עולים לרגל - טיול ירושלמי

ימי חודש אב ובין הזמנים, בירושלים, מהווים מקום אידיאלי לביקור, הזדמנות להתבשם מאווירה המופלא של העיר והמגוון של האתרים.

כתב וצילם: קובי פינקלר , ה' באב תשפ"א

עולים לרגל - טיול ירושלמי-ערוץ 7
שרשרת הדורות
צילום: יחצ

ימי חודש אב ובין הזמנים, בירושלים, מהווים מקום אידיאלי לביקור, הזדמנות להתבשם מאווירה המופלא של העיר והמגוון של האתרים ההיסטוריים שמציע הבירה.

הטיול והשיטוט בסמטאות הוא הזדמנות "להחליף אוויר ולהתבשם מאווירה", להיחשף לנופיו הייחודיים של האזור, לגלות סמטאות ציוריות וחבויות... וממש על הדרך, להתרשם מתנופתה של ירושלים. לא עוד ימי בין היצרים שהיו עם חורבן בית שני.

סיור בימים אלו בעיר העתיקה שחוברה לה יחדיו, הוא סיור אל ימים עברו. ימים בהם, תפארתה של ירושלים היתה מושרת בפי כל והדרה קיבל את המונח "תשעה קבין של יופי נטלה ירושלים".

ההתחלה והסוף קשורים למלכה הראשון של ירושלים, דוד המלך. ציון קברו בהר ציון, הומה אדם.

המבנה הומה אדם כמעט תמיד. יש הבאים להתפלל, יש הקוראים בכתבי קודש בצמוד למבנה או בגג שמעליו. במשך שנים נהרו לכאן יהודים, שבאו לומר תהילים ולצפות לעבר הכותל לפני שיחרורו.

דרך קצרה מוליכה אותנו לבית הקברות הקאתולי הפרנציסקני שם טמון אוסקר שינדלר, "מצילם הבלתי נשכח של 1,200 יהודים נרדפים" חקוק שם באנגלית. מצבת הקבר מכוסה בהמון אבנים קטנות, כמקובל במסורת היהודית.

נפנה משער בית העלמין ונלך בשביל עפר עד לבית הקברות העתיק לעניי ירושלים. ממש אל מול עיר דוד ושכונת השילוח ממוקם בית העלמים הזה שפזורים בו מצבות ללא שם. החברה, עושה רבות כדי לאתר את הקבורים.

נמשיך בשביל העולה אל מול גיא בן הינום עד להר ציון בחזרה.

גיא בן הנום
צילום: קובי פינקלר

גיא בן הינום הוא אחד מיובליו של נחל קדרון. הוא עובר באפיק רחב, מתון למדי. באזור שער יפו נעשה הגיא עמוק ותלול יותר, והוא פונה דרומה לאורך דרך חברון, מקיף את הר ציון ממערב ומדרום, ומתחבר אל ערוץ נחל קדרון מדרום לעיר דוד.

בדרך אל מול "תצפית החלונות" נעבור דרך שרידים משלושת החומות שהקיפו את ירושלים. מסתבר שהחומה הראשונה (מכונה גם החומה הישנה) היא אחת מתוך שלוש חומות חזקות ומבוצרות שנבנו והחומה הקודמת נשארה על תילה.

חמשוש בגיא

בין הבניינים המודרניים והאבנים העתיקות, שוכנות פינות נסתרות של טבע ירוק, ממש בלב העיר.להכיר את סיפורו המרתק של גיא בן הינום, לסייר לאורכו, לבקר במספר נקודות תצפית מיוחדות ולסיים בארוחת טעימות ב'בית בגיא' - מתחם אירוח חדש השכון במרומי המצוק.

בסמוך למתחמי הקניות השוקקים של ירושלים ולמרגלות העיר העתיקה שוכנים כמה מפנינות הטבע הנסתרות והמקסימות של העיר ירושלים, כשהידוע והגדול שבהם הוא גיא בן הינום הפרוש מתחת לרגלי הסינמטק. בסיום הסיור תוכלו ליהנות מארוחת טעימות (בכשרות רבנות ירושלים).

ההשתתפות מותנית ברישום מראש בטל' 6033*.

מיצג מרגש ומיוחד בסמוך לרחבת הכותל המערבי

מרכז 'שרשרת הדורות' כולל יצירת תוכן איכותי, שילוב אמצעים טכנולוגיים מתקדמים וייחודיים והקמת חללי ביקור עוצרי נשימה בכדי להפוך את הביקור במיצג לחוויה אישית בלתי נשכחת.

