בנט ולפיד
בנט ולפיד צילום: Olivier Fitoussi/Flash90

באיחוד האירופי מברכים על מה שמתקבל בעיניהם כשינוי כיוון מצידה של ממשלת ישראל לעומת קודמתה שלדברי האירופים עמדה בחילוקי דעות מול מנהיגי האיחוד.

על פי הערכות גם הביקור של ראש הממשלה בנט בבית הלבן צפוי להיות ידידותי מאוד. האם אכן היחס הדיפלומטי לישראל משתנה לעומת עידן נתניהו שמנגד זכה לחיבוק גדול מממשל טראמפ ולהישגים לא מבוטלים מול העולם הערבי?

ד"ר יואב קפשוק, מומחה ביחסים בינלאומיים ומדעי המדינה במכללה האקדמית 'כנרת', מתייחס לסוגיה בראיון לערוץ 7. לדבריו "ההבדלים קשורים גם לדרך שבה הדברים נאמרים ברמה ההצהרתית וגם ברמה של היחסים הבינאישיים".

"ברגע שנתניהו שם את כל המשקל על טראמפ והמפלגה הרפובליקאנית, היה ברור שכאשר ישתנה השלטון בארה"ב היחס לישראל כגורם שלא מתערב בוויכוח בין שתי המפלגות, ישתנה לרעה", אומר ד"ר קפשוק ומוסיף כי לקשר ההדוק בין נתניהו לטראמפ ישנה השלכה גם על מדינות אירופה שכן "ברגע שטראמפ השניא את עצמו על החלק הזה של העולם, בריטניה גרמניה צרפת וכו', כאשר נתניהו דבק בו היחס לישראל היה בהתאם".

אך לא הכול תלוי ביחסים האישיים בין המנהיגים. קיימת גם המדיניות. ד"ר קפשוק מוסיף: "מעבר לרמה האישית יש גם את הרמה המדינית. בנט מגיע כמישהו אחר וחדש, ופחות מוכר לעומת נתניהו, ויש ציפייה לממשל תקין יותר, אבל אין ספק שבמובנים המדיניים כאשר ממשלת בנט תפעל על פי עמדות ימניות הנוגדות את עמדת האיחוד האירופי היחס יהיה יותר ביקורתי".

להערכות של קפשוק אחד המבחנים שיקבעו את היחס האירופי לממשלת בנט יהיה יחסה של הממשלה ויחסו של בנט עצמו למהלכי קידום והחייאת רעיון שתי המדינות. להערכתו אם תדבק הממשלה בקו הימני הרי שהביקורת האירופית תישמע כלפיה.

עוד סבור ד"ר קפשוק כי גם סוגיית החקיקה הפנימית בישראל תעניין את האירופים שראו כיצד בעידן נתניהו פנתה החקיקה יותר לאפיק היהודי שבשילוב 'יהודית ודמוקרטית'. אם ינהג כך גם בנט הרי שהביקורת תישמע כלפיו גם בתחום זה.

עם זאת, סבור קפשוק כי התנהלותו של בנט השונה ממה שנראה בעיני האירופים כהתנהגות פופוליסטית של נתניהו בנוסח טראמפ ובולסונרו בברזיל. האירופים רואים בהתנהלות בנט שקולה ומדודה יותר ובהתאם יהיה היחס אותו הוא יקבל.

באשר לצעדים ימניים אותם מקדמת ממשלת בנט כדוגמת הרס בית המחבל למרות הבקשה האמריקאית והקפאת כספי הרש"פ, סבור ד"ר קפשוק כי הדברים יהיו תלויים במידת היח"צנות שהם יקבלו. ככל שהצעדים יבוצעו עם פחות תקשורת יהיה לאירופה קל לעכל אותם.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו