היהודים גאים בראשת מחוז מיאמי-דייד

ראשת מחוז מיאמי-דייד, דניאלה לוין קאווה, הפכה ליקירת הקהיליה היהודית בימים שאחרי אסון קריסת המבנה.

רון קמפיאס, JTA , ג' באב תשפ"א

היהודים גאים בראשת מחוז מיאמי-דייד-ערוץ 7
דניאלה לוין קאווה
צילום: JTA

ראשת מחוז מיאמי דייד, דניאלה לוין קאווה דוברת אנגלית שוטפת וגם מה שהיא מכנה ספרדית 'סבירה', אך חלק מציבור בוחריה משתמש דווקא ביידיש כדי לתאר אותה.

"היא היימיש", אמר ג'ייקוב סולומון, נשיאה הוותיק של הפדרציה היהודית של מיאמי רבתי, שהשתמש במילה ביידיש המתארת משהו ביתי שנוסך ביטחון. "וכעת היא מפגינה מנהיגות מצוינת. אנחנו גאים בה״.

לוין קאווה, מגדלור הגאווה של הקהילה היהודית המקומית, הפכה לחלק קבוע בסיקור קריסתו הקטלנית של בית הדירות בן 13 הקומות בקהילת החוף הזו צפונית למיאמי.

לוין קאווה, שנבחרה לתפקיד בשנה שעברה, היא האישה והיהודייה הראשונה המשמשת כראשת המחוז המאוכלס ביותר בפלורידה, וגם הדמוקרטית הראשונה שזכתה בתפקיד מאז שנת 2004. המנהיגה בת ה-65 הפכה גם לדוברת המובילה של מאמצי השיקום של סרפסייד, מכיוון שהמחוז חולק עם העירייה את האחריות לתקנות הבניה ולהפרתן. (לסרפסייד ראש עיר משלה, צ'רלס ברקט, אך סמכותו מוגבלת).

ראשת המחוז מופיעה לעתים קרובות באתר הקריסה, בשעה שצוותי חילוץ מחפשים בהריסות, כשהיא לובשת ג'ינס ומעיל רוח עם סמל המחוז – מראה שעומד בסתירה ללבוש הפורמאלי המועדף בדרך כלל על ידי פוליטיקאים. במסיבת העיתונאים שהתקיימה יומיים אחרי הקריסה, עמדה לוין קאווה לצידו של הסנטור מרקו רוביו, שהגיע לבוש בחליפת עסקים.

הדוברים האחרים במסיבות העיתונאים האלה מציעים תקווה, תפילות ותודות לאנשים העוסקים במבצע החילוץ. לוין קאווה מספקת את הפרטים, בטונים מותאמים. היא זו שעקבה אחר מספר ההרוגים והנעדרים. בין הנעדרים יש לפחות 40 יהודים; אוכלוסיית סרפסייד מונה כ-6,000 איש. כשליש מהם יהודים.

היא מדברת בטון שנוסך ביטחון: המשימה תושלם על ידי האנשים המוסמכים לבצע אותה.

"לא חסר לנו כוח אדם, אבל יש לנו את הטובים ביותר, יש לנו את האנשים המתאימים ואת המספר הנכון, ואנחנו מבצעים את המשימה", היא הרגיעה באחד התדרוכים הראשונים.

לתוך התמהיל הזה, לוין קאווה מזכירה למאזינים כל הזמן, היא הביאה צוות חילוץ והצלה ישראלי – עניין רציני בדרום פלורידה, שבה ההערצה לישראל שזורה בכל פן במרקם החיים היהודי המקומי.

"אנחנו אסירי תודה על התמיכה שקיבלנו מהצוותים הישראלי והמקסיקני שהצטרפו והשתלבו במבצע שלנו", היא אמרה. בסוף השבוע האחרון, עמדה לווין קאווה בראש טור המברכים, כאשר הצוות הישראלי סיים את מלאכתו ושב ארצה.

היא גם נפגשה בזירה עם השר הישראלי לענייני התפוצות, נחמן שי, ופרסמה את התמונה בפיד שלה בטוויטר ובפייסבוק.

"אנחנו יודעים כמה זה חשוב לכל הקהילה היהודית שלנו שנפגעה בטרגדיה הזו", לוין קאווה כתבה.

