מלון קולוני
מלון קולוני צילום: קובי פינקלר

יופי והדר נטלה העיר חיפה. לא בכדי מרכזה של עיר הכרמל הוא בהדר. ולא רק היופי, מכאן התחילו בתי המלון הראשונים כתיאודור, מערכת עיתון 'הצופה' הוותיקה, שוק תלפיות וקסם עירוני מכל עבר. וכשעולים - במכונית או בכרמלית שחזרה לפעולה - לטיילת לואי אשר במרומי הכרמל, נראה צפון הארץ ותכול מפרץ חיפה כאילו לקוח מתוך ציור. מרחוק ניבטת פסגת החרמון, ובתיה של העיר התחתית והדר הכרמל פזורים בהר הירוק כל ימות השנה.

17 תצפיות מיוחדות יש בפסגת הכרמל, אחת מהן נמצאת במרפסת התצפית בטיילת לואי. הטיילת, שהוקמה בשנת 1992 ואורכה 400 מטר, נמצאת ברחוב יפה נוף.

ואם בטיילות עסקינן, לאחרונה פתחו בחיפה גם טיילת ליד הים - פארק הכט. הטיילת יפה ומוגנת (ילדים לא יכולים לרוץ לפסי הרכבת או לכביש), יש הרבה דשא ואזור גדול שאפשר לרוץ בו, וגם לרכוב על אופניים או סתם לשחק בכדור. בפארק אזור גדול של גן שעשועים, שש גרסאות שונות של נדנדה על חבל, אומגה, מתקני טיפוס עם חבלים, נדנדות משפחתיות, קרוסלות לרבים ולבודדים ומגלשות. בקיצור, מקסים.

נחל לוטם

סמוך לנקודת היציאה מהכרמלית, הרכבת התחתית היחידה בארץ, מתחיל מסלול רגלי משפחתי בנחל לוטם. הליכה בתוך הירוק ועצי הכרמל. הולכים לאורך הגדה הצפונית־מזרחית עד למפגש סימון שבילים, נפרדים מהסימון הכחול ופונים ימינה במסלול הירוק. עלייה לא קלה אך קצרה עד לרחוב דרך הים תוביל אותנו חזרה למרום הכרמל. אפשרות נוספת היא באוטובוס העולה מעלה בכל כמה דקות. שימו לב, בשבועות האחרונים היה זיהום בנחל והעירייה מטפלת בו. בררו במוקד העירוני לפני שאתם מגיעים.

גן החיות הלימודי

אפשר להגיע ביום חול, ואם רוכשים כרטיס מבעוד מועד אפשר לעשות זאת גם בשבת. אפילו "גוי של שבת" הוצב כאן בכניסה.

מגיעים לשער הכניסה לגן החיות בגן האם אשר במרומי הכרמל, נכנסים והופכים לילדים לכמה שעות. גדולים כקטנים ייהנו מבעלי החיים, מתנועותיהם, ממאכליהם, מהתנוחות שבהן ניתן למוצאם, ובקיצור מכל מה שגן חיות מציע.

גן החיות נושק לנחל לוטם. נוסיף לכך את העובדה שליד כל בעלי החיים ישנו הסבר וכתובת כולל פסוקים מהתנ"ך והתלמוד, למשל ליד כלוב החסידות, וזו פשוט חוויה. בהחלט תמורה מושלמת. 04-8372390.

קסמים במושבה

'קסמים במושבה' הוא סיור מרתק ומיוחד במינו המבוצע על ידי הקוסם והאומן העל־חושי יוני אלאדיני. הסיור עובר בנקודות מפתח בהיסטוריה החיפאית, ומספר את הסיפור הטמפלרי דרך הצד האנושי של בעלי המקצוע באותם זמנים.

ישנם שני סיורים, הראשון במרכז הכרמל והשני במרום הכרמל באזור יפה נוף. כל אחד מהם קסום בפני עצמו.

בכל נקודה מעביר הקוסם קטע ייחודי המשלב קוסמות עם חוויה על־חושית הקשור לנושא של בעלי המקצוע באזור. הסיור במושבה הגרמנית עובר דרך הבית של סר אוליפנט, מפעל הסבונים שהיה באזור, המחלבה, הבנק של היישוב הטמפלרי, בית העם של הטמפלרים ובניין הדואר של הקהילה, בוסתן הפירות של ילדי השכונה, שוק תלפיות ובית הכנסת שנסגר ואפילו בית החרושת לקרח (חכו להפתעה לבנה...). הסיור בפסגת הכרמל מביא את סיפור האנשים שפעלו במקום. יש הפתעות.

בכל אחת מהתחנות שבהן עובר הסיור מעביר אלאדיני קטעי קוסמות ואשליות על־חושיות יוצאות דופן, שמשאירים את המשתתפים פעורי פה. הסיור מתאים לכל המשפחה ומומלץ מאוד לכל הגילים. משך הסיור כשעה וחצי. לפרטים: יוני 052-3786660.

סיורי אומנות רחוב

סצנת אומנות הרחוב של חיפה מעולם לא הייתה צבעונית יותר. נצא לסיורים בשלוש שכונות שבהן הגרפיטי וציורי הקיר הם חלק בלתי נפרד מהנוף ומהתרבות המקומית. מי הם? מה הם רצו להגיד? ואיך כל זה קשור לעיר? כל הסודות נחשפים בסיור פוטוגני וקליל.

סיור יוצרים

המייקרים, היוצרים, של העיר התחתית פותחים את דלתות הסטודיו וחושפים בפני המבקרים את תהליכי העבודה שלהם. בסיור תפגשו יוצרים מתחומים שונים: צורפות, עיצוב אופנה, עיצוב קרמי, עיצוב גרפי, אומנות קירות ועוד. הסיורים מתקיימים בקבוצות של עד 20 משתתפים.

סיורי אוכל

פותחים כל בוקר עם קפה ומאפה? גם אנחנו. הזוגיות המושלמת של קפה ומאפה הופכת לסיור פוטוגני וטעים, עתיר פחמימות וקפאין. כשרות מהודרת בסיור פרטי שנבנה בשבילכם. לסיורים פרטיים: שירי haifamakers@gmail.com.

מלון קולוני

המלון, שנבנה בשנת 1905 על ידי הטמפלרים, השתמר יותר ממאה שנים בלב המושבה הגרמנית, האזור ההיסטורי המשוחזר במרכז חיפה. המלון ממוקם בלב אזור התיירות, ובסמוך לו מגוון רחב של מסעדות, בתי קפה ומרכז קניות. המלון סמוך לתחנת רכבת מרכז השמונה בחיפה ובמרחק הליכה קצר מהנמל ומחופי הים של העיר. זהו אחד מהמיוחדים במלונות חיפה, מתאים גם כמלון עסקים וגם כמלון בוטיק למחפשים מלון בוטיקי בעיצוב מיוחד. כשר בכשרות מהודרת בהשגחת הרבנות חיפה. לפרטים: 04-8513344.

בסמוך למלון, בשדרות בן גוריון 48, נמצא מרכז מידע של עמותת התיירות של עיריית חיפה. כאן ניתן לקבל מידע רב על אפשרויות בילוי וביקור בחיפה וסביבתה. טלפון: 04-8535606. ניתן לקבל את המידע גם באתר האינטרנט של העמותה: www.tour-haifa.co.il.

ולקינוח: מוזיאוני חיפה

חיפה התברכה במוזיאונים רבים.

אם חשקה נפשכם במדע סורו אל מוזיאון המדע (מדעטק) בבניין הטכניון הישן בהדר הכרמל. מדעטק, המוזיאון הלאומי למדע, טכנולוגיה וחלל בחיפה, פותח את הקיץ עם מסע מהפנט בזמן ומזמין את המבקרים לגלות את סודות הדינוזאורים, חוויה רב־חושית במימד חדש ופורץ גבולות, שבו הדינוזאורים מתעוררים לחיים, פיזית וגם וירטואלית, בזכות טכנולוגיה חדשנית.

התערוכה לוקחת אותנו למסע גילוי דרך שלוש תקופות שונות בציר הזמן: טריאס, יורה וקרטיקון, ומציגה בהדרכות וגם בסיור עצמאי איך הדינוזאורים התפתחו וכיצד השתלבו בסביבה ובין בני מינם, באמצעות 47 דינוזאורים אינטראקטיביים בגודלם האמיתי – ממידות ילדים ועד לגובה שבעה מטרים ואורך של 15 מטרים, הפרושים בכל רחבי המוזיאון והפארק הפתוח.

בנוסף לכך נערכת במתחם חדש הקרנה היקפית וירטואלית של 360 מעלות בשילוב הרמוני של אורות וצבעים, שלוקחת את המבקרים לצלילה סוחפת עם חיות פרהיסטוריות תת־ימיות. בני 7 ומעלה יוכלו גם להיכנס למתחם חדשני של מציאות מדומה עם משקפי VR ולחוות טיול בפארק היורה, אשר מענקי את ההרגשה שאנחנו נמצאים פיזית בתקופת חייהם ולצידם של הדינוזאורים, במרחק נגיעה ממש.

לאורך כל התערוכה יפעל מתחם פעילות ויצירה של חקר דינוזאורים מבית היוצר של המוזיאון וברוח גישתו הייחודית: למידה חווייתית ורב־חושית מתוך משחק והנאה. לרשות המבקרים תעמודנה עמדות צילום, סרטונים ועוד, והמבקרים יגלו את התשובות לשאלות הכי מסקרנות: מתי הדינוזאורים חיו, איך נראה כדור הארץ בתקופתם, אילו חיות מתקופתנו התפתחו מהם, מדוע הם נכחדו ואיך אנחנו, עשרות ומאות מיליוני שנים אחריהם, יכולים לחשוף את סודותיהם הכמוסים ביותר.

התערוכה מתאימה לכל המשפחה והמבקרים בה יוכלו ליהנות גם מכל שאר הפעילויות במוזיאון: עשרים תערוכות מדע עם מאות מוצגים אינטראקטיביים להפעלה עצמית במגוון ענק של נושאים מדעיים מרתקים. רחוב שמריהו לוין 25, חיפה, www.madatech.org.il.

אם מוזיאון יפני עושה לכם טוב על הנשמה, גשו למוזיאון טיקוטין הצמוד למלון דן כרמל. תערוכת הצילומים במקום מרהיבה. בבניין הסמוך אוצרות התרבות היפנית. מעניין.

אם בים ובהיבט הימי אתם חפצים, אזי בדרומה של חיפה ממוקם מוזיאון ההעפלה, המוזיאון הימי ומוזיאון חיל הים שבו ניתן לראות את שרידי גשר הפיקוד של הצוללת דקר וכן את אחרונת ספינות שרבורג, ספינות הטילים שהוברחו מצרפת.

לפרטים נוספים: מוזיאון המדע - 04-8614444, מוזיאון טיקוטין - 04-8383554, המוזיאון הימי - 04-8536622.

פרטים על כל אתרי התיירות ומידע נוסף בעמותה לתיירות חיפה: 04-8535605.