המרכז מייצר חוויה תת קרקעית ייחודית בסמוך לכותל המערבי המחולקת לשישה חללים מרכזיים הכוללים מסע מרגש ומחבר באמצעות טכנולוגיה ייחודית ומתקדמת.

בחדר הראשון פוגשים את אברהם אבינו אב האומה אשר העניק לנו את האמונה, את האחריות העניקו לנו בני ישראל אשר הפכו ל "עם" בארץ ישראל, בחדר החורבן פוגשים את התקווה, בחדר הכיסופים את הזיכרון ואת מלחמת השואה שורדים באמצעות ארבעת המוטיבים המקרבים אותנו אל התקומה. לסיכום החוויה והחיבור האישי לסיפור, עמודי יצירת הזכוכית שליוו אותנו לאורך החוויה הופכים לעמודי האמונה, האחריות התקווה והזיכרון וביניהם מוקרנים תמונות המבקרים שצולמו בכניסה כחוליה הבאה בשרשרת הדורות היהודית. המיצג מונגש וקיים בשלב זה בשפה העברית בלבד.

הכניסה בתיאום מראש, בתשלום ובהזמנה מראש במוקד הטלפוני ובאתר הכותל *5959 www.thekotel.org .

שרשרת הדורות
צילום: יחצ

והיכן לנים?

התחלנו גם דוד המלך ובו מסיימים. מטרים בודדים משער יפו מלון מצודת דוד. מהדרין מן המהדרין.

כשפתח אלפרד אקירוב את מלון מצודת דוד, מחשבתו היתה לפתוח צוהר לעולם חדש. לעולם החרדי והדתי שחיפש יוקרה והדר, תוך הקפדה מירבית על שמירת המצוות והשבת בראשה. אמר ועשה. מלון מצודת דוד נותן את כל האפשרויות. " כולם מוצאים את מקומם בו" אומר המנכ"ל הותיק רודני "אתה יכול למצוא במסעדה המלון שניים שיושבים עם דף גמרא, לצידו של הרבי מסאטמר, לצידם של חובשי כיפות סרוגות שהערגה לירושלים וחיפוש הטוב הביאו אותם לכאן".

המנכ"ל, מיטיב להבין את הפוטנציאל הגלום בציבור הדתי מחפש היוקרה והשלימות. במלון נבנה בית כנסת מפואר ומהודר במיטב ההשקעה וכל אחד מחמש מאות העובדים במלון יודע לתת לך את ההרגשה שאתה הכי רצוי כאן.

בית הכנסת
צילום: קובי פינקלר

רב המלון מספר על ספרי התורה שהוכנסו לבית הכנסת " שאל אותי אלפרד כמה עולה ספר תורה ועניתי בהתאם למחיר. ההוראה היתה לרכוש את הטוב ביותר ולא רק זאת אלא לרכוש שניים. אחד אשכנזי אחד ספרדי". כשמתפללים בבית הכנסת באוירה המיוחדת, למול חומות העיר העתיקה מבינים את הכל.

אפילו פינת נטילת הידיים, הפונה לכיוון מגדל דוד משרה את השלוה והנופך המיוחד למלון כזה.

והפנינה – האוכל. לצד האוכל המקובל. השף מכין במקום גפילטא פיש הכי ביתי והכי טעם שיכולים להעלות על הדעת והחיך. איכותי, משובח, טעים ומיוחד. זאת לצד מרק עם קרפלך, שקדי עגל, כבד קצוץ אמיתי ושאר מטעמים. חוויה קולינרית אמיתית. במסעדת המלון בלובי, סושי משובח מידי יום חול, ומטבח חלבי עשיר.

וגם על הילדים לא פסחו כאן.

המשחקייה החדשה פותחת את שעריה

לקראת יום ירושלים, המשחקייה החדשה של מלון מצודת דוד פותחת את שעריה. המלון מציג את שתי חבילת התרבות הקרובות שלו, שתיהן בסימן משפחתי ויכללו תכנים ופעילויות שנבנו במיוחד עבור קהל המשפחות וביניהן המשחקייה החדשה והייחודית שנבנתה במלון ותושק עם פתיחתו, פנטזיה ירושלמית מופלאה לילדים! 500 מ"ר של חללי משחק לגילאי 2-16, שעוצבו בהשראת סמלים ומוטיבים של העיר עצמה. מרחב מושקע המציע מסע של משחק, מחקר והנאה. גם למבוגרים שבינינו לא תהיה סיבה לצאת ולטייל בחוץ.

