תחרים את יו"ש. בן אנד ג'ריס
תחרים את יו"ש. בן אנד ג'ריסצילום: iStock

חברת מוצרי הגלידה בן אנד ג'ריס (Ben & Jerry's) שנוסדה בידי יהודים הודיעה היום (שני) כי החליטה להפסיק למכור את מוצריה בכל אזור יהודה ושומרון.

"אנו מאמינים כי מכירת הגלידה שלנו בשטחים הפלסטינים הכבושים לא עולה בקנה אחד עם ערכי החברה", נמסר בהודעה שיצאה מטעם החברה.

בחברת הגלידות העולמית סיפרו כי ההחלטה התקבלה בעקבות תלונות מצד הלקוחות שלה ושותפיה העסקיים. עוד נמסר, כי החברה תפסיק את ההסכם עם היצרן הישראלי שמסתיים בשנה הבאה. החברה הוסיפה כי תנסה להגיע להסכם כדי למכור את מוצריה בישראל ללא הפצתם להתנחלויות.

לפיד: ההחלטה של בן אנד ג'ריס היא כניעה לאנטישמיותדוברות

בחברת בן אנד ג'ריס ישראל מתנערים מהחרם ומוסרים: ''בחברה העולמית החליטו שלא לחדש את ההסכם איתנו בעוד כשנה וחצי, לאור סירובנו לדרישתם להפסיק למכור בכל רחבי ישראל. אנו קוראים לממשלת ישראל ולציבור הצרכנים - לא לאפשר להחרים את ישראל - זוהי פעולה חסרת תקדים מצד יונילבר, הבעלים של בן אנד ג'ריס העולמית.

''גלידה היא לא חלק מהפוליטיקה. אנו קוראים לישראלים להמשיך לקנות את התוצרת הישראלית המפרנסת מאות עובדים באיזור הדרום'', נמסר בהודעת החברה.

חברת הגלידות האמריקנית Ben & Jerry's נוסדה בשנת 1978 על-ידי היהודים בן כהן וג'רי גרינפלד. החברה נמצאת כיום בבעלות התאגיד הבינלאומי יוניליוור. בישראל מיוצרות גלידות בן אנד ג'ריס במפעל באזור תעשייה באר טוביה.

ראש הממשלה, נפתלי בנט, הגיב לחרם: "גלידות יש הרבה, מדינה - יש לנו רק אחת. בן אנד ג׳ריס החליטה למתג את עצמה כגלידה אנטי-ישראלית. זו החלטה שגויה מוסרית ואני מאמין שתתברר גם כשגויה עסקית''.

ראש הממשלה הוסיף: ''החרם על ישראל - דמוקרטיה מוקפת איי טרור - משקף אובדן דרך מוחלט. החרם לא עובד ולא יעבוד, ונילחם בו בכל הכח".

שר החוץ יאיר לפיד הגיב בחריפות להחלטת "בן אנד ג'ריס" ואמר כי יפעל נגד החברה. ''ההחלטה של בן אנד ג'ריס היא כניעה מבישה לאנטישמיות, ל-BDS, לכל מה שרע בשיח האנטי ישראלי והאנטי יהודי. אנחנו לא נשתוק להם'', אמר לפיד.

''ליותר משלושים מדינות בארה"ב יש חוקים נגד כניעה ל-BDS שעברו בשנים האחרונות. אני מתכונן ללכת אחת אחת ולדרוש מהם להפעיל את החוקים האלה נגד בן אנד ג'ריס מפני שהם לא יתייחסו אלינו בצורה כזאת בלי להיתקל במענה'', הוסיף שר החוץ.

שרת הפנים איילת שקד הגיבה לחרם בחשבון הטוויטר שלה: ''והגלידה שלכם לא עולה בקנה אחד עם הטעם שלנו. נסתדר בלעדיכם''. חבר הכנסת מיקי זוהר מהליכוד אמר: ''בן אנד ג׳ריז לא תחסר לישראל. ישראל תחסר לבן אנד ג׳ריז''.

ח"כ מוסי רז ממרצ טען: ''שוב ישראל נפגעת בגלל אי המוסריות של ההתנחלויות בשטחים הכבושים''.

