מליאת הכנסת
מליאת הכנסת צילום: דני שם טוב דוברות הכנסת)

לאחר שהופל חוק הדיינים חברי הכנסת החרדים חגגו את תבוסת הקואליציה בשלל הודעות עולצות.

״זה נצחון מתוק אבל רגעי מכיוון שהממשלה עדיין לא נפלה, אך ברור שהמכות שאנחנו נותנים לקואליציה מזעזעים את היסודות שלה ואם נתמיד בכך, אנו נפיל את הממשלה לגמרי״, אמר ח"כ מאיר פרוש.

יו"ר יהדות התורה ח"כ משה גפני הסביר כי לקואליציה אין סייעתא דשמיא. "אמרתי כל הזמן שממשלה שקמה במרמה וחותמת על הסכמים קואליציונים שאין להם חלק ונחלה באלוקי ישראל, אין להם סייעתא דשמיא. כך במאבק בנגיף הקורונה וכך עכשיו בחוק הדיינים שנפל. אין סיעתא דשמיא - זו התוצאה".

יו"ר ש"ס ח"כ אריה דרעי בחר לשבח את חברי סיעת ש"ס. "‏כשהולכים רק עם האמת ועושים את מירב ההשתדלות - הקב״ה מסייע מלמעלה. כמה אני גאה בחבריי לסיעת ש״ס, במאבק יום ולילה שניהלנו כנגד כל הסיכויים להפיל את חוק הדיינים הפוגעני ובכל זכינו לסיעתא דישמיא מיוחדת. יש לנו נבחרת מנצחת".

"בבוקר הזה אני פונה לחברי הממשלה הדורסנית והמנותקת: מה עוד צריך לקרות כדי שתבינו שיש בורא עולם שמנהל את העניינים והוא מתערב בעצמו כדי לסכל את החוקים הפוגענים שלכם? נמשיך להיאבק בכם בכל הכוח כדי להחזיר את המדינה למסלול הנכון", כך דרעי.

ח"כ אורי מקלב הסביר את משמעות החוק שהופל. "זהו חוק אשר בדורסנות ובשרלטנות מפר את האיזון הדק בין הממשלה לבין הכנסת ואף בין הקואליציה לאופוזיציה, וטוב שנדחה".

"במהלך הדיונים הגשתי הסתייגות רבות לחוק זה. היות ולא התקיים דיון ענייני ורציני בכנסת דבר אשר מעלה קשיים משפטיים רבים עליהם הצביעו אף היועצים המשפטיים של הוועדות בכנסת אודות חוקיות החוק עצמו ותהליך החקיקה בכנסת".

"באופן חד צדדי וכוחני חוק זה היה מונע מחצי העם לבחור את נציגיו, ומפר את האיזון המוסכם בין הנציגות התורנית וההלכתית לבין הנציגות הפוליטית, בבחירת דיינים המתאימים לכהן בבתי דין רבניים".

"חוק זה היה מאפשר לראשונה את מינוי דיינים לא ראויים ולא מתאימים לבתי הדין הרבניים. אילו החוק היה מתקבל, חלקים מהגוף הבוחר היו אישים הפועלים נגד ההלכה ונגד בתי הדין הרבניים וגרוע מכך אף יכרסמו במעמדם של בתי הדין ובסמכותם של הדיינים".

ח״כ יעקב ליצמן: "שוב ניצחנו את הקואליציה, הודות למאבק משותף של כל סיעות האופוזיציה. שוב הוכח כי הממשלה הרפורמית שהכריזה מלחמה נגד היהדות וקדשי ישראל אין לה זכות קיום ואין לה סייעתא דשמיא. לקואליציית השעטנז של בנט-לפיד-ליברמן-סער אין רוב בכנסת. בעזרת השם נפיל אותם במהרה.

ח"כ משה ארבל בחר לברך את יו"ר הכנסת על הגינותו. ‏״מברך את יו״ר הכנסת ח״כ מיקי לוי ששמר על ממלכתיות ולא אישר לעצמו לשנות הצבעה שלו עצמו אחר פרסום התוצאה. חרף חילוקי הדעות, הממלכתיות והשמירה על כללי תקנון הכנסת חיוניים לדמוקרטיה הישראלית ולתפקודה של הכנסת״.

וגם בליכוד לא הסתירו את השמחה על תבוסת הקואליציה. יו"ר סיעת הליכוד ומרכז האופוזיציה, ח"כ יריב לוין אמר כי "ההישג שלנו חסר תקדים. חודש בלבד עבר מאז הוקמה ממשלת ההונאה, ופעם אחר פעם אנחנו מצליחים להפיל הצעות חוק של הממשלה. נמשיך לפעול בכל הכוח נגד הממשלה הרעה הזו, עד שנפיל אותה."

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו