כוחות צה"ל בצפון מתאמנים למלחמה הבאה
כוחות צה"ל בצפון מתאמנים למלחמה הבאה צילום: דובר צה"ל

15 שנה למלחמת לבנון השניה: צה״ל השלים את היערכותו למגוון רחב של מתארי לחימה מול החיזבאללה.

מפקד פיקוד הצפון האלוף אמיר ברעם עומד מול לבנון ואומר: ״אנחנו מכינים הפתעות להפתעות של חיזבאללה. המלחמה הבאה תהיה מורכבת עבורנו אבל בלתי נסבלת עבורם".

כדי להבין מהיכן מגיעות האמירות הללו, די להביט בבנק המטרות של צה"ל למול החיזבאללה שגדל פי 20 מבנק המטרות שהיה לפני מלחמת לבנון השנייה. בנק המטרות היום מכיל אלפי מטרות מוכנות לתקיפה ומבוססות על מודיעין וטכנולוגיה מתקדמת וחדשנית המאפשרת מהלומות אש נרחבות, קצב אש גבוה, ויכולת פגיעה חסרת תקדים בכוחות האויב, באמל"ח ובנכסים אסטרטגיים שלו.

שינוי תהליך ייצור המטרות בפיקוד הצפון בשנתיים האחרונות הוביל לשני יתרונות משמעותיים. הראשון, גידול משמעותי בקצב ייצור המטרות בחזית לבנון בשנה האחרונה, ביחס לקצב ייצור המטרות הממוצע בשבע השנים האחרונות בפיקוד הצפון.

היתרון השני הוא שמתקיים תהליך שוטף לתיקוף ולחידוד המטרות הקיימות על מנת למנוע
תקיפת איתורים לא רלוונטיים ולצמצם פגיעה בבלתי מעורבים.

אבל, גם החיזבאללה התפתח ולא רק אנחנו. לפי ההערכות יש בידי צבא הטרור בין
130-150 אלף רקטות וטילים המסוגלים לפגוע בכל נקודה בישראל, במרחקים שבין 15 עד 700 קילומטרים, בקצב של עשרת אלפים שיגורים בשבוע.

זו הסיבה שגדודי החי"ר, השריון וההנדסה עברו בוחן 'רף צפון' לסימון הרף הנדרש ושמירה על הסף
בהיבטי המוכנות למלחמה הבאה בלבנון.

צילום: דובר צה"ל
צילום: דובר צה"ל

הבוחן, שנמשך שבוע ימים, נבנה כדי לתרגל לוחמים ומפקדים צעירים שלא חוו לחימה ועל מנת להתכונן באופן המיטבי לתמרון אגרסיבי וקטלני בשטח האויב והוא מהווה הלכה למעשה ״תו תקן״ למוכנות
הגדודים המתמרנים בחזית לבנון. גדוד אשר אינו עובר את הבוחן על פי הרף שנקבע מוכרז כלא כשיר למלחמה ונדרש להמשיך להתאמן ולבצע את הבוחן שוב עד להצלחה בו.

כבר השנה, יחלו לראשונה גם הגדודים הקרביים של חטיבות המילואים לעבור את בוחן רף פצ״ן, מתוך ההבנה שמוכנותם וכשירותם קריטית לניצחון במערכה הבאה לא פחות מאשר היחידות הסדירות.

39 גדודים נבחנו ועברו את הבוחן מתוך 40. גדוד 51 התחיל את הבוחן אך נדרש לעצור
באמצע לאחר שהופעל במהלך מבצע ״שומר החומות".

כניסה קרקעית - חובה

מפקד אוגדה 36 תא״ל דן נוימן קובע חד משמעית: ״מכת האש מהאוויר תהיה עוצמתית בשעות הראשונות של הלחימה. אך על מנת להכריע את האויב בשלב האופרטיבי נידרש לתמרון יבשתי".

המבנה הטופוגרפי בחזית לבנון והיתרון שהוא מקנה לחיזבאללה, בשילוב היכולות ההתקפיות אשר פיתח החיזבאללה לצד יכולות ירי התלול מסלול, מחדדים את חשיבות התמרון היבשתי בזירת לבנון.

המוכנות הגדולה של הצבא היא בעיקר לכוחות רצ'ואן של החיזבאללה, שמונים כ-5000 לוחמים מיומנים. אם פעם, בעבר, דיברו על המונח 'הסורים על הגדרות', היום מדברים על המונח 'רצ'ואן על הגדרות' ומכאן גם המוכנות הגדולה של הצבא בהגנה.

צה''ל חשף היום מטרה של חיזבאללה, כדי להוכיח שהארגון משתמש בנכסים אזרחיים לפעילות צבאית. מדובר על אחת מאלפי המטרות הקיימות בפיקוד הצפון שיותקפו במלחמת לבנון הבאה.

חיזבאללה התכוון להשתמש באמל''ח נגד לוחמי צה״ל ואזרחי מדינת ישראל. המחסן הוקם בלב כפר עבא, בירת מחוז נבטיה. כ-25 מטרים מבית הספר הרשמי של כפר עבא. קרבת האמל״ח של חיזבאללה לבית הספר מסכנת יותר מ-300 תלמידים חפים מפשע. כמו המטרה הזו, ישנן אלפי מטרות דומות של חיזבאללה שמסכנות את אזרחי לבנון ונמצאות על הכוונת של צה''ל.

צילום: דובר צה"ל
צילום: דובר צה"ל
בית הספר בכפר עבא
בית הספר בכפר עבא צילום: דובר צה"ל

אי אפשר להתעלם ממה שקורה היום במדינת לבנון המתפרקת, שם קיים כשל רב מערכתי גם בדמות משבר כלכלי (ערך הלירה הלבנונית ירד ב 90%), משבר פוליטי ממנו נהנה חיזבאללה כמנווט בין שני הצדדים, משבר בצבא (שכרו של לוחם בצבא הוא 50 דולר לעומת לוחם זוטר בחיזבאללה שמרוויח 500 דולר) ומשבר אזרחי- עדתי.

לסיכום 15 השנים שחלפו מאז המלחמה, שולח האלוף ברעם מסר ברור לחיזבאללה: "במערכה הבאה תפגשו מולכם צבא מאומן, קטלני ונחוש מאי פעם".