למרות הקורונה - חייבים לפתוח את שנת הלימודים

פרופ' נדב דוידוביץ' מעריך בראיון לערוץ 7 כי ניתן להיערך בצורה נכונה לפתיחת הלימודים ולא מגדיר את התחלואה הנוכחית כ'גל רביעי'.

ניצן קידר - ערוץ 7 , ה' באב תשפ"א

למרות הקורונה - חייבים לפתוח את שנת הלימודים-ערוץ 7
לימודים בעידן הקורונה
צילום: ISTOCK

פרופ' נדב דוידוביץ', ראש בית הספר לרפואה ציבורית באוניברסיטת בן גוריון אומר שנכון להיום, למרות התגברות התחלואה בקורונה, אין חשש מגל רביעי.

"אנחנו נמצאים בתקופה חדשה, כאשר יש לנו מצד אחד רמת התחסנות מאוד גבוהה ומצד שני ורייאנט דלתא שהוא מאוד מדבק, בחמישים אחוז יותר מהמוטציה הבריטית. הדבר הזה מייצר מצב מיוחד שבו מצד אחד יש עלייה בכמות הנדבקים ומצד שני יש כמות של מחוסנים וגם אם החיסון לא מגן במאה אחוזים הוא כן מגן מתחלואה קשה וכך לא נראה את הקריסה של מערכת הבריאות שחששנו ממנה בגלים הקודמים", מסביר דוידוביץ' בראיון לערוץ 7.

לדבריו, "בחודש ינואר נפטרו מהנגיף כ-1,400 ישראלים בחודש אחד ולשם לא נגיע. מצד שני, אסור לומר אמירות לא אחראיות כמו של ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון לפיהן אפשר לחזור לשיגרה רגילה לגמרי. אנחנו בהחלט יכולים ללמוד לחיות עם הקורונה – גם באמצעות התחסנות - אבל גם באמצעים כמו קטיעת שרשראות הדבקה, יותר בדיקות קורונה ולהשקיע במוכנות לבתי ספר. ההתנהלות חייבת להיות חכמה ונכונה".

דוידוביץ' מתייחס לשאלה האם יכולות להתעורר בעיות בפתיחת שנת הלימודים, לאור העובדה שחלק ניכר מהילדים אינם מחוסנים.

"אני חושב שאנחנו צריכים לקבוע כאקסיומה ששנת הלימודים חייבת להיפתח. הדבר הזה מחוייב המציאות לאור הנזק שנגרם כתוצאה מכך שהיינו שיאני עולם בסגירת בתי ספר. יש לנו היום את הכלים באמצעות שימוש בתוכנית מגן חינוך לבוא ולעשות עבודה טובה יותר ברמה המוניציפלית", אומר פרופ' דוידוביץ'.

הוא מוסיף כי "הילדים מהווים כיום כ-60% מהנדבקים והם בהחלט מפיצים את המחלה, מה שלא היה נכון בגל הראשון והשני. זה קורה בגלל וריאנט דלתא שהוא גורם להדבקה מהירה יותר. יש לנו כרגע אפשרות לחסן ילדים מעל גיל 12 ואנחנו מחכים לאישור, שיגיע כנראה רק עוד כמה חודשים, לחיסון ילדים צעירים יותר".

"עם זאת, צריך לזכור שחיסון אינו חזות הכל. צריך לשמור על ההיגיינה, להימנע משליחת ילדים חולים לבית ספר ולהקטין את הכיתות ואם נקפיד על כך - נעשה את הכל בצורה נכונה יותר. זה הזמן הנכון להתכונן לפתיחת שנת הלימודים", אומר פרופ' דוידוביץ'.