השרה פנינה תמנו שטה השתתפה בטקס זיכרון מרגש מחוץ ל"היפר כשר" בפריז

הטקס התקיים במעמד שרת האזרחות הצרפתייה. שרת הקליטה תמנו שטה: הגעתי לומר ליהודי צרפת שאנחנו עומדים יחד במאבק באנטישמיות ולמען ביטחונם.

עדו בן פורת - ערוץ 7 , י"א באב תשפ"א

השרה פנינה תמנו שטה השתתפה בטקס זיכרון מרגש מחוץ ל"היפר כשר" בפריז-ערוץ 7
טקס הזיכרון מחוץ להיפר כשר
צילום: נתן ווייל (לע''מ)

שרת העלייה והקליטה פנינה תמנו שטה ושרת האזרחות הצרפתית מרלן שיאפה, ממפלגתו של נשיא צרפת מקרון, השתתפו יחד בטקס התייחדות עם זכרם של חללי הפיגוע הקשה שהתרחש במרכול היהודי ברובע ה-12 בפריז, ה"היפר כשר".

השרות הניחו זרים והדליקו נר זיכרון עם ראשי הקהילה היהודית ומ"מ שגריר ישראל בצרפת דניאל סעדה.

שרת העלייה והקליטה פנינה תמנו שטה אמרה בטקס: "אנטישמיות היא טרור, שנאה ואלימות כלפי יהודים משמעותה פגיעה באזרחי צרפת ובאומה הצרפתית. הגעתי לכאן כשרת העלייה והקליטה בממשלת ישראל כדי לומר ליהודי צרפת שאנחנו עומדים יחד במאבק באנטישמיות ולמען ביטחונם".

עוד הוסיפה השרה: "לאנטישמיות פנים רבות שבעיקרם אנטי ישראליות וחרמות נגד ישראל. רק אתמול ראינו איך יצרנית הגלידות 'בן אנד ג'ריס' אמרה כי לא תמכור את מוצריה בחלקים מסוימים בישראל. זו אלימות כלכלית אנטי ישראלית שמלבה שנאה נגד ישראל ואנטישמיות".

השרות סייאפה ותמנו שטה נועדו בלשכתה של שרת האזרחות הצרפתייה, והדגישו את החשיבות של שיתוף הפעולה בין שתי המדינות ובין מנהיגות נשים שהן שרות.

השרה שיאפה אמרה שהיא רוחשת חיבה גדולה לשרה תמנו שטה, לאור היותה פורצת דרך ומודל לחיקוי, שהרי שתיהן התחילו את הדרך כאקטיביסטיות חברתיות למען שינוי המציאות.

כאמור, השרה מרלן שיאפה חברה במפלגתו של הנשיא מקרון ונחשבת לאחת המקורבות אליו. תמנו שטה הודתה לה על ידידותה ומחויבותה העמוקה למדינת ישראל ולקהילה היהודית בצרפת ואף הזמינה אותה לבקר בישראל ולהעמיק את שיתופי הפעולה.

תמנו שטה, אשר הגיעה לצרפת להכיר מקרוב את תהליכי העלייה של יהודי צרפת, נפגשה גם עם ראשי הקהילה היהודית ועם קרן הביטחון של הקהילה היהודית בצרפת. במהלך הפגישה נחשפו נתונים מדאיגים לפיהם במהלך מבצע "שומר החומות" בחודש מאי האחרון חלה עלייה דרמטית בתקריות האנטישמיות עם למעלה מ-100 מקרים, מתוכם 20% תקיפות פיזיות של פגיעה באזרחים על רקע יהדותם.

השרה סייאפה ידועה כפוליטיקאית צעירה ומוכרת בממשל הצרפתי והיא בין הפוליטיקאים הבולטים המגנים בתוקף תופעות אנטישמיות. עם סיום הטקס ניגשו השרות תמנו שטה סייאפה לצעיר לסאנה באטילי אשר היה בזירת האירוע וניסה לסייע לבני הערובה בזמן מתקפת הטרור תוך שהוא מסכן את עצמו והודו לו על התושייה והאומץ.

שרת העלייה והקליטה פנינה תמנו שטה: "אני נמצאת כאן היום, למרגלות הסופר היפר כשר, כשרת העלייה והקליטה של ממשלת ישראל כדי להתייחד עם זכר הנופלים ולחזק את ידי החיים. באותו ליל שבת ה-9 בינואר 2015 קיפחו את חייהם ארבעה גברים יהודים רק בגלל יהדותם ומתוך אנטישמיות טהורה. רק בשבוע שעבר התפרסם במסגרת הכנס הגלובאלי למאבק באנטישמיות, שהתקיים בישראל כי חלה עלייה מדאיגה של מאות אחוזים באנטישמיות בכל העולם ובפרט באמצעות הרשתות החברתיות.

''ישראל וצרפת חייבות להיות שותפות מלאות במאבק למיגור אנטישמיות במרחב הפיזי והווירטואלי כדי לוודא שמה שארע כאן רק לפני שנים ספורות לא יחזור על עצמו. בהזדמנות זו אני רוצה לחזק את ידי הקהילה היהודית בצרפת, שהינה מהקהילות הגדולות בעולם. דעו כי אנחנו בישראל תמיד נעמוד לצדכם ולמענכם ודואגים לכם כל העת גם מעבר לים", הדגישה תמנו שטה.

שרת האזרחות מרלן סייאפה: "האנטישמיות מנסה להסתתר במסווה של אנטי ישראליות ולפגוע ביהודים באמצעות חרמות והסתה. זה לא לגיטימי ולא מתקבל על הדעת. ממשלת צרפת מחויבת למאבק נגד תופעות אלה. מי שפוגע ביהודים בצרפת פוגע ברפובליקה ובאומה הצרפתית כולה".

הפיגוע הרצחני בהיפר-כשר אירע בראשית 2015 לפני למעלה מ-6 שנים. באותו יום שישי, כשהמרכול היהודי עמוס קונים שעשו את קניותיהם לכבוד שבת פרץ מחבל לתוך המבנה כשהוא חמוש בשני רובים מסוג קלצ'ניקוב. מאוחר יותר בשעות הערב, כאשר הצליחו כוחות ההצלה לפרוץ פנימה לתוך המרכול נמצאו גופותיהם של יואב חטאב, פיליפ ברהאם, יוהאן כהן ופרנסואה-מישל סעדה ז"ל.