בריכת המלון מצודת דוד
בריכת המלון מצודת דוד צילום: קובי פינקלר

ימי חודש אב ובין הזמנים אידיאליים לביקור, גם אם לא מתוכנן מראש, בעיר העתיקה בירושלים, ומעניקים הזדמנות להתבשם מאווירה המופלא של העיר ומהמגוון העצום של האתרים ההיסטוריים שמציע הרובע והאזור הסמוך לו.

ההליכה בסמטאות מעניקה הזדמנות להיחשף לנופיו הייחודיים של האזור, לגלות סמטאות ציוריות וחבויות וממש על הדרך - להתרשם מתנופתה של ירושלים. סיור בעיר העתיקה שחוברה לה יחדיו בימים אלו הוא סיור אל ימים עברו, ימים שבהם תפארתה של ירושלים הייתה מושרת בפי כול והדרה קיבל את המונח "תשעה קבין של יופי נטלה ירושלים".

ההתחלה והסוף קשורים למלכה הראשון של ירושלים, דוד המלך. ציון קברו בהר ציון הומה אדם כמעט תמיד. יש הבאים להתפלל, יש הקוראים בכתבי קודש בצמוד למבנה או בגג שמעליו. במשך שנים נהרו לכאן יהודים, שבאו לומר תהילים ולצפות לעבר הכותל לפני שחרורו.

דרך קצרה מוליכה אותנו לבית הקברות הקתולי הפרנציסקני, שם טמון אוסקר שינדלר, "מצילם הבלתי נשכח של 1,200 יהודים נרדפים", כפי שחקוק באנגלית על מצבתו. הקבר מכוסה בהמון אבנים קטנות, כמקובל במסורת היהודית.

נפנה משער בית העלמין ונלך בשביל עפר עד לבית הקברות העתיק לעניי ירושלים. ממש מול עיר דוד ושכונת השילוח ממוקם בית העלמין הזה, שפזורות בו מצבות ללא שם.

נמשיך בשביל העולה אל מול גיא בן הינום בחזרה עד להר ציון. גיא בן הינום הוא אחד מיובליו של נחל קדרון. הוא עובר באפיק רחב ומתון למדי. באזור שער יפו נעשה הגיא עמוק ותלול יותר, והוא פונה דרומה לאורך דרך חברון, מקיף את הר ציון ממערב ומדרום ומתחבר אל ערוץ נחל קדרון מדרום לעיר דוד.

בדרך אל מול "תצפית החלונות" נעבור דרך שרידים משלוש החומות שהקיפו את ירושלים. מתברר שהחומה הראשונה, אשר מכונה גם החומה הישנה, היא אחת מתוך שלוש חומות חזקות ומבוצרות שנבנו, והחומה הקודמת נשארה על תילה.

חמשוש בגיא

בין הבניינים המודרניים והאבנים העתיקות שוכנות פינות נסתרות של טבע ירוק, ממש בלב העיר. אנו מזמינים אתכם להכיר את סיפורו המרתק של גיא בן הינום, לסייר לאורכו, לבקר בכמה נקודות תצפית מיוחדות ולסיים בארוחת טעימות ב'בית בגיא' - מתחם אירוח חדש השוכן במרומי המצוק.

בסמוך למתחמי הקניות השוקקים של ירושלים ולמרגלות העיר העתיקה שוכנות כמה מפנינות הטבע הנסתרות והמקסימות של העיר ירושלים. הידועה והגדולה שבהן היא גיא בן הינום הפרוש לרגלי הסינמטק. בתום הסיור תוכלו ליהנות מארוחת טעימות (בכשרות רבנות ירושלים). ההשתתפות מותנית ברישום מראש בטלפון: 6033*.

מיצג מרגש בסמוך לרחבת הכותל המערבי

במרכז 'שרשרת הדורות' תמצאו תוכן איכותי, אמצעים טכנולוגיים מתקדמים וחללי ביקור עוצרי נשימה שיהפכו את הביקור במיצג לחוויה אישית בלתי נשכחת. המרכז מעניק חוויה תת־קרקעית ייחודית של מסע מרגש ומחבר באמצעות טכנולוגיה ייחודית ומתקדמת בשישה חללים מרכזיים.

בחדר הראשון נפגוש את אברהם אבינו, אב האומה, אשר העניק לנו את האמונה. את האחריות העניקו לנו בני ישראל, אשר הפכו לעם בארץ ישראל. בחדר החורבן נפגוש את התקווה, בחדר הכיסופים נגלה את הזיכרון ונשרוד את מלחמת השואה באמצעות ארבעת המוטיבים שמקרבים אותנו אל התקומה. לסיכום החוויה והחיבור האישי לסיפור, עמודי יצירת הזכוכית שליוו אותנו לאורך החוויה הופכים לעמודי האמונה, האחריות, התקווה והזיכרון, וביניהם יוקרנו תמונות המבקרים שצולמו בכניסה כחוליה הבאה בשרשרת הדורות היהודית.

המיצג קיים בשלב זה בשפה העברית בלבד, ובעתיד הקרוב ייפתח גם בשפה האנגלית. הכניסה בתשלום ובהזמנה מראש במוקד הטלפוני ובאתר הכותל: *5959, www.thekotel.org.

מצודת דוד – מלון יוקרה

התחלנו בדוד המלך ונסיים בו. מטרים בודדים משער יפו שוכן מלון מצודת דוד. מהדרין מן המהדרין.

