הקורסים המקצועיים שכדאי להכיר בעולם הפיננסים

קיימים היום שלל מקצועות שאותם ניתן ללמוד הפותחים צוהר לעבודה הן כשכירים והן כעצמאיים בתחום הכספי. אספנו עבורכם את הקורסים המקצועיים שיעניקו לכם את האפשרות להיכנס לתחום.

תוכן שיווקי , י' באב תשפ"א

הקורסים המקצועיים שכדאי להכיר בעולם הפיננסים-ערוץ 7
פיננסים
צילום: pixabay

עולם הפיננסים הוא תחום מרתק שפותח צוהר להבנת הדרך שבה חברות ואנשים פרטיים צוברים עושר וממוסים עליו וארגונים ממונפים וגדלים. קיימים היום שלל מקצועות שאותם ניתן ללמוד הפותחים צוהר לעבודה הן כשכירים והן כעצמאיים בתחום הכספי. אספנו עבורכם את הקורסים המקצועיים שיעניקו לכם את האפשרות להיכנס לתחום.

קורס הנהלת חשבונות

אחד מהקורסים הנפוצים ביותר בתחום הפיננסים הוא קורס הנהלת חשבונות. הקורס מחולק לשלושה סוגים של הנהלת חשבונות כאשר ללומדים בדרך כלל את הסוג הראשון והשני (סוג אחת ושתיים) בקורס אחד, ולאחר מכן את הקורס השלישי. הלימודים הבסיסיים מיועדים להכשיר מנהלי חשבונות זוטרים בחברות.

לומדים בהם את התחומים של שכר, תוכנות ממוחשבות להנהלת חשבונות, חישובים של ריבית, מערכת הבנקאות, תשלומי ביטוח לאומי ועוד. בסוג השלישי של הנהלת החשבונות, בקורס קצר ומקיף, לומדים נושאים מתקדמים במיסוי, שותפויות, מיזוג של עסקים, ניירות ערך ועוד. הנהלת חשבונות סוג שלוש מיועדת רק למי שלמד את שני הסוגים האחרים וצבר ניסיון של שנה לפחות כמנהל חשבונות בפועל עבור חברה כלשהי.

קורס חשבי שכר

תחום מרתק נוסף שאפשר ללמוד בתחום הפיננסים מבוסס על היכרות עם מרכיב אחד בלבד בהנהלת החשבונות והוא חישוב השכר. קורס חשבי שכר מעניק ידע הכולל את כל המרכיבים בתלושי המשכורת של עובדים, הדרך שבה יש לחשב נקודות זכות, דינים שונים הנוגעים לחבות המעסיקים וניכוי העובדים וכן היכרות עם מנגנוני הגבייה של רשויות המס והביטוח הלאומי.

בתום הקורס ניתן לעבוד כחשב שכר בחברה ולאחר מכן להמשיך גם לקורס מתקדם יותר המכונה "חשב שכר בכיר" (בדומה להנהלת חשבונות סוג שלוש). רבים מבלבלים בין מנהלי חשבונות לחשבי שכר. ההבדל העיקרי ביניהם הוא תחום ההתמחות שלהם. בעוד מנהל החשבונות עוסק ברישום ההוצאות וההכנסות של העסק ומסוגל גם לחשב משכורות, חשבי השכר מתמקדים אך ורק בהיבט השכר בחברה. כדאי לדעת שכיום יש ביקוש רב לחשבי שכר הן במגזר הפרטי והן במגזר הציבורי, והם משמשים גם בתפקידים מרכזיים במגזר השלישי המשרת עמותות.

קורס קריאת דוחות כספיים

קורס נוסף מיועד למעוניינים לעסוק בתפקיד פיננסי לצד תפקיד נוסף. זהו קורס קריאת דו"חות כספיים. למשל, אדם המעוניין להתעסק בניהול חברה ולדעת לנתח לעומק את הדו"חות הכספיים שלה, או אנאליסט המעוניין לבחון אפשרות השקעה במניותיהן של חברות ורוצה לקבל תמונה מלאה וברורה יותר על מצבה הכלכלי. קיימים גם דירקטורים בחברות שונות שאינם מגיעים מתחומי ידע פיננסיים ורוצים להרחיב את ידיעותיהם כדי לנתח בצורה טובה יותר את ביצועי הארגון שעליו הם אמונים. המידע הנלמד בקורס מאפשר לקבל החלטות מושכלות יותר המבוססות על הבנה של תחזיות החברה וביצועיה בפועל. בעבר ובעתיד.

ראיית חשבון

רואה החשבון שמועסק על־ידי חברה, משמש כבקר חיצוני לתהליכים הפיננסיים המתרחשים בה. הוא בוחן את הדוחות הכספיים של החברה, חתום ואחראי עליהם וכן עשוי לשמש גם כזרוע ביצועית לביצוע תשלומי מיסים ותכנון מס חכם. יש ארגונים הבוחרים ברואה החשבון לתפקיד בכיר יותר כמו סמנכ"ל כספים בחברה או לתפקיד של דירקטור האמון על קבלת החלטות לטובת בעלי המניות שבה. רואי חשבון רבים פותחים משרד עצמאי ומעניקים את שירותיהם לחברות פרטיות, במקביל לאפשרויות עבודה רבות כשכירים במגזר הפרטי והציבורי.

לסיכום, כפי שניתן לראות ישנם תחומים פיננסיים רבים שאותם ניתן ללמוד במסגרת לימודי תעודה מקצועיים כהשלמה לתואר או ללא צורך בתואר ראשון או שני. לימודים אלה פותחים דלתות למשרות מתגמלות רבות וככל שמתמקצעים בהם, כך גם פוטנציאל ההשתכרות עולה משמעותית.