נוער הריבונות מביט למציאות בעיניים

עשרות חברי נוער הריבונות קיימו סמינריון בן יומיים ובו נחשפו להיעדר המשילות בירושלים, ביו"ש ובנגב. מהמפגשים עם אישי הציבור יצאו עם תובנות, לקחים ומשימות להמשך.

תגיות: בשבע 953
, ו' באב תשפ"א

נוער הריבונות מביט למציאות בעיניים-ערוץ 7
בירושלים עם אריה קינג, סגן רה"ע ירושלים וקווין ברמייסטר, יזם ואיש ירושלים
צילום: תנועת הריבונות

תנועת הריבונות קיימה בראשית השבוע סמינריון ריבונות בן יומיים עבור עשרות בני נוער, חברי נוער הריבונות, מכל רחבי הארץ. בסמינריון הוקדש פרק זמן נרחב לסוגיית הריבונות בירושלים, לקידום מיזם 'ירושלים רבתי' אותו מובילה התנועה בשבועות האחרונים ולנושא הריבונות בכלל..

"ביומיים אינטנסיביים של סמינריון ניתן היה לזהות ניצנים ראשונים של המנהיגות הבאה בישראל", אומרות ראשי תנועת הריבונות, יהודית קצובר ונדיה מטר, המציינות כי מדובר בסמינריון השמיני במספר מאז העקירה מנתיב האבות, אירוע שהיה הקטליזטור להקמתה של תנועת נוער הריבונות.

יומו הראשון של הסמינריון, שהוקדש לנושא 'ירושלים רבתי', החל בתצפית במעלה הזיתים בהדרכת אריה קינג, סגן ראש עיריית ירושלים. המבט מנקודה זו העניק זווית ראיה מעשית למציאות המורכבת בירושלים, התפתחות משמעותית של ההתיישבות היהודית לצד מאמצי השתלטות ערבית על נקודות אסטרטגיות בבירה.

בהמשך פגשו בני הנוער את יו"ר תנועת 'לך ירושלים', מאור צמח' שחשף בפני שומעיו הצעירים פרטים מדאיגים על פעילות התנועה האיסלאמית על שני פלגיה, הדרומי והצפוני, בירושלים במאמץ לקעקע את ריבונותה של ישראל בעיר. צמח הציג גם דרכי פעולה הכרחיים מצידה של ממשלת ישראל להתמודדות עם התופעה.

קובי אלירז, יועצם לענייני התיישבות של ארבעה שרי ביטחון, סיפר גם הוא על הכרסום הערבי המתמיד בריבונותה הישראלית של ירושלים ועל דרכי ההשתלטות הפלשתינית על שטחים פתוחים ברחבי יהודה ושומרון. אלירז הדגיש בדבריו את הפתרון המתחייב, החלת ריבונות, שתבלום את ההשתלטות היומיומית על השטח.

דובר נוסף ביום זה של הסמינריון היה איש העסקים קווין ברמייסטר שעבד 7 שנים על חזון "ירושלים רבתי" המרחיב את גבולה המוניציפאלי של הבירה וכולל בה את מעלה אדומים, מבשרת ציון, גוש עציון וגבעת זאב. צעד זה יהפוך את ירושלים למטרופולין כמקובל בבירות רבות בעולם ויחזק את הרוב הדמוגרפי היהודי בירושלים.

דברים ברוח זו הציג גם יו"ר תנועת 'אם אשכח', חיים סילברשטיין, שהציג את פעילות תנועתו לקידום 'ירושלים רבתי' ויחד עם ברמייסטר קרא לנוער לקחת חלק משמעותי בהטמעת החזון בתודעה הציבורית בישראל.

היום השני של הסמינריון התקיים במספר מוקדים ועסק במציאות הקשה והמורכבת שמקורה בהיעדר ריבונות ואחריות ישראלית.

היום נפתח בחיזיון האורקולי בכפר עציון, ובו התוודעו בני הנוער לתפקידו הדרמטי של גוש עציון כמגן הדרומי של ירושלים במלחמת העצמאות וגם כיום. משם המשיכו משתתפי הסמינריון לעבר ישובי מועצת דרום הר חברון המתמודדת באופן יומיומי עם הנגיסה הערבית המתמדת בשטחים פתוחים הנתונים לכאורה בשליטת ישראל, אך בפועל היעדר הריבונות מותיר אותם מופקרים לחלוטין.

רכז הקרקעות שי לוק הציג בפני בני הנוער מצגת המראה בבירור את טבעות החנק הנוצרות סביב יישובי המועצה. לוק הציג מסמכים המלמדים על התכנון והתזמור הממומן היטב של מגמת חנק הישובים בידי הרש"פ ושלוחיה. הנוער שב ושאל כיצד יתכן שהדברים ידועים והמדינה מאפשרת להם להתרחש מתחת לאפה.

