המהומות התפרצו מעבר למצופה
המהומות התפרצו מעבר למצופה צילום: iStock

בימים האחרונים דרום אפריקה בוערת עם אלפי חמושים ומוחים שמסתובבים ברחובות. המהומות החלו בעקבות כליאתו של נשיא דרום אפריקה לשעבר ג'ייקוב זומה לאחר שסירב להגיע לבית המשפט בו הוא מואשם בשחיתות.

בעקבות סירובו, בית המשפט פסק כי זומה ייכלא לתקופה של שנה ושלושה חודשים באשמת שחיתות וביזוי בית המשפט. זומה בן ה-79 היה נשיא בתשע השנים האחרונות אך נאלץ לפרוש בעקבות טענות על שחיתות שלטונית חמורה. לפני כליאתו, זומה איים כי הליכתו לכלא לא תהיה שקטה וכי תומכיו ההמונים ימחו כנגדה, דבר שאכן קרה בשבוע האחרון.

לאחר כליאתו של הנשיא לשעבר, אלפי חמושים יצאו לרחובות והחלו לשדוד חנויות ובתי עסק. כוחות הצבא והמשטרה ניסו להדוף את ההמונים אבל בינתיים ללא הצלחה מרובה.

סרטונים שהועלו לרשתות החברתיות הראו גם תושבים חמושים שהחלו להתארגן ולהגן על עצמם מפני הפורעים, כאשר הם חשים שהמשטרה לא תגן עליהם. המשטרה טוענת כי חלק מן הפורעים אינם מוחים על כליאתו של הנשיא אלא רק מנצלים את ההזדמנות על מנת לשדוד חנויות ולזרוע כאוס ברחובות.

לפי הדיווחים, במהלך השבוע האחרון נעצרו למעלה מאלף חמושים ברחבי המדינה ונהרגו 72. המהומות מתקיימות בצל משבר כלכלי קשה שפוקד את המדינה כאשר כחצי מתושבי המדינה חיים בעוני וכשליש מהתושבים מובטלים.

בעקבות המהומות, בנו של הנשיא הכלוא, דודזאן זומה פרסם סרטון באינסטגרם בו הוא מפציר במוחים "להתנהג באחריות" וקורא לשחרר את אביו מהכלא. בצל האנרכיה והעוני ברחובות, פורסם סרטון ברשתות החברתיות בו נראה אדם במעיל משטרתי מצטרף גם הוא לבוזזים ושודד מצרכי יסוד כמו לחם ושמן ממכולת.

נשיא דרום אפריקה סיריל רמפוזה הורה על תגבור כוחות הצבא ועל הצבת 2,500 חיילים נוספים לשמירה על הסדר והביטחון ברחובות, אם כי עדיין לא ברור עד כמה מהלך זה עתיד להיות יעיל.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו