ביטוח רפואי למסתננים? "חובת ההוכחה על שקד"

ביקורת חריפה מותחת שפי פז על הוראת שר הבריאות, ניצן הורוביץ, להסדיר ביטוח בריאות למסתננים: "המוסר מחייב דאגה לתושבי השכונות".

שמעון כהן - ערוץ 7 , י"א באב תשפ"א

ביטוח רפואי למסתננים? "חובת ההוכחה על שקד"-ערוץ 7
למצולמים אין קשר לידיעה
צילום: סבי ברנס, פלאש 90

שר הבריאות ניצן הורוביץ הנחה את משרד הבריאות להסדיר ביטוח בריאות לעוברים זרים מסתננים בלתי חוקיים.

לדברי הורוביץ "למבקשי המקלט אין מעמד ואין כוח פוליטי. אבל הם בני אדם ויש להם את הזכות הבסיסית של האדם: הזכות לבריאות. המימוש שלה הוא החובה המוסרית שלנו וגם אינטרס ברור של בריאות הציבור".

שפי פז, מי שמובילה את המאבק בהשתקעות המסתננים בישראל, מבקרת בחריפות את החלטת השר הורוביץ: "זה היה צפוי שבכל פעם יקפיצו לנו משהו", היא אומרת בהתייחס למורכבות הדעות השונות בתוך הממשלה.

בהתייחס לטיעון המוסרי שאותו מעלה השר הורוביץ אומרת פז: "הזכות המוסרית היא קודם כל של המדינה לדאוג לתושבי השכונות בארץ, לא רק בדרום תל אביב". באשר לחובת הדאגה לבריאותם של המסתננים היא מוסיפה כי "הם מקבלים טיפות חלב חופשי ומה שקורה הוא שנשים נוסעות לצפון העיר. אין דו קיום. אנשים לא עולים לאוטובוסים, אנשים נמנעים מכל מקום שבו הם חשים מיעוט".

לדבריה, המסתננים "מסתדרים בריאותית כי הם הולכים לחדרי מיון וכבר צברו חוב של ארבע מאות מיליון שקלים למערכת הבריאות, מתוכם מאתיים ומשהו מיליון לאיכילוב. יש להם גם חובות עצומים למד"א ומד"א מסרב לתת את הנתונים. כך גם חובות לכיבוי אש, אבל לא אוכפים את החוקים מולם. יש להם מרפאות, יש להם סידור עם קופ"ח מאוחדת. אל צריך להאמין לסיפורים שלהם שאנשים מתים כאן".

עוד היא מוסיפה ומעירה כי אמנם "יש ביניהם גם חולים, אבל חלק ניכר מהפגיעות שלהם נובע מהמלחמות שלהם כאן, מהדקירות והבקבוקים שהם שוברים אחד על השני. הם מקבלים מענקי לידה, מענקי ילדים, חינוך מגיל אפס, סלי מזון, שירותי רווחה ועוד. ראיתי חבורות של אריתראים שמזמינים מד"א על ציפורן שבורה".

"הכאילו 30 אלף איש הללו עולים לנו הון תועפות, ובמקום לחשוב איך פותרים את הבעיה ואיך מחזירים אותם הביתה, הרי אין מלחמה באריתריאה או בסודן ויש לנו יחסים דיפלומטיים עם המדינות הללו, במקום זאת בא הורוביץ ואומר איך אוכל לחזק עוד יותר את ההשתקעות שלהם כאן", אומרת פז ומציינת כי בדקה באיזה איזור מגורים מתגורר שר הבריאות עצמו וכל ההתמודדות עם המסתננים אינה באזור המגורים שלו, כלשונה.

ואולי נכון להסדיר את הביטוח הרפואי ולמסתננים בשל החשש מהדבקות? "אין הדבקות", היא קובעת. "הם חולים במחלות שלהם ומקבלים טיפולים. צריך לחשוב איך לנטרל את העברת המחלות שהם הביאו איתם, ואם צריך שיפתחו להם כמה מרפאות משלהם. הרב מאוד אנשים ישבו במיון ואחר כך קיבלו הודעה שמזמינים אותם להיבדק אם הם לא נדבקו בצהבת ומחלות דומות שהביאו המסתננים. הם לא אמורים לחיות בלב תל אביב. אם אי אפשר להחזיר אותם הביתה צריך לשים אותם בנפרד. אני לא אמורה להימנע מכניסה למקומות מסוימים".

על תגובתה של שרת הפנים, אילת שקד, נגד המהלך של השר הורוביץ, אומרת פז כי היא "משתדלת לא להיכנס לעניין הפוליטי של בנט ושקד שאני לא מבינה אותם, אבל נטל ההוכחה עליה. כולנו מחכים למינוי מנכ"ל חדש לרשות ההגירה", היא מציינת ומעירה כי הגורם היחיד שהתייחס להגיב למהלכו של שר הבריאות הייתה השרה שקד, "כך שעם כל הכעס שיש עליה, היא אמרה את שלה ואמנם היא לא תוכל לגרש אותם, אבל אפשר לקוות שאולי היא תוכל למנוע את הטירוף הזה של עוד ועוד לגיטימציה למסתננים".