בצוות מול קלנועית האב טיפוס
בצוות מול קלנועית האב טיפוס צילום: עתיד פלמחים

תלמידים ממגמת אוטוטרוניקה בתיכון על אזורי 'עתיד פלמחים', פיתחו במסגרת תחרות ארצית לחדשנות בתחום הרכב לבני נוער, מגבהה, ג'ק, אוטומטי חשמלי המגביה את הרכב לצורך החלפת גלגל. שוחחנו על כך עם תמיר בבילה, רכז במגמה, ארז סלומון, מורה במגמת מכונאות רכב ודניאל אורגל, תלמיד במגמה.

"הרשת יזמה את תחרות החדשנות ברכב וזו השנה השלישית שאנחנו משתתפים", מספר תמיר. "זו מגמה משולבת שמגיעים אליה מ-ט' ועד י"ב, ולומדים מכונאות רכב, חשמלאות, מיזוג אוויר ואלקטרוניקה. יוצאים עם תעודת גמר ותעודת מקצוע ויכול להשתלב בתחום העבודה".

תמיר וארז סלומון בנו יחד את נבחרת התלמידים שתתמודד בתחרות, "ישבנו איתם וכל אחד העלה רעיון מה הוא רוצה שיהיה ברכב, ומקדמים את הרעיון שהכי קורץ". ארז סלומון מוסיף ומציין כי אמנם "לא כל דבר אפשרי" ולכן "בוחרים מה אפשר לעשות ובונים אב טיפוס, ויחד עם התלמידים בודקים עלויות ומתקדמים". בהקשר זה הוא מזכיר את הגיבוי המלא שמעניקה מנהלת בית הספר למיזם. המגמה יוצאת לאיסוף תרומות מגורמים שונים ויוצאת לדרך לפיתוח המיזם כאשר האב טיפוס מובנה על קלנועית שנתרמה לצורך המשימה.

השלושה מספרים כי את הג'ק האוטומאטי ניתן להפעיל בשתי ווריאציות. האחת דרך אפליקציה והאחרת, עבור מי שאין בידיו טלפון חכם, על ידי שלט שמוריד בוכנה סמוך לכל גלגל אל הקרקע ומרים את הרכב על פי צורכי בעליו. ארז מסביר את תפקוד הבוכנות שמחוברות ל"שאסי" ולמעשה מחליפות את המאמץ לסובב את הג'ק, להתלכלך ולהזיע.

אם הרעיון יתפוס תאוצה תצטרכנה חברות הייצור של כלי הרכב לאתר את המקום המדוייק סמוך לגלגל על מנת למקם בו את הבוכנה. עם זאת, הם מציינים, קיימת רתיעה מסוימת של חברות מהוספת בוכנות העשויות להכביד על משקל הרכב, אך הפרויקט הבא המתוכנן בבית הספר שלהם הוא יצירת בוכנה קלה הרבה יותר שתוכל להרים כל כלי רכב עד משקל של טנדרים.

את דניאל שלפנו לשיחה ממשמרת עבודה במוסך ושאלנו כיצד הוא, שנכנס ללימודיו במגמה להתמקצע בעולם המוסכים, מוצא את עצמו עוסק בהייטק, האם יצטרך לבחור באחד האפיקים? דניאל לא מוצא סיבה להסתפק באחד מהשניים וסבור כי ניתן יהיה לשלב ביניהם, והמורים שבשיחה מדגישים שהמיזם הזה אינו האחרון ופרויקטים נוספים נמצאים בקנה. כבר כעת הם יכולים לרמוז על ההמצאה שעליה יעבדו לקראת התחרות בשנה הבאה. תחשבו על מנגנון שמונע מרכב לנוע כאשר הנוהג בו שתה אלכוהול. הנה, גם אנחנו רמזנו.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו