דוד אלחיאני
דוד אלחיאניצילום: ערוץ 7

יו"ר מועצת יש"ע דויד אלחייני שלח אמש (א') מכתב לראש הממשלה נפתלי בנט, בו הוא מתרעם על הפרסום לפיו מדינת ישראל מתכננת לחתום הסכם בתחום התרבות עם האיחוד האירופי, אשר מחריג את יהודה, שומרון ובקעת הירדן.

ההסכם, Creative Europe, שעל פי הפרסומים יעלה לאישור האיחוד האירופי בימים הקרובים, אוסר על מתן מענקים אירופיים למוסדות תרבות מיהודה, שומרון, בקעת הירדן, מזרח ירושלים ורמת הגולן.

"הועברו לידיעתנו פרטים אודות הסכם Creative Europe העומד להיחתם בין מדינת ישראל לבין האיחוד האירופי בנוגע לתמיכה ושיתופי פעולה בתחומי התרבות", כותב אלחייני. "על פי הפרסומים, הסכם זה מהווה הכרה בחרם ואפליה חמורה בכך שהוא אוסר על מתן מענקים למוסדות תרבות ביהודה, שומרון ובקעת הירדן, וכן במזרח ירושלים וברמת הגולן".

בהמשך כותב יו"ר מועצת יש"ע דויד אלחייני כי "אין זה ראוי כי בזמן שמדינת ישראל משקיעה מאמצים רבים במאבק ב- BDS ובניסיונות החרם, תחתום בידה השנייה על הסכם רשמי המסכים לחרמות. אנו מתנגדים לחתימה על הסכם זה, לאפליה המצויה בו, ולהסכמה ישראלית להחרים אזורים בישראל".

בסוף מכתבו, המועבר בהעתק לשרי הממשלה ולראשי הרשויות ביהודה ושומרון, מבקש אלחייני מראש הממשלה לדאוג כי "הסכם זה לא יחתם עד לשינוי הסעיפים הללו".

חילי טרופר
חילי טרופרצילום: Olivier Fitoussi/Flash90

שר התרבות והספורט, חילי טרופר, נפגש ביום שישי בפסטיבל קאן עם שרת התרבות של צרפת, רוזלין בשלו, וביקש את תמיכתה של צרפת בהסכם Creative Europe שיעלה לאישור האיחוד האירופי בימים הקרובים.

לדברי טרופר, "ביקשתי מהשרה לתמוך בהסכם עם Creative Europe, דבר שיסייע באופן משמעותי להרחבת שיתופי הפעולה בין המדינות, בדגש על שיתופי הפעולה בתחום התרבות".

התוכנית Creative Europe אוסרת על מתן מענקים אירופיים למוסדות תרבות או מדיה מההתנחלויות ביו"ש, במזרח ירושלים וברמת הגולן. שר החוץ יאיר לפיד צפוי לקדם את צירופה של ישראל לפרויקט היום במפגש מועצת שרי החוץ של האיחוד האירופי בבריסל.