אלימות
אלימות צילום: איסטוק

שר האוצר, אביגדור ליברמן, הורה לקדם את יישום המלצות הוועדה למניעה וטיפול בתופעת האלימות במשפחה.

במסגרת התוכנית שמקדם משרד הרווחה, יוקמו שני מקלטים חדשים ייעודיים לאימהות ולנערות טעונות הגנה, יוקמו ארבעה מרכזי יום ומרכז ערב אחד לטיפול בגברים אלימים.

בנוסף, יינתנו 90 תקני עו"ס תוספתיים למרכזי אלימות במשפחה ברשויות המקומיות ו54 תקני עו"ס משטרה בתחנות המשטרה השונות למתן מענה טיפולי מידי לבאות להתלונן.

לטובת הטיפול באלימות במשפחה באוכלוסיות מיעוטים ישולש מערך 'שיטור רגיש תרבות'. יינתנו 50 תקנים תוספתיים לשירות המבחן לטיפול ייעודי בגברים אלימים.

כמו כן יעובו מוקדי החירום הטלפוניים לטיפול באלימות במשפחה במשרד הרווחה ובמשטרה, יפותחו תכניות הכשרה וכלים חדשניים לטיפול באלימות במשפחה, ויינתן תקציב גמיש עבור טיפול קהילתי בקורבנות אלימות במשפחה.

על פי המלצות הוועדה הורה השר ליברמן לבחון בהמשך את קידום תכנית החומש לאור ביצוע ועמידה בייעדי התכנית כפי שיוגדרו על ידי הצוותים המקצועיים של משרדי הרווחה והאוצר.

שר האוצר אביגדור ליברמן: "החלטנו לשים את נושא האלימות במשפחה במקום חשוב כי אנחנו רואים את הצרכים בשטח. למרות שאנחנו רק בתחילת דיוני התקציב אי אפשר לחכות בנושא הזה ולכן עשינו מאמץ גדול כך שכבר השבוע יועבר למשרד הרווחה תקציב למימוש התוכנית שגובשה בוועדה הבינמשרדית עוד ב-2016. מבחינתנו זו אמירה חשובה. כולנו צריכים לפעול נגד אלימות במשפחה".

שר החקלאות עודד פורר: "בעת כהונתי כיו״ר הוועדה למעמד האישה חשפתי את העובדה שממשלת ישראל לא יישמה את ההחלטות שקיבלה ולא העבירה את התקציב שנדרש למלחמה באלימות בתוך המשפחה. היום אנחנו סוגרים מעגל עם כינון הממשלה החדשה וכניסתו של שר האוצר לתפקידו וסוף סוף אנחנו צועדים בדרך לביצוע של התוכנית למלחמה באלימות במשפחה וההגדלה המשמעותית בתקציב תציל נשים רבות מעולם שחור".

שר הרווחה והשירותים החברתיים מאיר כהן: "אלימות במשפחה היא בעיה חברתית חמורה והטיפול בה דורש שילוב של כלל המערכות הציבוריות הרלוונטיות. בשנים האחרונות נוספו שירותים רבים לרווחת נפגעות ונפגעי אלימות במשפחה ושיתוף פעולה בין משרדי האוצר והרווחה יאפשר לנו לסייע ליותר ויותר אנשים בתקווה להוקיע את התופעה המכוערת הזו מהחברה הישראלית".