כשפתח אלפרד אקירוב את מלון מצודת דוד מחשבתו הייתה לפתוח צוהר לעולם חדש. צוהר לעולם החרדי והדתי שחיפש יוקרה והדר, תוך הקפדה מירבית על שמירת המצוות והשבת בראשה. אמר ועשה. מלון מצודת דוד נותן את כל האפשרויות. "כולם מוצאים את מקומם בו", אומר המנכ"ל הוותיק רודני, "אתה יכול למצוא במסעדת המלון שניים שיושבים עם דף גמרא לצידו של הרבי מסאטמר ולצידם של חובשי כיפות סרוגות שהערגה לירושלים וחיפוש הטוב הביאו אותם לכאן".

המנכ"ל, שהגיע לכאן אחרי שניהל את מלון ענבל (לרום לשעבר) והילטון (קראון פלזה כיום), מיטיב להבין את הפוטנציאל הגלום בציבור הדתי שמחפש יוקרה ושלמות. במלון נבנה בית כנסת מפואר ומהודר במיטב ההשקעה, וכל אחד מחמש מאות העובדים במלון יודע לתת לך את ההרגשה שאתה הכי רצוי כאן.

רב המלון מספר על ספרי התורה שהוכנסו לבית הכנסת: "שאל אותי אלפרד כמה עולה ספר תורה, ועניתי בהתאם למחיר. ההוראה הייתה לרכוש את הטוב ביותר ולא רק זאת אלא לרכוש שניים, אחד אשכנזי אחד ספרדי". כשמתפללים בבית הכנסת באווירה המיוחדת מול חומות העיר העתיקה מבינים הכול. אפילו פינת נטילת הידיים, אשר פונה לכיוון מגדל דוד, משרה שלווה.

והפנינה – האוכל. לצד האוכל המקובל השף מכין במקום גפילטע פיש הכי ביתי והכי טעים שתוכלו להעלות על הדעת והחך. איכותי, משובח ומיוחד. זאת לצד מרק עם קרפלך, שקדי עגל, כבד קצוץ ושאר מטעמים. חוויה קולינרית אמיתית. במסעדת המלון בלובי תוכלו למצוא סושי משובח בימי החול ומטבח חלבי עשיר.

וגם על הילדים לא פסחו כאן, לאחר שהמשחקייה החדשה של מלון מצודת דוד פתחה את שעריה. המלון מציג את שתי חבילות התרבות הקרובות שלו, שתיהן בסימן משפחתי, שיכללו תכנים ופעילויות שנבנו במיוחד לקהל המשפחות וביניהן המשחקייה החדשה והייחודית שנבנתה במלון, פנטזיה ירושלמית מופלאה לילדים, 500 מטרים רבועים של חללי משחק לגיל שנתיים עד 16.

חללי המשחק תוכננו ועוצבו בקפידה כדי ליצור חוויה של מחקר, גילוי, משחק והנאה לכל הגילים על ידי שימוש במוטיבים מהעיר ירושלים. התוצאה היא מתחם המייצג את ההיסטוריה והמיקום של המלון, האדריכלות הייחודית לעיר והאופי האיקוני שלה. גם למבוגרים שבינינו לא תהיה סיבה לצאת ולטייל בחוץ.

עיצוב המשחקייה הוא אינטרפרטציה עכשווית ומודרנית ליופי המסורתי המאפיין את העיר - הקשתות ההיסטוריות ושערי העיר העתיקה, האריה, ימין משה וטחנת הרוח, שוק מחנה יהודה וסמטאות העיר.

שני חללים מרכזיים מחלקים את המתחם לאזור פעוטות ולאזור בני הנוער. לקטנים מרחב משחק חווייתי עם דגש על כישורי חיים - שוק, מטבח שף, קוביות עץ, בריכת כדורים וג'ימבורי, אזור יצירה, כוכים להתכנסות והירגעות ובמת תיאטרון המתאימה להצגות. לבני הנוער המרחב מציע אזור אנרגטי שמאפשר משחק כדורגל, חץ וקשת והתעמלות קרקע. כמו כן שולחנות פינג־פונג, ביליארד, פינות למשחק שחמט ועמדות משחקי מחשב ופלייסטיישן ממלאים את החלל. האמת, ברגע שתגלו את המתחם החלומי הזה גם אתם לא תרצו ללכת לשחק בשום מקום אחר.

המשחקייה עוצבה על ידי מעצבת חללי הילדים זוכת הפרסים שרית שני חי, והיא מיועדת לילדי האורחים של מלון מצודת דוד ומלון ממילא. לא סתם הפך המלון לחביב על מנהיגים, בכירים ותיירים חובבי מלונות יוקרה מרחבי העולם. בגיליון שיצא לפני כשנה פרסם מגזין הלייף סטייל Reader's Digest את רשימת 16 הסוויטות השוות בעולם. ברשימה נציגות ישראלית בודדת – מלון מצודת דוד הירושלמי.

רוב חדרי המלון פונים לנוף הציורי חומות העיר העתיקה. מדובר בחדרים מרווחים ואולטרה־מעוצבים שעוצבו מחדש על ידי מעצב העל האיטלקי פיירו ליסוני.

המלון ממוקם במרחק הליכה קצר מהעיר העתיקה ומאפשר גישה נוחה ומהירה לשער יפו, למגדל דוד, לאתרים הקדושים בירושלים ולסמטאות המסוגננות בעיר העתיקה. ללכת בערב שבת בין השמשות לתפילת שבת בכותל המערבי, לאכול בטוב טעם במלון, לטייל בשכונת מאה שערים בתוך השבת ולספוג את אווירת הקדושה (עשר דקות הליכה בסך הכול) - עבר, עלייה לרגל, הווה והיסטוריה מחוברים יחדיו.