נשיא הקהילה היהודית בגרמניה: "רוצה שיתוף פעולה עם הקהילות המוסלמיות"

נשיא המועצה המרכזית של יהודי גרמניה: רוצה לטפח קשרים הדוקים עם קהילות מוסלמיות. ומה דעתו על המאבק באנטישמיות של ממשלת גרמניה?

ניסן צור - ערוץ 7 , ז' באב תשפ"א

נשיא הקהילה היהודית בגרמניה: "רוצה שיתוף פעולה עם הקהילות המוסלמיות"-ערוץ 7
גרמניה
צילום: ISTOCK

בראיון שהעניק לסוכנות הידיעות הקתולית הגרמנית KNA סיפר נשיא המועצה המרכזית של הקהילות היהודית בגרמניה, יוזף שוסטר, כי הוא מעוניין לטפח קשרים קרובים יותר ושיתוף פעולה הדוק עם הקהילות המוסלמיות במדינה, אך בתנאי כי "הקהילות האלו אינן נמצאות תחת השפעה מחו"ל".

הוא הדגיש כי מדובר בעיקר בקהילות עצמאיות ולא בקהילות "שנשלטות ומושפעות בחלקן באופן מסיבי על ידי ישויות זרות".

הקהילה המוסלמית הגדולה ביותר בגרמניה כיום היא "האיחוד הטורקי – איסלאמי לענייני דת", האחראית על 900 מסגדים ברחבי גרמניה, אך עמדה תחת ביקורת קשה בטענה כי היא ממומנת ומשרתת את ממשלת טורקיה כאשר היא פועלת בתוך שטח גרמניה.

שוסטר גם התייחס בראיון לבחירות הכלליות שיתקיימו בחודש ספטמבר בגרמניה, והביע תקווה כי "הממשלה החדשה תגביר את המאבק באנטישמיות", אמר כי יש צורך לשמר את זיכרון השואה ופשעי הנאצים, ולהגביר את התמיכה של ממשלת גרמניה בשימור מחנות ההשמדה ואתרי ההנצחה לשואה, למען הדורות הבאים.

הוא ציין לטובה את הגדלת התקציב שמקבלת המועצה המרכזית של הקהילות היהודית בגרמניה מדי שנה מממשלת גרמניה, שעלה מ-10 מיליון יורו עד 13 מיליון בשנה. "לאחר המתקפה על בית הכנסת בהאלה בשנת 2019, ממשלת גרמניה סיפקה כספים רבים להגנה על המוסדות היהודיים", סיפר שוסטר.

שוסטר ציין לטובה גם את פעילותו של הנציב שמינתה ממשלת גרמניה למאבק באנטישמיות, פליקס קליין, וטען כי קליין מבצע עבודה טובה במאבק באנטישמיות בגרמניה.