הגנרל מארק מילי
הגנרל מארק מילי צילום: רויטרס

ספר חדש מאת כתבי ה"וושינגטון פוסט" זוכי פרס פוליצר, קרול ליונינג ופיליפ רוקר, טוען כי יו"ר המטות המשולבים בצבא ארה"ב, מארק מילי, חשש כי הנשיא לשעבר דונלד טראמפ "מתכנן לבצע הפיכה" מיד לאחר הבחירות לנשיאות בשנה שעברה, והזהיר מפני "רגע הרייכסטאג" תוך השוואה לרטוריקה בה השתמש טראמפ לזו בה עשה שימוש הצורר אדולף היטלר.

על פי הספר שנקרא "אני לבד יכול לתקן זאת" ויצא לחנויות בשבוע הבא, כינה מילי את תומכי טראמפ "החולצות החומות" בדומה לתומכי היטלר, ואמר כי "זהו סוג האנשים בהם נלחמנו במהלך מלחמת העולם השנייה".

מחברי הספר טוענים כי עוד לפני אירועי הפריצה לקפיטול בתאריך 6 בינואר, הזהיר מילי את בכירי הצבא האמריקאי ורשויות המודיעין כי "טראמפ מעורר תסיסה, אולי בתקווה למצוא תירוץ להפעיל את "חוק ההתקוממות" ולקרוא לצבא".

כותבי הספר טוענים כי מילי שוחח עם חברים, מחוקקים ועמיתיו בצבא וכוחות הביטחון של ארה"ב על איום ההפיכה, וטען כי הוא מרגיש "כי עליו להיות על המשמר" עקב חששו מתוכניותיו העתידיות של טראמפ לאחר ההפסד בבחירות.

"הם עשויים לנסות, אבל הם לא יצליחו. אי אפשר לעשות זאת בלי הצבא. אי אפשר לעשות את זה בלי ה- CIA וה-FBI. אנחנו החבר'ה עם הרובים", אמר מילי, שגם תיכנן יחד עם חבריו להתפטר במידה ו"יקבלו פקודה לא חוקית מטראמפ".

לאחר מכן שיגר מילי אזהרה יוצאת דופן בחריפותה כאשר אמר לעוזריו כי "זהו רגע הרייכסטאג. הבשורה על פי היטלר".

בשבועות האחרונים תקף טראמפ בחריפות את מילי, המשמש עדיין כיו"ר המטות המשולבים של צבא ארה"ב, לאחר שזה העיד נגדו בחקירת הקונגרס את הפריצה לבניין הקפיטול.