מבצע צוק איתן
מבצע צוק איתןצילום: רויטרס

משפחות חללים שנפלו במלחמת צוק איתן הגישו תביעת ענק בסך מיליארד ו־147 מיליון שקלים נגד בנקים, עמותות וחברות היי־טק שתמכו כספית בחמאס לפני ובמהלך המבצע.

כתב "ידיעות אחרונות" אלישע בן קימון דווח כי בין התובעים – משפחותיהם של סרן צבי קפלן, סמ"ר ליאל גדעוני, סמל דור דרעי, סגן רועי פלס וסמל אדר ברסנו.

"התביעה היא חלק ממאבק ממושך בטרור. המטרה היא לגדוע את צינור החמצן של חמאס ולפגוע להם בכיס ובאלו שתורמים כספים לארגוני טרור שכל מטרתם לפגוע באזרחי ישראל ובחייליה. זה חלק ממפעל ההנצחה שהקמנו עבור אדר. יש כאן משמעות לאומית־ערכית גם מתוך דאגה לחיילי צה"ל בבואם להילחם בעתיד בארגונים אלו", אומרות המשפחות.

לתביעה שותפות גם משפחות של אזרחים שנהרגו במהלך הלחימה ובהם שחר מלמד ודרור חנין. אייל, אחיו של דרור: "זו הצוואה של דרור שנהרג בזמן שהגיע עם חבילות לחיילים שנכנסו לעזה. כל שקל שיעבור אלינו יופנה לסיוע לחיילים, כפי שדרור היה עושה".

מהתביעה עולה כי חמאס, שניזוק כלכלית לאחר שהוכרז כארגון טרור, הקים ארגוני צדקה שפתחו חשבונות בנקים שבאמצעותם הולבנו כספים למטרות טרור.

בתביעה נכתב: "הנתבעים סייעו ואיפשרו לחמאס לבנות, לתחזק ולנהל את התשתיות שהיו דרושות לו לתכנונן ולביצוען של פעולות הטרור בהן נהרגו המנוחים וניזוקו התובעים... אובדן הבן, הבעל, האח או האב... הותיר בתובעים את חותמו לעד והפכם לשבר כלי. התובעים אשר זה מקרוב קיימו חיי משפחה תקינים ומאושרים, הפכו באבחת דפיקת דלת לאנשים אשר החיוך נמוג מפיהם וארשת נוגה נסוכה על פניהם. אין מזור לכאבם ולריק שנפער בחייהם, וכל סכום פיצוי, גבוה ככל שיהיה, לא ינחמם ולא ייתן מנוח לנפשם הפצועה. ובתוך ים העצב והדמעות זוקפים התובעים קומתם, מיישירים מבטם ותובעים את נזקיהם מהנתבעים".