מועצת יש"ע הגיבה לחרם ומסרה: "מקווים שחברת 'בן אנד ג'ריז' תחזור בה בהקדם מההחלטה המפלה הזאת, אשר מביאה רוח רעה לתחום כל כך מתוק. בימי הקיץ החמים אנחנו ממליצים לישראלים בכל רחבי הארץ לאכול גלידות ישראליות טעימות ומתוקות, שלא כוללות פיטורי מאות עובדים ישראלים".

בתנועת "אם תרצו" הגיבו: "מי שמוכן לוותר על חבלי ארץ לגיטימיים כדי לרצות כמה אנטשימים מוזמן לעזוב את הארץ. מי שלא רוצה את ישראל אינו רצוי פה. עם ישראל אינו פרייאר וישיב מנה אחת אפיים (של גלידה) לכל מבקשי רעתנו. דין אריאל כדין תל אביב".

אלי שבירו, ראש עיריית אריאל, מסר: "החלטה אומללה של גלידת בן אנד ג'ריז. מדובר בצעד פופוליסטי וחשוך שמקורו בראיה צרה שאינה מכירה את המציאות בשטח שבה ישראלים ופלסטינים משתפים פעולה במגוון רחב של תחומים. אנו מתנגדים לחרמות ואני קורא להנהלת חברת בן אנד ג'ריז להגיע לאזור ולראות את שיתוף הפעולה הפורה ואף לטעום מגלידה ישראלית משובחת".

ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן אמר: "לא נוותר על שומרון מלכות ישראל הקדומה בשביל גלידה, גם לא על מזבח יהושע או שילה הקדומה בשביל המבורגר של מקדונלד'ס. תושבי השומרון והארץ הזו יעמדו איתן הרבה אחרי שגלידת בן אנד ג'ריז תימס ותיעלם מהעולם.

''לא ניכנע לאנטישמיות הזו שמחלחלת גם ליהודים בארה''ב. אני קורא לכל תושבי מדינת ישראל והשומרון, ולכל אוהבי ישראל בעולם, להפסיק לצרוך את הגלידה שמנסה לייצר חרם על ישראל. אנחנו לא ניכנע לאיומים לא מצד ארגוני שמאל ולא מצד חברות מסחריות שמוכנות להחרים את ישראל בכדי להתחנף לאנשים מסויימים. אנחנו נמשיך לבנות את השומרון, ליהנות מתרבות, מחינוך טוב וגם מגלידה. לאו דווקא של בן אנד ג'ריז'', הוסיף דגן.

ראש מועצת בית אל שי אלון הגיב: "עדיף שבן אנד ג'ירס יתמקדו בלהכין גלידות ולא בלהטיף מוסר. ספק אם הם בכלל יודעים היכן השטחים עליהם הם מדברים נמצאים במפה. עם ישראל וההתיישבות ביו"ש שרדו דברים גרועים יותר מחרם גלידות".

מיוניליוור ישראל נמסר בתגובה: "אנו מודעים להחלטת בן אנד ג'ריס ומבקשים להבהיר: - ליוניליוור ישראל אין כל קשר למותג בן אנד ג'ריס בישראל, המנוהל על ידי זכיין ומתחרה של יוניליוור בשוק הגלידות המקומי. ההחלטה של בן אנד ג׳ריס התקבלה על ידי הדירקטוריון העצמאי של בן אנד ג'ריס העולמית. יוניליוור ישראל גאה מאוד בהיסטוריה שלה בישראל ומחויבת לחלוטין לנוכחותה בארץ. החברה מעסיקה כ-2000 עובדים במטה, במערך הלוגיסטי, ובעיקר במפעלים שלנו בערד, עכו, צפת וחיפה ורק בעשור האחרון השקיעה יוניליוור בפעילותה בישראל למעלה ממיליארד שקלים. החברה תמשיך להשקיע באנשיה, במותגיה ובעסקיה בארץ".

שר האוצר אביגדור ליברמן הגיב: ''גם בגלידות - דין נוקדים כדין תל אביב. אני כבר הזמנתי לי גלידה אחרת, לא מחרימה ויותר טעימה''.

ח"כ ניר ברקת מהליכוד הגיב בטוויטר: ''‏ההודעה של בן אנד ג׳ריס העולמית שלא ימכרו גלידות ליהודים - היא אנטישמית. ליהודים מותר לגור, לחיות וגם לאכול גלידה בכל מקום על פני הגלובוס ובטח בארץ אבותינו''.