בנימין נתניהו
בנימין נתניהו צילום: Yonatan Sindel/Flash90

בית המשפט העליון דחה אתמול (ראשון), פה אחד, את ערעור התנועה לחופש המידע שדרשה מראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו למסור את פירוט הוצאות מעון ראש הממשלה לשנת 2015.

ראש הממשלה דאז כבר הגיש לעיון הציבור במסגרת חופש המידע את מרבית החשבוניות, אך התנגד למסירת חלק נוסף של החשבוניות, כ-220 מתוך למעלה מ-1,000, בטענה לפגיעה בפרטיותו.

בית המשפט העליון קיבל את טענותיו של נתניהו כי מסירתן תפגע בפרטיותו, אך רק בנוגע לחלק קטן מהן, הנוגעות להוצאות ניקוי יבש וכדומה, הורה לו למסור בתוך 90 יום פירוט נוסף בחלוקה לקטגוריות מפורטות. חלק מהקטגוריות הנדרשות: הוצאות החזקה, תפעול, מזון, שירותי בישול ואירוח, ניקיון ומשק בית, רכש, ריהוט וכלי בית וכן את הוצאות המעון הפרטי בקיסריה.

בית המשפט העליון קבע בפסק דינו כי באשר לפרסום החשבוניות יש עניין ציבורי בגילוי הפריטים המצויים בחשבוניות המשולמות עבור מעון ראש הממשלה, וזאת מהטעם שמדובר בכספי משלם המיסים, ויש לאפשר לציבור לפקח על האופן שבו נעשה שימוש בכספים אלו.

לקריאת פסק הדין המלא לחצו כאן

ממנכ"לית התנועה לחופש המידע, עו"ד רחלי אדרי, נמסר: "משך תקופה ארוכה חיכינו להכרעה בתיק שנוגע להוצאות מעון ראש הממשלה המשולמות מכספי הציבור, פסק הדין שניתן היום מקבל באופן חלקי את עמדת התנועה, אך למבקשי מידע אין בו בשורה של ממש".

"יחד עם זאת, אנו מסתכלים קדימה לשלטון החדש וקוראים לו לפעול בהתאם לדרישות ולסטנדרט שנהוג בעולם ולפעול בשקיפות מירבית, שכן בית המשפט בקביעתו תומך ומבין את חשיבות הדיווח והפיקוח הציבורי", הוסיפה.

"וברוח הזו טוב יעשו ראש הממשלה, הנוכחי והחליפי, אם ידווחו באופן יזום ומפורט על ההוצאות שלהם המשולמות מכספי ציבור ויפעלו להפרדה ברורה של ההוצאות הפרטיות אל מול אלה הציבוריות, שכן בכספי ציבור יש לפעול בחרדת קודש, ואם מדובר בממשלת שינוי, זה הזמן לשנות גם את זה", כך מנכ"לית התנועה לחופש המידע, עו"ד רחלי אדרי.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו