והם מצויים בסיכון מוגבר", הוא מוסיף.

ומה נכון לעשות כעת כדי לשמור על שגרת החיים לצד הנגיף? "מבחינת הטיפול במחלה צריך להציב יעדים ריאליים: לצמצם תמותה, למנוע התפרצויות ענק, לטפל בנתב"ג וטוב ששמים יותר קשב לעניין הזה. לראות איך שולטים במצב במערכת החינוך - אבל מתוך הבנה שלא נוכל לעצור את ההדבקה באופן הרמטי ושההתמודדות היא ארוכת טווח ולא קצרת טווח. לכן, כל צעד שייעשה להגדלת ההשקעה בתוך מערכת הבריאות, יוכיח את עצמו עשרות מונים".