העימות שמשתק את הכנסת: ההסכם המתגבש וה"פיצוי" ליאיר גולן

הבנות ראשוניות בין הקואליציה לאופוזיציה: הרוב של ממשלת בנט בוועדות יצומצם - והאופוזיציה תקבל עוד ועדה. יאיר גולן ימונה לסגן שר.

ערוץ 7 , י"א באב תשפ"א

העימות שמשתק את הכנסת: ההסכם המתגבש וה"פיצוי" ליאיר גולן-ערוץ 7
יאיר גולן
צילום: Yonatan Sindel/Flash90

הושגו הבנות בין הקואליציה לאופוזיציה ובקרוב הכנסת תפסיק להיות משותקת: לפי פרטי ההסכם המתגבש יצומצם הרוב של ממשלת בנט בוועדות - והאופוזיציה תקבל עוד ועדה.

עד כה הקואליציה "סידרה לעצמה" פער מלאכותי של שני חברים בוועדות החשובות. לפי ההסכם שנחשף בחדשות 12, הפער יצמטצם לח"כ אחד לטובת הקואליציה. בוועדת הכלכלה מדובר אפילו על תיקו בין הגושים.

עוד סוכם כי בנשיאות הכנסת יהיה כמעט שוויון - יתווספו עוד שני סגנים לאופוזיציה הימנית. האופוזיציה מחתה על מיעוט הוועדות שקיבלה למרות שהמצב המספרי קרוב לשוויון: על פי ההסכם היא תקבל ארבע ועדות.

הוועדה שמתווספת היא ועדת הקליטה, שכרגע עומד בראשה ח"כ יאיר גולן ממרצ (סגן הרמטכ"ל לשעבר). כיצד יפצו את גולן על איבוד הוועדה? הוא ימונה לסגן שר - לא ידוע עדיין באיזה משרד.

בליכוד שבו והציעו בימים האחרונים לגנץ לחבור אליהם. אמש פורסם בחדשות 12 כי החיזורים אחרי גנץ וכחול לבן לא מקריים בכלל - ונובעים מכך שבליכוד התוודעו לפערים בין כחול לבן לקואליציה.

אחד מהנושאים שבכחול לבן לא מרוצים ממנו נוגע לוועדת הכלכלה שבראשה אמור לעמוד חבר המפלגה מיכאל ביטון. ישראל ביתנו ביקשה להקים ועדה נוספת - ועדת הרפורמות בראשות ח"כ יוליה מלינובסקי – כדי שהיא זו שתדון ברפורמות של משרד האוצר בראשות אביגדור ליברמן. בכחול לבן טוענים שבדרך זו ישראל ביתנו מרוקנת מתוכן את ועדת הכלכלה.

זה לא מקור המתיחות היחיד בקואליציה ובליכוד יודעים זאת ומנסים ללבות את האש בכך שהם משדרים לגנץ שוב ושוב שאם הוא רק ירצה אז יש לו לאן ללכת.