מי אמר שצריך להתחתן?

חייכתי ביני לבין עצמי. מצאתי את הנקודה עליה נתחיל לעבוד. "צריך להתחתן" או "רוצה להתחתן"?

שירית סדן , י"א באב תשפ"א | עודכן: 15:58

מי אמר שצריך להתחתן?-ערוץ 7
הרבנית שירית סדן
צילום: באדיבות המצולם

הדר הגיעה אלי אחרי חצי שנה של קשר רציני. הבחור אוהב אותה ומעוניין להתקדם אבל היא כלל אינה בטוחה שזהו הבחור עבורה.

אך את אוזני צדה אמירה שנפלטה לה תוך כדי השיחה "ובכלל אני לא בטוחה שאני רוצה להתחתן"!

עצרתי את הדר ובקשתי להרחיב עמה על הנקודה הזו. אז למה בכלל להתחתן?

הדר התפלאה על שאלתי: "מגיל אפס מחנכים אותנו שזוהי המטרה אליה אנחנו חותרים, בבית, באולפנה, אז איפה השאלה- מתחתנים כי צריך להתחתן"!!!

חייכתי ביני לבין עצמי. מצאתי את הנקודה עליה נתחיל לעבוד. "צריך להתחתן" או "רוצה להתחתן"?

אנו זוכים לחיות עם צעירים בעלי שאיפות גדולות, לחוות ולהרגיש אהבה עמוקה וזוגיות משלימה ומצמיחה. והם רוצים לבחור להתחתן ולא להתחתן רק כי צריך. אולם, עם השאיפות הגדולות, אבדנו את הפשטות והטבעיות שהיתה כל כך ברורה בעבר. את התפישה הפשוטה שבניית משפחה היא מימוש הטבע האנושי, היא אושר המצוי בהישג יד, שכל אחד וכל אחת יכולים וצריכים להגיע אליו.

אולם לטבעיות זו ישנה קומה נוספת, הייחודית לנו כיהודים מאמינים. המשנה במסכת תענית מספרת לנו ש"לא היו ימים טובים לישראל כחמשה עשר באב וכיום הכיפורים, שבהן בנות ירושלים יוצאות ...וחולות בכרמים...". חמשה עשר באב מגיע שבעה ימים אחרי ט' באב, יום חורבן הבית. כאשר קמים מהשבעה על חורבן הבית, קמים ומקימים בית.

בית המקדש ביטא את האהבה בין עם ישראל לקב"ה "בשעה שהיו ישראל עולין לרגל מגללין להם את הפרוכת ומראין להם את הכרובים שהיו מעורים זה בזה ואומרים להן: ראו חבתכם, לפני המקום כחבת זכר ונקבה". מחורבן הבית והאהבה העליונה קמים ובונים את המקום לביטוי האהבה בין בעל ואשתו.

בנין כפול זה מגיע לידי ביטוי גם ברבים ממנהגי החופה המסתיימת בברכה הכורכת את בנין הבית הא-לקי, הלאומי והפרטי: "כה אמר ה' עוד ישמע במקום הזה אשר אתם אומרים חרב הוא מאין אדם... בערי יהודה ובחֻצות ירושלים ...קול ששון וקול שמחה קול חתן וקול כלה קול אומרים הודו את ה' צבאות כי טוב כי לעולם חסדו מביאים תודה בית ה' כי אשיב את שבות הארץ כבראשונה אמר ה'" (ירמיהו לג).

רבות נכתב ועוד יכתב על הסיבות העומדות בשורש העיכובים למציאת ובנית זוגיות ובית בדורנו. חלקם תרבותיים, עולמיים וחלקם אישיים. יתכן ועצם ההכרה בעוצמת המשמעות של בנין בית פרטי, המשקף בזעיר אנפין את הברית הנצחית בין רבש"ע לעמו, יש בה להביא אמונה וביטחון בחשיבות ובעוצמה של הקשר הנרקם ועל השפע המבורך הניתן מאת ה' לבית שזה עתה נבנה.

באימון לחתונה, משתמשים בכלים המקצועיים של האימון האישי, במטרה להעצים את הבחור/ה, לחזק את הכוחות, לבחון דפוסים ותובנות מוטעים, להסיר חסמים, ומתוך כל זה לדייק את החיפוש לבן /בת הזוג המתאימים, להתאים ציפיות, ולפתח ולבנות את הקשר בהדרגה ובביטחון.

באימון לחתונה לוקחים אחריות. יד ביד עם המאמנ/ת, הבחור/ה נדרשים להשקעת מאמץ נפשי ומעשי, אך ההשתדלות מובילה לברכת ה' ולמציאת החצי המתאים בקלות, בשמחה ובזמן קצר יותר. האימון מתאים לכל אחת ואחד ובכל שלב, בין אם טרם התחילו לצאת ולהכיר ובין אם הם כבר עמוק בתוך המסע בדרך למציאת זוגיות.

ועבורי, אין כמו הסיפוק שנוצר, כאשר רואים את האור בעיניים ואת הביטחון והאמונה שנוצרת אצל המתאמנת, שחתונה היא דבר טבעי ואפשרי ונמצא בהישג ידה של כל אחת ואחד.

הכותבת: הרבנית שירית סדן, מאמנת אישית, להעצמה אישית ולבנית זוגיות, מושב נוב רמת הגולן

לתגובות: shiritsadan@gmail.com