משחקיה ב 3 מיליון ש"ח
צילום: קובי פינקלר

חללי המשחק תוכננו ועוצבו בקפידה בכדי ליצור חוויה של מחקר, גילוי, משחק והנאה לכל הגילאים על ידי שימוש במוטיבים מהעיר ירושלים. התוצאה היא מתחם המייצג את ההיסטוריה והמיקום של המלון, האדריכלות הייחודית לעיר והאופי האיקוני שלה.

השהות במשחקייה מבטיחה מסע של גילוי ומשחק לילדים ולמבוגרים שמתחבר למוטיבים הקלאסיים של ירושלים.

עיצוב המשחקייה הינו אינטרפטציה עכשווית ומודרנית ליופי המסורתי המאפיין את העיר- הקשתות ההיסטוריות ושערי העיר העתיקה, האריה, ימין משה ותחנת הרוח, שוק מחנה יהודה וסמטאות העיר המסתוריות.

השהות במשחקייה מזמנת חוויה אינטימית עשירה במגוון פעילויות ומרחבי משחק לכל הגילאים.

2 חללים מרכזיים מחלקים את המתחם לאזור פעוטות ולאזור בני הנוער.

משחקיה לגדולים ולקטנים
צילום: קובי פינקלר

לקטנים מרחב משחק חוויתי עם דגש על כישורי חיים- שוק, מטבח שף, קוביות עץ בריכת כדורים וג'ימבורי, אזור יצירה, כוכים להתכנסות והרגעות ובמת תיאטרון המתאימה להצגות.

לבני הנוער המרחב מציע אזור אנרגטי שמאפשר משחק כדורגל, חץ וקשת והתעמלות קרקע. שולחנות פינג פונג, ביליארד, פינות למשחק שחמט ועמדות משחקי מחשב ופלייסטיישן ממלאות את החלל.

המשחקייה עוצבה על ידי מעצבת חללי הילדים זוכת הפרסים, שרית שני חי ומיועדת לילדי האורחים של מלון מצודת דוד ומלון ממילא.

לא סתם הפך המלון לחביב על מנהיגים, בכירים ותיירי חובבי מלון יוקרה מרחבי העולם.

כך למשל מגזין הלייף סטייל Digest Reader’s בגיליון שיצא לפני כשנה פרסם המגזין את רשימת 16 הסוויטות השוות בעולם. ברשימה נציגות ישראלית בודדת – מלון מצודת דוד הירושלמי.

מדובר בחדרים אולטרה מעוצבים שעוצבו מחדש על ידי מעצב העל האיטלקי פיירו ליסוני, חדרים מרווחים, גדולים ומדהימים. המלון בנוי בצורה כזו שרב חדריו פונים לנוף הציורי חומות העיר העתיקה.

ת'אמת. ברגע שתגלו את המתחם החלומי הזה גם אתם לא תרצו ללכת לשחק בשום מקום אחר.......

מצודת דוד
צילום: קובי פינקלר

בימי שישי לקראת השבת, מתקיימות במקום הופעות של אמנים שונים לטובת האורחים.

המלון ממוקם במרחק הליכה קצר מהעיר העתיקה ומאפשר גישה נוחה ומהירה לשער יפו, מגדל דוד, לאתרים הקדושים בירושלים ולסמטאות המסוגננות בעיר העתיקה. ללכת בערב שבת בין השמשות לתפילת שבת בכותל המערבי, לאכול בטוב טעם במלון, לטייל לשכונת מאה שערים בתוך השבת ולספוג את אוירת הקדושה ( 10 דקות הליכה סה"כ) וההרגשה בהחלט טובה.

קרחנה בירושלים

מתחם החלקה על הקרח בתחנה הראשונה, שהובא במיוחד מאוסטריה ומשתרע על שטח של כ-750 מ"ר. המתחם מצויד במשטח החלקה מקצועי ברמה גבוהה ובסטנדרטים בינלאומיים, מאובזר בציוד חדיש, עשוי קרח אמיתי המציע חוויית בילוי והנאה לטווח רחב של גילאים. לטובת הגיל הרך הובאו בובות בצורת פינגווינים וכלבי ים המאפשרים לילדים להחליק בביטחה.

