בית לוי אשכול
בית לוי אשכול צילום: קובי פינקלר

מרכז המבקרים בית לוי אשכול שוכן בבית ההיסטורי ששימש כמעון ראשי הממשלה בראשית ימיה של מדינת ישראל, במרכזו של רחוב רמב"ן בשכונת רחביה בירושלים. בניית הבית הושלמה בשנת 1933 כביתם הפרטי של יוליוס ג'ייקובס, סגן מושל ירושלים, ורעייתו נחמה. הבית נבנה מבטון מזוין ואינו מצופה אבן כפי שהיה מקובל בירושלים. בבית המקורי היו שישה חדרים וכן מוסך וגן גדול. הסלון הגדול של הבית שימש את ג'ייקובס לאירוח ראשי המנדט הבריטי.

יוליוס ג'ייקובס נהרג בפיצוץ מלון המלך דוד ורעייתו, נחמה, השכירה את המבנה לסוכנות היהודית. עם תום המנדט הבריטי רכשה ממשלת ישראל את המבנה והחל משנת 1950 הוא שימש במשך 24 שנים כביתם של בן גוריון, לוי אשכול וגולדה מאיר.

לאחר מותו של לוי אשכול נרתמה אשתו השלישית מרים למאבק להקמת מרכז מורשת לזכרו בבית ששימשו גם בהיותו שר האוצר וגם כראש הממשלה, אבל לא נפקדו ממנו גם המטבח של גולדה ופריטים נוספים שהשתמרו לאורך השנים.

בכניסה לבית תוכלו לראות את הדלת המקורית של המבנה, ומיד לאחריה תצפו בסרט מרתק על חייו ופועלו של אשכול. ההמשך הוא סיור אינטראקטיבי המשלב ישן עם חדש ואת העבר עם ההווה. התחנות הפזורות ברחבי הבית חושפות את המבקר לפועלו, למורשתו ולחייו של לוי אשכול.

אשכול עמד בראש מפעלי ההתיישבות של הסוכנות היהודית, הקים את חברת המים הלאומית מקורות וכיהן כשר האוצר במשך 11 שנים. בשנות כהונתו כראש הממשלה ניצח על מלחמת ששת הימים, הוביל תהליכים של פיוס ואיחוי שסעים בחברה הישראלית וקשר קשרים אסטרטגיים עם הממשל האמריקני.

בית לוי אשכול משמר את עברו וסגנונו הייחודיים של המקום. שוחזרה בו תחושת הביתיות שאפיינה את מי שחי במבנה, כמו גם העבר המפואר של האתר שבו ביקרו מנהיגים מכל העולם ונערכו בו ישיבות שבהן עוצבה דמותה של מדינת ישראל.

המבקרים באתר פוסעים בין פינות הבית, צופים בחוויה אור־קולית המספרת את סיפור המקום ולומדים על אירועים שקרו בעשוריה הראשונים של המדינה.

מרכז המבקרים החדש הוקם כמיזם משותף של יד לוי אשכול והחברה להגנת הטבע ונפתח לציבור בשנת 2017. הבית מציע סיורים שונים, פעילויות העשרה ואירועי תרבות לציבור הרחב. חוויה לימודית וחינוכית חשובה. 02-6313091.