התחנות הבאה ביומו השני של הסמינריון היו בכפר עזה ובשדרות, שם פגשו המשתתפים את ראשי המועצות אופיר לבשטיין (כפר עזה) ואלון דוידי (שדרות) שתיארו את החיים במציאות של איכות חיים גבוהה לצד היעדר משילות וריבונות, ביקוש רב למגורים בישוביהם ומנגד מציאות ריבונית מטרידה מאוד. תחושת השליחות, הציונות והאחריות לשמירה על חומות ישראל נשמעה חזק מדבריהם.

פיני בדש, ראש מועצת עומר, היה הדובר האחרון ביום זה ובשיחתו תיאר לבני הנוער את המציאות המעשית של אבדן הנגב לטובת בדואים שהופכים לבעלי הבית האמתיים של האזור באין דין ואין דיין. בדבריו שילב סיפורים אבסורדיים מהמציאות הבלתי אפשרית של אזור מגוריו. "הדמוקרטיה תהרוס את מה שבנינו אם לא נתעורר" סיכם בדש.

עמיחי זורגר, ממובילי אגף הנוער של תנועת הריבונות, מספר על האירוע ומציין את בני הנוער המשתתפים כמי ש"בחרו לעסוק באהבת ארץ ישראל ובחשיבות הריבונות במקום לרבוץ בבית מול המחשב או ללכת לים. ההתגייסות הזו מלמדת שלנוער אכפת מעתידה של המדינה שלנו".

על התובנות שעלו במהלך הסמינריון אומר זורגר: "הציבור הישראלי לא מודע לכך אבל ירושלים בבעיה דמוגרפית חמורה ומיזם 'ירושלים רבתי' הוא מהלך פרקטי וחשוב ביותר שייתן מענה לבעיה שהולכת ומתעצמת. מעבר לכך שחקיקת חוק 'ירושלים רבתי' יעגן את הריבונות הישראלית בחלקים מיהודה ושומרון, סוגיה שגם היא קריטית לעתידה של ישראל".

זורגר רואה בנוער ככזה שבכוחו לתרגם רעיונות גדולים לשפת המעשה. "צעירים מהדור הקודם הם שהקימו את המדינה בפועל וכעת תורנו לשמור עליה ולהגיד בקול רם וללא חשש ורתיעה: המדינה הזאת שלנו! דור העתיד מבקש את המדינה שלו".

אליהו פרידמן, יו"ר 'נוער הריבונות', מסכם גם הוא בסיפוק רב את האירוע: "הדוברים הרבים שפגשנו פרסו בפנינו את המציאות המדאיגה של אבדן משילות וריבונות ביהודה ושומרון, בירושלים ובנגב. ארץ ישראל לא תחכה שתתחלף כאן ממשלה או שהממשל בארצות הברית יהיה יותר אוהד. אנו חייבים לקדם ולדחוף את הריבונות בשיא הכוח, ואכן בעקבות הסמינריון קיבלה תנועת נוער הריבונות שורת החלטות באשר להמשך הפעילות לקידום הריבונות ולהביא לידיעת הציבור הישראלי כולו את הכרסום המדאיג בריבונות ובמשילות הישראלית".

פרידמן מצטט בדבריו אמירה משמעותית ששמע מיהודית קצובר במתחם החיזיון האור קולי בגוש עציון: "כשנכנסתי לשם הסתכלתי על התמונות של בני הנוער מהעבר עומדים עם מעדר וקלשון, עודרים ובונים את הארץ, ואז יהודית קצובר אמרה לי משפט שמסמל את העשייה שלנו. היא אמרה 'בעבר היו צריכים לעבוד עם היד במעדר ובקילשון, היום אתם צריכים לעבוד גם עם הפה, השכל והפלאפון. אתם צריכים לשנות שיח ולהעלות מודעות. זה לא קל יותר, זה פשוט אתגר שונה!'".

קצובר ומטר מסכמות את האירוע וקובעות כי מחד נפעמו מהרוח התוססת וחדורת השליחות של בני הנוער הבוחרים להקדיש יומיים מתוך ימי החופש הגדול להתמלא ביידע, בערכים, בחזון ציוני ובעשייה למען ארץ ישראל, אך מאידך המציאות שנחשפה בפניהן ובפני בני הנוער בירושלים, בדרום הר חברון ובנגב מדאיגה ומחייבת מענה שלטוני מיידי.

"אנחנו כבר בתוך המדרון החלקלק. בכל יום ויום אנחנו מאבדים עוד ועוד אדמות, עוד ועוד סממני ריבונות וממשל. אם נדמה למישהו מאיתנו שהחזון הציוני כבר הושלם, טעות בידו. בפנינו משימה חשובה לא פחות מאשר זו של דור המייסדים, ומשימה זו היא משימת הריבונות והמשילות. על ממשלת ישראל להכיר בנעשה בשטח, להביט אל המציאות נכוחה ולפעול בכל כלי אפשרי, חקיקתי ואכיפתי מול המגמות המסוכנות הללו. ריבונות היא אחריות", חותמות השתיים.