פרופ' איתן פרידמן מצטרף לאסותא

פרופ' איתן פרידמן הנמנה עם המומחים המובילים לגנטיקה ישמש כיועץ במכון הגנטי לגילוי מוקדם במרכזים הרפואיים של אסותא.

אורלי הררי - ערוץ 7 , ד' באב תשפ"א

פרופ' איתן פרידמן מצטרף לאסותא-ערוץ 7
פרופ' איתן פרידמן
צילום: עודד קרני

פרופסור איתן פרידמן, מומחה לרפואה פנימית, גנטיקה רפואית ורפואה מונעת בתחום הסרטן מצטרף ל"אסותא מרכזים רפואיים".

פרידמן יקים ויעמוד בראש המכון הגנטי לגילוי מוקדם באסותא, שמטרתו לאבחן נטייה מורשת למחלות, ובהתאם לבנות מסלולי מעקב והתערבות מותאמים אישית למטופלים ולבני משפחתם.

המכון הגנטי לגילוי מוקדם, שנחנך בימים אלה, יציע שירותי ייעוץ גנטי לבריאים ומטופלים בכל הארץ, ויקדם אמצעי מעקב וטיפול מבוססי מחקר חדשני.

פרופ' איתן פרידמן אמר כי "ההתפתחויות הטכנולוגיות מאפשרות כיום בדיקה גנטית מדויקת, שבמסגרתה נבדקים גנים מרובים במקביל, בטכניקה של ריצוף עמוק. זהו עידן חדש בשימוש הקליני בגנטיקה ככלי לסקר יעיל באנשים בריאים. מגמה זו עתידה לשנות את פני האנושות כולה בזכות רפואה מניעתית והכחדה של מחלות שונות. היכולות הרפואיות ומעטפת השירות של אסותא יאפשרו למטופלים לקבל את האבחון והטיפול המקצועי תוך שמירה על רצף טיפולי מלא ושלם".

המכון הגנטי לגילוי מוקדם יעסוק במצבים רפואיים שיש עבורם המלצות בריאותיות יישומיות – כל נבדק במכון יקבל מידע גנטי עדכני על מצבו הרפואי, ותיבנה עבורו תכנית מעקב מותאמת אישית שכוללת המלצות לפעילות מונעת.

המכון יוביל וישתתף במחקרים בתחומי הרפואה המונעת מותאמת אישית עם גופי מחקר מובילים בארץ ובעולם. כחלק מכך, למטופלים שיתאימו, תינתן אפשרות לקחת חלק במחקרים פורצי דרך ולהיחשף לטכנולוגיות חדשות לאבחון ולטיפול.

פרידמן הוא פרופסור מן המניין במסלול חוקרים בחוג לרפואה פנימית ובחוג לגנטיקה וביוכימיה באוניברסיטת תל אביב וחוקר את הנטייה המורשת לפתח סרטן. פרידמן נמנה עם מובילי "הקונסורציום הישראלי לסרטן שד", הפועל בחסות ובמימון האגודה למלחמה בסרטן. הוא גם הישראלי הראשון שצלח בשחיית סולו את תעלת למאנש.

פרופ' שוקי שמר, יו"ר אסותא, אמר: "המכון לרפואה מונעת מותאמת אישית החדש אותו אנו חונכים מהווה צעד נוסף בחתירתה של אסותא למצוינות ברפואה. פרופסור פרידמן עסק שנים רבות בטיפול ומחקר גנטי וצבר ניסיון עתיר שנים בתחום מציל חיים זה, שבשנים האחרונות חלו בו תמורות טכנולוגיות יוצאות דופן".

גידי לשץ, מנכ"ל אסותא מרכזים רפואיים: "הרפואה המודרנית משתנה ועמה מתפתחת גישה מותאמת אישית למניעה ולטיפול במחלות. אנו גאים להוביל את השינוי ורואים אותו כחלק מסטנדרט אסותא, ששם דגש על שיתוף המטופלים ובני המשפחה בניהול הבריאות. העתיד כבר כאן".