פרופ' סלמאן זרקא
פרופ' סלמאן זרקאצילום: דוברות המרכז הרפואי זיו.

שר הבריאות ניצן הורוביץ החליט בצהריים (רביעי) למנות את פרופ' סלמאן זרקא לפרויקטור הקורונה הלאומי, במקומו של פרופ' נחמן אש שמונה לתפקיד מנכ''ל משרד הבריאות.

שר הבריאות החליט: אל"מ במיל', פרופ' סלמאן זרקא ימונה לפרוייקטור הקורונה

שר הבריאות ניצן הורוביץ, בתאום עם ראש הממשלה נפתלי בנט, הודיע היום (ד') כי החליט למנות את אל"מ במיל', פרופ' סלמאן זרקא, לראש מגן ישראל (פרוייקטור הקורונה) במקומו של פרופ' נחמן אש, שהחל לכהן כמנכ"ל משרד הבריאות.

פרופ' זרקא, המשמש מנכ״ל המרכז הרפואי זיו בצפת ב-7 השנים האחרונות וחבר קבינט המומחים של ״מגן ישראל״, הוא בוגר בית הספר לרפואה של הטכניון בחיפה. זרקא הוא פרופסור חבר קליני בפקולטה לרפואה בצפת של אוניברסיטת בר אילן, ומרצה בכיר בפקולטה למדעי החברה והבריאות ובחוג לרפואה צבאית באוניברסיטה העברית. זרקא הינו בעל תואר שני באפידימיולוגיה ובריאות הציבור מהאוניברסיטה העברית בירושלים ובוגר המכללה לביטחון לאומי. לפרופ׳ זרקא שתי התמחויות - האחת בבריאות הציבור והשנייה במנהל ציבורי.

בעבר כיהן פרופ' זרקא כמפקד המרכז לשירותי הרפואה של צה"ל וכראש מחלקת הבריאות בחיל הרפואה. הקים ופיקד על בית חולים צבאי בגבול סוריה, במהלך מבצע הומניטרי מיוחד שביצעה ישראל.

זרקא, אלוף משנה במילואים, בן העדה הדרוזית, נבחר להשיא משואה ביום העצמאות ה-71, על פעילותו המייצגת את מחויבותה של מדינת ישראל לערכי היסוד של כבוד האדם וקדושת החיים, ואת מסירותם יוצאת הדופן של אנשי הצוות הרפואי בבתי-החולים הציבוריים בישראל.

שר הבריאות ניצן הורוביץ: "השבועות האחרונים מלמדים כי אתגר הקורונה ילווה אותנו עוד תקופה ארוכה, ועבודת מגן ישראל הכרחית לשמירה על בריאות הציבור. אין לי ספק שהניסיון הרב והכישורים שמביא איתו פרופ׳ זרקא יהיו נכס גדול עבורנו במשרד הבריאות ועבור אזרחי ישראל כולם. יחד עם מנכ״ל המשרד, פרופ' נחמן אש, וכל גורמי המקצוע במשרד הבריאות, נמשיך להוביל מדיניות מקצועית, שקולה ועניינית, כשלנגד עינינו האינטרס הציבורי והבריאות של כל אחת ואחד מאזרחי ישראל".

מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' נחמן אש: ״פרופ' זרקא הוא בחירה טבעית לתפקיד פרוייקטור הקורונה בתקופה בה אנו מתמודדים עם נתוני התחלואה העולים. פרופ' זרקא הוביל את המענה למגיפת הקורונה, מיומה הראשון, בבית החולים אותו ניהל, היה חבר בקבינט המומחים של מגן ישראל והיה מעורב רבות בהתמודדות עם הקורונה במגזר הערבי. אני מאחל לו הצלחה רבה בתפקידו החדש, ובטוח שנפעל בשיתוף פעולה מלא״.

פרופ' סלמאן זרקא: "אני מודה על הזכות ועל האמון לשר הבריאות, למנכ"ל המשרד ולראש הממשלה. אפעל בשותפות מלאה עם אנשי המקצוע והדרג הפוליטי בצורה מקצועיות ונחושה וכשערכי מקצוע הרפואה לנגד עייני.
מגפת הקורונה היא לא רק עניין בריאותי. מדובר בסוגיה מורכבת הנוגעת לביטחון הלאומי של מדינת ישראל. עלינו לקחת בחשבון את כלל השיקולים וההשלכות הרחבות בהתמודדות עם הנגיף. אני מודה לפרופ' גמזו ולפרופ' אש על עשייתם המשמעותית כפרויקטורים. אמשיך את העשייה החשובה בצורה עניינית ומקצועית".

מצורפת תמונה לשימוש חופשי. קרדיט: דוברות המרכז הרפואי זיו.