גל של הצפות ושיטפונות במערב ודרום גרמניה כתוצאה מסערת גשמים שנחשבת לאחת החזקות ביותר במאה השנים האחרונות, גרם עד כה למותם של לפחות 90 בני אדם והרשויות במדינה מעריכות שמספר הזה צפוי לעלות.

עוד 1,300 אזרחים נחשבים נעדרים וההצפות הקשות מקשות על הניסיונות לאתרם. עשרות אלפי אזרחים פונו מבתיהם, שחלקם הוצפו לגמרי. הסופה אף גרמה לקריסה של מבנים רבים.

דובר השירות המטארולוגי בגרמניה, אנדריאס פרידריך, אומר כי מדובר באירוע יוצא דופן בכל קנה מידה. "באזורים מסוימים לא ראינו כל כך הרבה גשמים מזה יותר ממאה שנים. בחלק מהערים ראינו כמות גשמים כפולה מהממוצע העונתי כולו שירדה תוך זמן קצר והביאה לשטפונות הרסניים".

לדבריו, "בתוך יממה אחת נרשמו בין 100 ל-150 מילימטרים של גשם. איש לא יכול לצפות לכמות כזו בטווח זמן כה קצר. בקלן, לדוגמה, מדדנו 154 מילימטרים כשהממוצע העונתי כולו הוא 54. יש עיירה שירדה בה כמות בלתי נתפסת של 207 מילימטרים של גשם בתוך תשע שעות בלבד".

קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל השוהה בוושינגטון מסרה הצהרה ובה הגדירה את המצב כ"קטסטרופה".

"זו טרגדיה של ממש שעוברת על העם הגרמני בשעות הללו. אנחנו עושים כל שביכולתנו לשם חילוץ והצלת ניצולים וניתן כל סיוע אפשרי לנפגעי השיטפונות. אני בקשר לאורך כל היממה עם שר האוצר שולץ ואנחנו מתכננים תוכנית לסיוע כלכלי לנפגעים. ליבי עם מי שקיפחות את חייהם באסון הנורא הזה", אמרה מרקל.

וגרמניה לא לבד. בבלגיה השכנה, לפחות שישה בני אדם מתו בשיטפונות באזור דרום וולוניה, שם כבישים רבים פשוט בלתי ניתנים לחצייה ותנועת הרכבות הופסקה לגמרי. רבבות פונו מבתיהם שהפכו בלתי ראויים למגורים.

האיחוד האירופי מנסה גם הוא לעזור לנפגעים. בהודעה שפרסם נאמרה, "בלגיה, לוקסמבורג, הולנד וגרמניה יכולות לסמוך על עזרת האיחוד האירופי להתמודד עם השיטפונות הקשים והתוצאות שלהם".

גם בהולנד פונו עשרות אלפי תושבים, אך שם החשש הגדול הוא מהגשם שעוד יבוא בניסיון למנוע מקרים של מוות או נעדרים.