סיפור ההצלחה הפוליטי של לוין קאווה במחוז מיאמי דייד היה מפתיע. היא הביסה יריב רפובליקני פופולארי במחוז שאליו המפלגה הרפובליקנית מתייחסת כאל מובן מאליו, ובמדינה שבה דונלד טראמפ זכה בקלות בפעמיים בהן התמודד על נשיאות ארה"ב. היא נעזרה בכישורי הספרדית שלה במחוז שהוא באופן ניכר מחוז קובני. כישורים אלה נרכשו בילדותה, שכללה תחנות באמריקה הלטינית במסגרת עבודתו של אביה, איש עסקים שעבד בערים כמו ריו דה ז'נרו וסנטיאגו שבצ'ילה.

חבר בית הנבחרים הרפובליקני, קרלוס חימנז, פרסם ציוץ אחרי האסון בו שיבח את מנהיגותה. "תחת פיקודה, צוותי החילוץ וההצלה של מיאמי דייד עושים עבודה יוצאת דופן בהתחשב בתנאים המייסרים", הוא כתב.

לוין קאווה, הנשואה לרופא, גרה במחוז כבר 40 שנה. היא חברה בבית הכנסת בית יעקב, וסיפרה ל- Jewish Insider בתחילת השנה שהיא ובעלה החלו לאחרונה ללמוד שיעורי תורה.

כעורכת דין בהכשרתה, ייסדה לוין קאווה בשנות ה-90 את Catalyst Miami, ארגון המסייע לאנשים במצוקה כלכלית להתמודד עם סבך הביורוקרטיה כדי שיוכלו לקבל את ההטבות העומדות לרשותם. באותו עשור, כשעבדה בשירות המשפטי של מיאמי רבתי, היא סייעה למשפחות ברובע 8, שבחלקו הדרומי של המחוז, שנחרב על ידי סופת ההוריקן 'אנדרו' בשנת 1994.

לקראת הבחירות ב-2016 עברה לוין קאווה מהמובלעת העשירה קורל גייבלס שברובע 6, כדי לנהל את רובע 8 הפחות מבוסס. העובדה שהייתה מוכרת ברובע עזרה לה להדוף האשמות מצד יריביה שטענו כי היא מחויבת לשמאל וכי בכוונתה למנוע מימון מהמשטרה. בתקופתה נוספו 80 שוטרים לכוח המשטרה ברובע 8.

בפגישה עם הנשיא ג'ו ביידן, הצטרפה לוין קאווה לראשי ערים גדולות אחרים בבקשה להגדיל את המימון למניעת אלימות, ובכלל זה את מימון המשטרה.

בראיון ל-JTA, אמרה לוין קאווה שהיא אוהבת את התמהיל של מיאמי דייד, במיוחד כפי שהוא בא לידי ביטוי בסרפסייד, שיש בה אוכלוסיות גדולות של יהודים אורתודוקסים ושל הקהילה הלטינית.

"זו קהילה יוצאת דופן, ואפשר לראות זאת כאן, זו עיר קטנה שבה אנשים מתגייסים יחד לתמוך בניצולים, באלה שנעקרו מבתיהם, ובמשפחות שממתינות לחדשות", היא אמרה. "והדת לא משנה, וגם לא הלאום, כולם עובדים יחד כדי לתמוך".

ראשת המחוז גילתה רגישות לדרישות היהודים האורתודוקסים והסכימה לסייע להם בקיום מצוות שמירת המת מרגע המוות ועד לקבורה, באתר הבניין שקרס.

"אנחנו עובדים כדי ליצור עבורם מקום שבו הם יכולים לקיים את המצווה", היא אמרה.

נשיא הפדרציה, סולומון, אמר כי זה אופייני לראשת המחוז שהשתתפה גם בחלוקת המזון הכשר של הפדרציה בתקופת המגפה. "היא חברה טובה של הקהילה", אמר סולומון.

והקהילה מחזירה לה אהבה. בינואר כתבה הנערה גולדי ליברפרסון טור לארגון 'ארכיון הנשים היהודיות' (Jewish Women’s Archive) ובו היא מסבירה מדוע היא רואה בלוין קאווה מודל לחיקוי. היא תיארה את גילויי השמחה בפגישה של הסניף המקומי של ארגון 'המועצה הלאומית של נשים יהודיות' בעקבות בחירתה של לוין קאווה. (אימהּ של ליברפרסון ולוין קאווה חברות במועצה הלאומית של נשים יהודיות).

"כל מה שהייתי צריכה לעשות היה להיכנס לאחת מהישיבות השבועיות של המועצה ב'זום' כדי לשמוע ביקורות נלהבות על כישורי המנהיגות ועל האיכויות האישיות שלה", כתבה ליברפרסון.

הפוסט קיבל שתי תגובות – מאביה של ליברפרסון ומלוין קאווה. "אני אוהבת, אוהבת, אוהבת את כתבת הדיוקן הזו", כתבה ראשת המחוז.