אסון נחל צפית
אסון נחל צפיתצילום: Hadas Parush/Flash90

משפחות הנספים באסון נחל צפית הגיעו להסדר עם הפרקליטות וחברת הביטוח של המכינה.

לפי ההסכם, ישולם למשפחות סכום כולל של כ-24 מיליון שקלים.

ההסדר הושג בתום הליך גישור והחשב הכללי במשרד האוצר אישר את המלצת הפרקליטות לפשרה בין משפחות הנערות והנער שקיפחו את חייהם באסון למדינה ולחברות הביטוח.

אסון נחל צפית אירע במהלך טיול גיבוש של מועמדים ללימודים במכינה הקדם צבאית בני ציון אשר התקיים ביום 26.4.18, ובו נספו תשע נערות ונער - שמונה תלמידי כיתה יב' ושתי חניכות במכינה.

בחודש פברואר 2020 הוגשו לבית המשפט המחוזי מרכז 11 תביעות נזיקין (אשר עשר מתוכן הן של עיזבונות הנספים באסון ותביעה אחת של נפגע) נגד משרדי החינוך והביטחון וכן נגד מנהל המכינה יובל כהאן, המדריך אביב ברדיצ'ב, העמותה המפעילה את המכינה וחברי הוועד המנהל של העמותה.

בפרקליטות אמרו כי "לאור נסיבות התביעה, סברו הגורמים הרלוונטיים בפרקליטות ובמשרדי הביטחון והחינוך, כי ראוי לחתור להסדר פשרה ראוי והוגן מחוץ לכותלי בית המשפט, אשר יחבוק את כלל המשפחות והנפגעים אשר הגישו את התביעות ויחסוך מהם עינויי דין קשים ארוכים".

עוד מציינים בפרקליטות כי "במקביל להסדר הפשרה שהושג, מתנהל בימים אלה הליך פלילי נגד מנהל המכינה, יובל כהאן והמדריך אביב ברדיצ'ב. נגד השניים הוגשו כתבי אישום המייחס להם עבירות של המתה בקלות דעת וגרימת חבלה חמורה".

בחודש פברואר החלה את עבודתה ועדת החקירה בנושא האסון שהוקמה על ידי הממשלה. בראש הועדה עומדת השופטת שולמית וסרקרוג, שכיהנה כסגנית נשיא ביהמ״ש המחוזי בחיפה, וחברים בה האלוף (במיל.) גרשון הכהן, וראש מועצת בית אריה ומנכ״ל משרד ההתיישבות לשעבר, אבי נעים.