פרטים נוספים: בטלפון 03-7772030, במייל. הזמנת כרטיסים מראש באתר. המתחם נגיש לעגלות וכסאות גלגלים

קרחנה
צילום: אלון בוסאני

חווייה מוזיקלית לכל המשפחה במוזיאון המוזיקה העברי

סיורים מוזיקליים לכל המשפחה (מודרכים או עצמאיים) בשילוב תלבושות ודמויות בכל 7 חללי המוזיאון הכוללים כלי נגינה, משחקים אינטראקטיביים ועוד. במסע הייחודי ייהנו המבקרים מאלמנטים מוסיקליים היסטוריים ועכשוויים, פעילות אינטראקטיבית והתנסות בכלי נגינה עתיקים וחדשים. המבקרים המעוניינים בסיור עצמאי יוכלו לעשות זאת בעזרת 'סבא לוי', המדריך הווירטואלי, המלווה את מבקרי המוזיאון מתוך טאבלט הניתן בכניסה למוזיאון. לשדרוג חוויית המוסיקה והעצמתה הופקו 8 סרטים חדשים לטובת קהל המבקרים. הסרטונים, בהשתתפות חברי התזמורת האנדלוסית, 'מקמאת' העותמנים מובילי הזמר התימני, נגנים נוספים ואמנים שונים, מלווים בקריינות של המוזיקאי יאיר דלאל.

לפרטים נוספים ותיאום הגעה: בטלפון 02-5406505 ובאתר

מוזיאון המוסיקה
צילום:איתי נדב

טיילת החומות ב-3 מסלולים

הטיילת, נתיב הזקיפים שבראש חומות ירושלים, נבנתה לפני כ-500 שנה. הסיור על החומות מעניק מבט אווירי, נדיר, ייחודי ומרגש אל נופיה של העיר העתיקה והחדשה. בתוואי משולבות אבנים בשימוש משני ומתקנים כמו חדרי ומגדלי שמירה, חרכי ירי, מרפסות תקיפה ושליטה, עיטורי אבן, תאי לחימה ועוד. טיול רגלי בטוח, באוויר הפתוח מול הנופים המופלאים והמרגשים של העיר העתיקה והחדשה, באוויר הנקי והצלול, גבוה מעל העיר, בקצב שלכם, בנגישות טובה ובדרגת קושי קלה המתאימה לכל המשפחה.

טיילת החומות
צילום:קובי פינקלר

הטיילת הדרומית: משער יפו ועד הכותל, אפשרות ירידה בשער ציון

הטיילת הצפונית: משער יפו ועד שער האריות, אפשרות ירידה בשער החדש, שער שכם, שכם הפרחים ושער האריות.

למיטיבי לכת, סיור נדיר ומרגש על חומות העיר העתיקה, המזמן רגעים אינטימיים עם ירושלים בו משלימים סיבוב מלא סביב העיר! הסיור מתחיל ומסתיים בשער יפו. עולים על הטיילת הדרומית עד שער האשפות, יוצאים אל מרגלות החומה המזרחית עד לשער האריות, עולים על הטיילת הצפונית וממשיכים עד לשער יפו.

אורך המסלול כ-4.5 ק"מ, וכ-5 שעות. סיורים מודרכים בתשלום במשרדי פמ"י, טל. 02-6277550

קיץ הסט(ו)רי במרכז בגין

אם עוד לא הייתם במוזיאון בגין – זה הזמן ! הצטרפו אלינו לסיור חוויתי בעקבות אחד המנהיגים האהובים בתולדות המדינה . במסע אורקולי מרגש ובלתי שגרתי נלך בעקבות סיפור חייו של ראש הממשלה השישי , השזור בסיפורה ההסטורי של המדינה.

סיור בעקבות מנחם בגין
צילום: קובי פינקלר

גולת הכותרת החדשה, משפחות יורדות לואדי. מגוון סיורים תאטרלים לכל המשפחה בגיא בן הינום , משכנות שאננים וסביבת מרכז בגין ותיבות בריחה.

אוצר נדיר בעל חשיבות היסטורית עצומה וערך כספי רב נגנב מארכיון מרכז מורשת בגין. בואו לפצח את התעלומה ולמצוא את האוצר. אז אם אתם בעלי תושיה, מוח יצירתי, מעולים בפתרון חידות ואלופים בעבודת צוות.הפעילות במסגרת משפחתית ובהזמנה מראש.

בנוסף, הפנינג יצירה חידונים ופעילויות לילדים במהלך חודש אוגוסט במרפסת מרכז בגין.

לפרטים מלאים www.begincenter.org.il או בטלפון : 02-5652020

עבר, עליה לרגל , הווה והיסטוריה מחוברים יחדיו.