איך הלחץ פוגע בשינה ומה אפשר לעשות

עם התפרצות הווריאנט ההודי - הלחץ חזר. אחרי תקופה של רגיעה ושחרור, שוב החלו חרדות ולחץ שפוגע באיכות החיים וגורם לתופעה של נדודי שינה.

בשיתוף פרמה גורי , י"א באב תשפ"א

איך הלחץ פוגע בשינה ומה אפשר לעשות-ערוץ 7
רוגע
צילום: RF123

מתח משפיע על השינה, וחוסר שינה יכול לפגוע בבריאות הגופנית והנפשית. ההמלצה לאדם מבוגר היא לישון בין 7-9 שעות בלילה, ומחסור מתמשך בשינה יכול להגביר את הסיכון למחלות לב, דיכאון, קשיי ריכוז, סוכרת, דלקת פרקים, בעיות במערכת העיכול, בעיות בבלוטת התריס, שינויים הורמונאליים ועוד.
הורדת הלחץ, במיוחד בשעות שלפני השינה, יכולה לסייע בשיפור משך ואיכות השינה.

לא מצליחים לישון? מחפשים דרכים איך להירדם מהר על אף הלחץ? לפניכם מספר טיפים שיוכלו לסייע לכם במשימה:

פעילות גופנית להורדת לחץ

מחקרים שונים הצביעו על כך שפעילות גופנית יכולה לסייע בהפחתת הלחץ ובהשגת שנת לילה טובה יותר. במהלך פעילות גופנית עולה האנדורפין שמסייע בהעלאת מצב הרוח ובהורדת הורמון הקורטיזול. כדאי להתאמן על בסיס קבוע במהלך השבוע, אך להימנע מכושר סמוך לשעות השינה, כדי לא להטעין את הגוף באנרגיה שתמנע שינה.

טכניקות רגיעה לפני השינה

כאמור, לפני השינה כדאי להוריד את רמות האנרגיה וגם את הדריכות ואפשר לעשות זאת באמצעות טכניקות שונות להשגת הרגיעה המבוקשת. כמו למשל, תרגול מיינדפולנס, שמסייע להתמודד עם מחשבות טורדניות ולהתמקד ב"כאן" וב"עכשיו". יוגה, מדיטציה או דמיון מודרך יכולים להשיג את האפקט הנדרש.

ישנן טכניקות שמתרכזות בסריקה איטית של הגוף והבנת התחושות, נשימות עמוקות בשילוב שאיפות בספירה חוזרת, כמו שיטת הנשימות המובנית 4-7-8 ואפשר לתרגל גם מדיטציה מודרכת עם אפליקציות שיעזרו לכם בתרגול.

הרפיה חשובה מאוד בתהליך ההירדמות ודורשת כיווץ ושחרור שוב ושוב של הרגליים, השוקיים, הכתפיים ואפילו הלחיים עד הרפיה טוטאלית.

מעבר לכך, כדאי לנסות להתנתק ככל שניתן ממקור הלחץ לפחות מספר שעות לפני השינה.
מחקרים הצביעו על כך שאור כחול של מסכים עשוי לפגוע באיכות השינה ולכן, כדאי לכבות מסכים אלה, להרחיק את הטלפון ולהשקיט את החדשות אם אלה מכניסות אתכם לסטרס לפני השינה.
מומלץ להתרכז בחוויות חיוביות וברגעים מאושרים, מקומות שאהבתם להיות בהם, זיכרונות יפים על מנת לשקוע בשינה ובשלווה.

תזונה נכונה שעושה הבדל

חשוב מאוד להימנע לפחות כ-6 שעות לפני השינה מצריכת מאכלים מעוררים ומשקאות מעוררים כמו קפאין ותבשילים מתובלים וארומטיים. בדקו אם אין לכם חוסרים תזונתיים ואילו ויטמינים ומינרלים יכולים להקל כי לעיתים מחסור של רכיבים חיוניים לתפקוד הגוף משפיע על הלחץ ותוספים וויטמינים יכולים לסייע בתחושת הרוגע והורדת הדריכות וכך גם בשנת לילה טובה יותר.

מומלץ להכין גם את התנאים האופטימאליים לקראת השינה כמו וויסות הטמפרטורה בחדר, שימוש במצעים אווריריים ונושמים, קריאת ספר וכל הרגל או טקס שינה שיעזור לכם להתכונן לקראת שינה ללא לחצים. ניתן להיעזר גם ברסקיו לילה, בעל 5 תמציות פרחי הבאך אשר קיימות במוצרי רסקיו בתוספת תמצית וויט צ'סטנאט החשובה. רסקיו- טיפת שלווה ליום וללילה.

למידע נוסף על נדודי שינה באתר פרמה גורי המציג את מגוון מוצרי רסקיו .