שחקני איטליה חוגגים עם כוכב הניצחון - השוער דואנרמה
שחקני איטליה חוגגים עם כוכב הניצחון - השוער דואנרמהצילום: רויטרס

אחרי 53 שנים ובפעם השניה בתולדותיה - נבחרת איטליה שוב אלופת אירופה בכדורגל. מעולם לא זכתה נבחרת אנגליה באליפות אירופה בכדורגל. מעולם לא ניצחה נבחרת אנגליה את איטליה בטורניר כדורגל גדול.

בכל שש הפעמים האחרונות, לא הצליחה הנבחרת המארחת את משחק הגמר לנצח ולזכות באליפות אירופה בכדורגל לעיניי עשרות אלפי אוהדיהם המקומיים במה שרבים מגדירים כקללת טורניר היורו.

הערב (ראשון) האנגלים שנחשבים לנבחרת המפסידנית הנצחית, שוב כשלו ברגע האמת כשדווקא באצטדיונם הביתי אל מול עשרות אלפי אוהדיהם המקומיים שרבים מהם נכנסו למשחק ללא כרטיס באחד ממחדלי האבטחה החמורים ביותר בשנים האחרונות בספורט העולמי, הפסידו לאיטליה בתום דרמה גדולה ובדו-קרב פנדלים לאחר שהחטיאו 3 מ-5 הבעיטות שלהם.

משחק הגמר הערב היה היסטורי בכל קנה מידה וכמעט בכל תחום, כאשר מלבד העובדה שהוא הוכרע בדו-קרב פנדלים לראשונה מאז 1976, זו גם הייתה ההופעה הראשונה של האנגלים במעמד זה, ואלה כבשו את השער המהיר ביותר בתולדות משחקי גמר היורו. לצערם גם זה לא הספיק בכדי לזכות בתואר.

האנגלים להם זו הייתה הופעה ראשונה בהיסטוריה בגמר היורו, קיוו לשחזר את ההצלחה מלפני 55 שנים, אז הניפו תואר יוקרתי, את גביע העולם במונדיאל 1966. גם שער מהיר של לוק שואו בדקה ה-2 במה שהיה לשער המהיר ביותר שנכבש אי פעם בתולדות משחקי גמר היורו, לא עזר להם מול היעילות והשליטה האיטלקית.

איטליה, שזכתה רק פעם אחת ביורו ב-1968, הפסידה בשני גמרי היורו האחרונים אליהם הגיעה, ב-2000 בצרפת וב-2012 בספרד, והערב הצליחה לעשות זאת על אדמת אנגליה בזכות שער שיוויון בדקה ה-67 של בונוצ'י שהפך לכובש המבוגר ביותר בתולדות משחקי גמר היורו, ששלח את הנבחרות להארכה והביא לניצחון בדו-קרב הפנדלים.

לניסיון האיטלקי הייתה משמעות מכרעת במשחק הגמר הערב, כאשר זהו היה עבורה הגמר העשירי בטורניר גדול, כאשר מבין כל נבחרות אירופה, רק לגרמניה יש יותר הופעות בגמר, 14 במספר. אנגליה, שניצחה 3 פעמים והפסידה 6 דו-קרב פנדלים עד הערב, מפסידה בסופו של דבר ליריבה המנוסה יותר ממנה גם בעמדה זו - נבחרת איטליה שניצחה 5 פעמים והפסידה 7 עד הערב.

איטליה, שלא הפסידה ב-34 משחקיה האחרונים בכל המסגרות והיא עם מאזן של 87 שערים ו-11 ספיגות בלבד מאז ההפסד האחרון, מסיימת את הטורניר היוקרתי עם מאזן מושלם ואין ראויה ממנה לתואר אלופת אירופה בכדורגל.