טראמפ ופוטין
טראמפ ופוטין צילום: רויטרס

לאחר ההאשמות כי רוסיה התערבה לטובת הנשיא לשעבר טראמפ במהלך קמפיין הבחירות לנשיאות ארה"ב בשנת 2016, חושף ה"גארדיאן" הבריטי מסמכים שהודלפו ככל הנראה מהקרמלין וחושפים כיצד התערבה רוסיה מאחורי הקלעים לטובת טראמפ.

על פי המסמכים התקיימה ב-22 בינואר 2016 פגישה בקרמלין בין פוטין לראשי המועצה לביטחון לאומי של רוסיה, במהלכה הורה הנשיא הרוסי לראשי המועצה "לתמוך בטראמפ הבלתי יציב נפשית" בבחירות לנשיאות ארה"ב, כך על פי תרגום המסמכים של ה"גארדיאן".

במהלך הפגישה הסכימו הנוכחים כי בחירתו של טראמפ לנשיא ארה"ב "תסייע לאינטרסים של רוסיה, ביניהם סערה חברתית בארה"ב והחלשת כוח המיקוח של טראמפ במשא ומתן".

כל שלוש סוכנויות הריגול של רוסיה קיבלו הוראה מהנשיא פוטין לפתוח במהלך משולב על מנת להתערב במערכת הבחירות לטובת טראמפ "תוך שימוש בכל כוח אפשרי" על מנת להבטיח את בחירתו.

מרבית המהלכים נועדו לזרוע דיס-אינפורמציה ברשתות החברתיות ובתקשורת האמריקאית, על מנת לשנות את דעת הקהל לטובת טראמפ.

במסמכים מתואר טראמפ כ"אימפולסיבי, לא יציב מבחינה נפשית, חסר איזון הסובל מתסביך נחיתות". המסמכים גם מעידים כי הרשויות ברוסיה מחזיקות ב"חומר מביך" על טראמפ, שהיה עלול להתבצע בו שימוש במידת הצורך, כאשר על פי המסמכים החומר נאסף "במהלך ביקוריו של טראמפ בשטח הפדרציה הרוסית".

על פי ה"גארדיאן", שמציג את המסמכים שהודלפו מהקרמלין, הם עברו בדיקת מומחים עצמאיים שאישרו את האותנטיות שלהם.

ברוסיה הכחישו כמובן את הדיווח של ה"גארדיאן" ודוברו של הנשיא פוטין, דמיטרי פסקוב, אמר כי "הרעיון שמנהיגי רוסיה נפגשו והסכימו לתמוך בטראמפ הוא סיפור בדיוני נהדר".